Korzystaj bezpieczniej z bankowości internetowej

2013-04-16 14:00:48

Przestrzegając podstawowych zasad użytkowania systemów bankowości internetowej, można znacznie ograniczyć ryzyko wirtualnej kradzieży. Co każdy z nas powinien wiedzieć o bezpiecznym zarządzaniu kontem osobistym przez Internet?

Pierwszą zasadą jest to, by z bankowości internetowej korzystać tylko za pomocą zaufanego sprzętu i połączenia internetowego. Absolutnie nie powinno się używać w tym celu komputerów dostępnych w miejscach publicznych, oraz sieci z których korzysta wiele osób, czyli na przykład dostępnych w kawiarenkach internetowych, czy też w strefach darmowego Wi-Fi.

Dobre i oczywiście aktualne zabezpieczenia antywirusowe i antyszpiegowskie na naszym komputerze również są niezmiernie istotne. Podobnie, jak regularne skanowanie systemu. W ten sposób znacząco ograniczamy zagrożenie.

Uważnym trzeba być także wchodząc na stronę logowania. Zawsze należy sprawdzić, czy adres strony zaczyna się od liter „https”. Kluczowe jest też, czy na ekranie (koło adresu strony lub na dole przeglądarki) widnieje ikona zamkniętej kłódki, a więc symbol certyfikatu bezpieczeństwa witryny. Ponadto warto zweryfikować, czy certyfikat jest ważny i czy został wydany dla naszego banku - można to uczynić klikając w znak kłódki.

Uważajmy na podejrzane e-maile. Bank nigdy nie poprosi nas o poufne dane, np. o hasło do systemu bankowości internetowej. Na stronę bankowości internetowej wchodźmy zawsze korzystając ze znanego adresu, a nie klikając w link, który także może się znaleźć w jakiejś podejrzanej wiadomości.

Nie ujawniajmy hasła do bankowości internetowej nikomu, chyba, że osobie do której ma się absolutnie 1000-procentowe zaufanie, np. członkowi rodziny, który pomaga w zarządzaniu kontem. Nie zapisujmy nigdzie naszego hasła - niech pozostanie ono tylko w niezmaterializowanej formie, w naszej pamięci.

Co więcej, niech hasło do bankowości internetowej będzie trudne do zgadnięcia - łatwe szyfry typu „123456”, „qwerty” czy „andrzej” są niedopuszczalne! Zresztą banki same często wymagają pewnego skomplikowania hasła, nie „przepuszczając” zbyt prostych.

Jeśli do logowania potrzebne jest hasło generowane automatycznie przez token, pilnujmy tego urządzenia jak oka w głowie.

Jeśli zalogujesz się do systemu, nie odchodź od komputera. Co prawda użytkownicy, którzy przez kilka minut są nieaktywni, zostają automatycznie wylogowani, niemniej lepiej nie kusić losu.

Kończąc pracę w systemie bankowości internetowej wylogujmy się z niego, a nie tylko zamknijmy okno przeglądarki.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam