Kontynuacja promocji kredytu dla nestorów w Banku Pocztowym

2011-05-06 20:46:07

Bank Pocztowy podjął decyzję o przedłużeniu obowiązywania promocyjnej oferty kredytu gotówkowego dla nestorów. Osoby w wieku poprodukcyjnym na pożyczenie pieniędzy na preferencyjnych warunkach mają czas do 15 maja bieżącego roku.

Kredyt gotówkowy, o którym mowa, skierowany jest przede wszystkim do emerytów oraz rencistów, którzy stanowią zasadniczą grupę docelową banku. Pocztowi bankowcy zwykli określać takich ludzi mianem „solidnych klientów”. Ze swoją ofertą starają się dotrzeć głównie do mieszkańców małych miast (takich do 50 tysięcy) oraz wsi, w tym rencistów i emerytów oraz osób, które wcześniej nie były klientami banków. Przedstawicielka banku informuje, że do maja tego roku zostało udzielonych już przeszło 5 tys. takich kredytów, a kolejne wnioski czekają na rozpatrzenie.

Przyjrzyjmy się warunkom kredytu dla nestorów. Aby się o niego ubiegać należy założyć w Banku Pocztowym konto Nestor, które jest zwolnione z opłat za jego prowadzenie. Rachunek ten umożliwia pozostawienie na koncie dowolnej części kwoty otrzymywanej przez osobę starszą z tytułu świadczenia społecznego. Jednocześnie pozwala, by pozostała część dostarczana była przez listonosza w postaci gotówki do rąk własnych. Wracając do kredytu, jego oprocentowanie nominalne wynosi 9 proc., zaś prowizja to całe 4 proc. Pożyczyć można kwotę od 500 do 100 000 zł, a jej spłacanie może trwać nawet 10 lat.

Bank wskazuje na łatwość i wygodę w uzyskaniu kredytu, tymczasem lista dokumentów, które nestor musi przedłożyć urzędnikowi bankowemu obejmuje senior dwa dokumenty tożsamości (w tym dowód osobisty, legitymacja emeryta lub prawo jazdy) oraz decyzję o przyznaniu emerytury bądź o jej ostatniej waloryzacji. Do kredytu dołączone jest ubezpieczenie na życie.

Dla przykładowego kredytu w wysokości 8000 zł zaciąganego na 12 miesięcy rata miesięczna wyniesie aż 762 zł. Oznacza to, że RRSO, zawierające koszt składki ubezpieczeniowej w wysokości 0,35 proc. w skali miesiąca (płatnej jednorazowo z góry za cały okres i podlegającej kredytowaniu) wynosi 28,9 proc. Kredyt taki musi być spłacany w ratach równych, do 4. każdego miesiąca. Mówiąc najoględniej: nie jest to najkorzystniejsza oferta na rynku.

Kredyt oczywiście może zostać przeznaczony na dowolnie wybrany przez seniora cel. Można wykorzystać go np. aby spłacić inne część (maksymalnie 1/5) zobowiązania w Banku Pocztowym lub nawet całość długów zaciągniętych w innych instytucjach finansowych. Ale ludzi, którzy jedną pożyczkę spłacają inną, trudno ocenić jako „przedsiębiorczych”.

Ubiegający się o kredyt senior może złożyć wniosek w oddziałach Banku Pocztowego oraz urzędach pocztowych. Wypełniony wniosek kredytowy można wręczyć listonoszowi, który zaniesie go na pocztę, wyręczając tym samym klienta. Oto, do czego są zdolne instytucje finansowe, aby tylko zarobić na udzieleniu komuś pożyczki. Do jej zaciągnięcia zachęca plakat przedstawiający listę rzeczy do zrobienia sporządzoną przy pomocy eleganckiego pióra i okularów przez męską dłoń. Przyglądający się jej analitycy Comperii stwierdzili, że owa dłoń, jeśli faktycznie należy do nestora to musi to być doprawdy niestary osobnik.
 
Rzut oka na tę listę wskazuje, że sugerowane przez twórców tej reklamy plany polskich emerytów („remont kuchni”, „rower dla Adasia”, „wyjazd do sanatorium”) są udziałem zdecydowanie małego odsetka starszych ludzi zamieszkałych w naszym kraju. Jak małego trudno orzec, ale bankowcy z Banku Pocztowego wiedzą, jak poprawić los polskich nestorów. Ich zdaniem trzeba po prostu „wziąć kredyt”. A babcia jednego z redaktorów Comperii za życia powtarzała mu: „Wnusiu, nie wierz reklamom i nie daj sobie kitu wciskać”.
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam