Konto w kieszeni, czyli zalety bankowości mobilnej

2013-11-05 10:36:49

Rynek produktów bankowych nieustannie się rozwija. Szybki postęp technologiczny oraz głośne propagowanie dostępu do internetu powodują, że nawet skomplikowane operacje finansowe można wykonać nie odchodząc nawet od swojego komputera. Warto jednak wiedzieć, że takie udogodnienie było tylko początkiem rewolucji technologicznej w polskich finansach. Kolejnym krokiem jest bowiem bankowość mobilna. Czym jest takie rozwiązanie i jakie możliwości oferuje ono klientom?

Bankowość mobilna to nic innego, jak specjalna odmiana bankowości internetowej umożliwiająca korzystanie z rachunku bankowego przez telefon komórkowy lub smarfon (uwaga: usługa jest dostępna tylko w wybranych urządzeniach).

W zależności od instytucji, na rynku występują dwie metody udostępniania bankowości mobilnej. Pierwsza to dostęp do konta za pomocą tzw. strony light danego banku. Jest to „odchudzony” serwis transakcyjny przystosowany do wyświetlania na małym ekranie telefonu komórkowego, do którego budowy użyto mniejszej ilości grafiki oraz skryptów wydłużających otwieranie. A druga to specjalny rodzaj aplikacji, którą należy zainstalować w swoim aparacie telefonicznym.

Z punktu widzenia klienta obydwa rozwiązania oferują podobny poziom użyteczności. Oznacza to, że za ich pomocą można wykonywać większość podstawowych operacji finansowych. Niemniej jednak z uwagi na to, że aplikacje są tworzone dla konkretnego rodzaju systemu operacyjnego występującego w smartfonach, tabletach itd. , można uznać, że działają one z większą stabilnością i gwarantują większe bezpieczeństwo dla klienta.

Jakie operacje można wykonać przy użyciu bankowości mobilnej?

Aktualnie bankowość mobilna jest już na tyle dobrze rozwinięta, że przy jej użyciu można wykonać praktycznie każdą operację finansową. Oznacza to, że korzystając ze swojego telefonu klient banku może nie tylko sprawdzić stan i historię swojego konta, wykonać przelew, czy założyć lokatę, ale także zapłacić za zakupy zrobione w sklepie oraz wypłacić pieniądze z bankomatu. Gamę możliwości uzupełniają przelewy wykonywane na e-mail lub sms bez konieczności podawania numeru rachunku lub też płatności za faktury na podstawie skanowania kodów QR (kwadratowy kod kreskowy). Jak widać liczba rozwiązań oferowanych przez bankowość mobilną jest więc bardzo obiecująca. Ponadto zapewne w niedługim czasie zostaną wprowadzone kolejne udogodnienia.

Po co to wszystko?

Głównym zadaniem bankowości mobilnej jest zwiększenie dostępności do produktów bankowych dla każdego klienta banku. Dzięki operacjom wykonywanym przy użyciu smartfona skróceniu ulega czas realizacji transakcji oraz spadają koszty działalności samych banków. Ponadto w dzisiejszych czasach coraz więcej osób nie rozstaje się ze swoimi telefonami, co w jeszcze większym stopniu wpływa na aktywne propagowanie tej formy dostępu do finansów.

Na zakończenie warto dodać, że korzystanie z bankowości mobilnej nie niesie ze sobą żadnych kosztów. Udostępnienie serwisów, czy też aplikacji przez banki odbywa się zupełnie za darmo. Jedynym wydatkiem, z którym potencjalny użytkownik tego typu rozwiązania musi się pogodzić jest koszt transmisji danych internetowych. Ale ten już zależy od taryfy operatora, u którego klient posiada swój telefon komórkowy.

Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam