Konto dla studenta-wyższa szkoła finansów?

2011-10-03 15:17:26

Właśnie rozpoczął się rok akademicki. Pójście na studia wydaje się najwyższym czasem, aby młody człowiek posiadł swój pierwszy rachunek bankowy. Jaka jest oferta kont studenckich w bankach? Jakie rachunki mogą zakładać studiujący Polacy?

Konta specjalnie dla studentów proponuje kilka banków. Ale w ofertach innych dość często znajdują się po prostu rachunki dla młodych, bez wyróżnienia czym się zajmują (np. Konto <30 w Banku Zachodnim WBK). Inne proponują rachunki młodzieżowe, a więc otwierane zarówno 13-latkowi, jak i studentowi. Większość banków określa limit wieku (zazwyczaj 26 lat, czasem 30 lat – np. w PKO BP czy BZ WBK), do którego klient może posiadać takie konto dla młodego. Po przekroczeniu granicy wieku instytucja informuje o konieczności zmiany rachunku. Wszystkie konta dla studentów są stosunkowo tanie w obsłudze, i opierają się przede wszystkim na obsłudze w bankowości elektronicznej. Ale warto pamiętać o oczywistym fakcie - słuchacze szkół wyższych nie są „skazani” tylko na rachunki studenckie czy „dla młodych”. Jako osoby pełnoletnie mogą korzystać z pełnej gamy kont bankowych. Zresztą Ci znakomicie o tym wiedzą, użytkując rachunki w mBanku, Inteligo, Deutsche Banku, ING Banku Śląskiego czy innych banków, które wcale nie określają swoich produktów mianem „studenckich”, a jednak przyciągają tę grupę Polaków.

Konta „studenckie” lub „tylko dla młodych” w wybranych bankach
Bank
Konto
Miesięczna opłata za prowadzenie
Miesięczna opłata za kartę
Opłata za zewnętrzny przelew internetowy
PKO BP
Konto dla Młodych
0 zł dla osób do 26 roku życia
5,00 zł
0,00 zł
BGŻ
Plan Student
0,00 zł
2,00 zł
(0,00 zł w przypadku dokonania operacji bezgotówkowych, w danym miesiącu na kwotę min. 300 zł)
0,00 zł
Pekao S.A.
Eurokonto Intro
0,00 zł
1,98 zł (0,99 zł w przypadku rozliczenia przez bank minimum 4 transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu dokonanych karty debetową bądź kredytową
0,50 zł
BZ WBK
Konto <30
0,00 zł
3,00 zł (0,00 zł w przypadku rozliczenia przez bank w poprzednim miesiącu choć jednej transakcji bezgotówkowej dokonanej przy użyciu karty)
0,00 zł
BPS
POL-Konto Student
0,00 zł
0,50 zł
1,00 zł
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Student szuka przede wszystkim rachunku taniego. Banki wychodzą tym oczekiwaniom naprzeciw, rzadko pobierając opłaty choćby za prowadzenie konta, korzystanie z bankowości internetowej czy przelewy tym kanałem. Coraz częściej instytucje udostępniają też możliwość darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów w kraju – wśród takich banków i rachunków można wymienić np. internetowy dbNET w Deutsche Banku czy Konto dla Młodych w PKO Banku Polskim. Co więcej, obie te instytucje mając na uwadze, że polscy studenci nierzadko podróżują za granicę, udostępniły w ramach wymienionych kont wszystkie bankomaty za darmo na całym świecie.

Choć nie ma na polskim rynku rachunku zupełnie darmowego, to niektóre banki stawiają naprawdę niewielkie wymagania, aby za podstawowe czynności się nie płaciło. Przykład - w Deutsche Banku opłata za kartę debetową wynosi 5 zł, ale wystarczy wykonać nią jedną transakcję w miesiącu, aby ten koszt obejść. Inne banki opłatę za kartę uzależniają od sum wydawanych nią w danym miesiącu. Przykładów jest mnóstwo – choćby taki, że w mBanku w ramach eKonta 2-złotową miesięczną opłatę za kartę debetową można zniwelować do 0 zł wydając nią w miesiącu 100 zł. W Banku Gospodarstwa Krajowego w koncie Plan Student wymagane jest 300 zł, aby nie uiszczać identycznej opłaty.

Student jest traktowany przez banki na równi z innymi klientami. Jeśli tylko wykaże odpowiednią zdolność kredytową, może mu zostać zaproponowany np. limit debetowy w koncie. Ba, student może na równych prawach ubiegać się o produkty kredytowe, i to nie tylko o kartę kredytową. Ofertę kredytów samochodowych i mieszkaniowych dla studentów ma Credit Agricole (do 24 września Lukas Bank).

Wybór konta dla studenta nie jest wyższą szkołą finansów, ale wymaga uwagi. Wszystko należy sprawdzić czy porównać. Niekoniecznie trzeba sugerować się nazwą konta zawierającą słowo „student”, bo gama rachunków w bankach jest dużo szersza, i otwarta także dla żaków. Może się okazać, że jakieś inne konto ma takie zalety, którego nie posiada rachunek studencki. Jak znaleźć najlepsze konto? Można samemu wertować tabele prowizji konkretnych banków, lub skorzystać z porównywarki finansowej Comperia.pl.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam