Konto dla seniora-Comperia radzi

2010-11-23 12:55:54

Niedawno do Comperii zwrócił się pan Jacek (64 lata). Usłyszał w telewizji, że niektóre banki oferują konta stricte dla osób starszych. Sam niemal już osiągnął wiek emerytalny, dlatego zainteresował się takim produktem.

Odpowiadamy zatem - owszem, panie Jacku, kilka banków ma w swojej ofercie, obok kont zwykłych, internetowych, młodzieżowych, czy całej palety innych, także konta opisywane jako zaprojektowane „specjalnie dla seniora”. Konkurencyjne są w nich przede wszystkim opłaty związane z obsługą konta w placówce lub poprzez bankowość telefoniczną, czy sprawdzenie salda rachunku poprzez ten ostatni kanał kontaktu z bankiem.

Pod względem kryterium opłaty za prowadzenie konta bezkonkurencyjny jest Bank Pocztowy ze swoim Pocztowym Kontem Nestor. To dlatego, iż instytucja ta nie każe sobie płacić za administrowanie rachunkiem klienta. Wśród cech odróżniających to konto od Pocztowego Konta Standard jest między innymi brak opłat za przelewy zlecony drogą korespondencyjną lub osobiście w oddziale lub w placówce pocztowej (na koncie standardowym 4 PLN). Co więcej, także bezpłatnie (wobec 4 PLN na Koncie Standard) Klientowi zostanie dostarczona gotówka na podstawie zlecenia wypłaty. Przelew zlecony konsultantowi przez telefon kosztuje 4 PLN, tyleż samo zapłaci senior za trzecią i kolejną wypłatę pieniędzy w miesiącu z obcego bankomatu (dwie pierwsze są bezpłatne). Pocztowe Konto Nestor skierowane jest do emerytów i rencistów.

Bank Pocztowy - Pocztowe Konto Nestor

Kolejnym bankiem, który postanowił swą ofertę dostosować także do starszym klientów (choć tak naprawdę nadal całkiem młodych ludzi, bo nawet 50-latków), jest Deutsche Bank. Jego db Koneser zapewnia bezpłatne korzystanie ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz darmowe przelewy w oddziale i za pomocą Teleserwisu, natomiast w odróżnieniu od np. konta dbNET, czy dbOpen, wymaga uiszczania opłaty za prowadzenie (3 PLN miesięcznie).

Deutsche Bank PBC - db Koneser

BZ WBK natomiast oprócz samego konta Aktywni 50+ proponuje wraz z nim... kijki do nordic walkingu. Nie jest to jednakowoż jedyna przewaga tegoż rachunku - gwarantuje on bowiem brak opłat za wybieranie pieniędzy ze wszystkich bankomatów w Polsce, a także ubezpieczenie medyczne i kilka zniżek w sklepach i punktach usługowych.

Bank Zachodni WBK - Konto Aktywni 50+

W Banku Gospodarki Żywnościowej na klientów przeżywających już drugą swą młodość czeka Plan Senior. Jego przewaga nad innymi kontami w banku? Standardowo - tańsze prowadzenie i przelewy w placówce i przez telefon.

BGŻ - Plan Senior

W banku BPS za prowadzenie Pol-Konta Senior klient zapłaci o 1 PLN mniej niż w przypadku standardowego Pol-Konta, o tyleż samo tańszy okaże się zewnętrzny przelew w oddziale.

Bank BPS - Pol-Konto Senior

 

 
Minimalny wiek
Opłata za prowadzenie (miesięcznie)
Przelew zewn.
w placówce
Przelew zewn. przez telefon
Opłata miesięczna za kartę debetową*
Wypłata
z bankomatu obcego
Konto Nestor (Bank Pocztowy)
Emeryt/
rencista
0,00 PLN
0,00 PLN
4,00 PLN
4,00 PLN
4,00 PLN (dwie bezpłatne miesięcznie)
db Koneser (Deutsche Bank)
50
3,00 PLN
0,00 PLN
0,00 PLN
0,00 PLN / 5,00 PLN (gdy brak płatności kartą
w danym miesiącu)
0,00 PLN
          Aktywni50+
(BZ WBK)
50
3,00 PLN
5,00 PLN
-
1,00 PLN / 3,00 PLN (gdy brak płatności kartą
w danym miesiącu)
0,00 PLN
Plan Senior (BGŻ)
60
5** PLN
2,00 PLN
2,00 PLN (1,00 IVR)
3,00 PLN
5,00 PLN
             Pol-Konto
Senior (BPS)
60 (emeryt)
5,00 PLN
3,00 PLN
-
0,50 PLN
4,00 PLN

* najprostsza oferta banku
** 2,50 zł przy saldzie przynajmniej 1 tys. PLN i 0,00 zł przy saldzie przynajmniej 2 tys. PLN; na mocy promocji przynajmniej 3 miesiące za darmo

Cóż, można deliberować, czy nie prościej byłoby seniorowi nauczyć się korzystać z Internetu, przezeń np. wykonywać przelewy za darmo (lub choćby poprosić kogoś z rodziny o zlecenie transferów), i cieszyć się z zupełnie darmowego konta, których nie brakuje na rynku, niemniej dla osoby decydującej się na zarządzanie pieniędzmi poprzez system bankowości telefonicznej albo wizyty w banku czy punkcie, gdzie można opłacić rachunki, konta seniorskie są całkiem przyzwoite, a szczególnie tyczy się to rachunku w Banku Pocztowym i Deutsche Banku.

Jeśli zatem pan Jacek jest „skomputeryzowany”, raczej kontami dla seniorów nie powinien zaprzątać sobie głowy, bo można wybrać zdecydowanie lepiej. Choć np. oferowane z kontem BZ WBK zniżki w biurach podróży, aptekach czy szkołach językowych to doprawdy niecodzienny przywilej.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl