Konta walutowe - mało popularne, ale całkiem przydatne

2012-07-30 12:18:12

Wycieczki zagraniczne czy wyjazdy służbowe do innych krajów sprawiają, że coraz więcej osób jest zmuszona do korzystania z walut obcych. Najczęściej takie operacje mają charakter gotówkowy, mimo że dużo lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie w podobnych sytuacjach konta walutowego. Porównywarka finansowa Comperia.pl przedstawia podstawowe zalety takiego produktu.

Konto walutowe funkcjonuje na takich samych zasadach jak tradycyjny rachunek bankowy. Bez żadnego problemu można dokonywać z niego podstawowych operacji, np. przelewów czy wypłat z bankomatu przy użyciu karty debetowej. Mają jeszcze jedną zaletę - mogą być doskonałym sposobem na zmniejszenie kosztów podróży zagranicznych. A to nie wszystko – mogą być również źródłem innych oszczędności.

Oszczędności na wymianie

Zakup waluty obcej w banku lub w tradycyjnym kantorze niepotrzebnie naraża klienta na dodatkowe koszty. Alternatywą jest korzystanie z tzw. kantorów internetowych. Jednak aby móc korzystać z takich platform, niezbędne jest posiadanie konta walutowego, na które wpłynie zakupiona przez nas waluta. Dzięki wymianie waluty online klient może zaoszczędzić naprawdę znaczące kwoty.

O tym na czym polega wymiana walut w Internecie i ile można zaoszczędzić dowiesz się tutaj

Tańsze wakacje

Jeśli wybieramy się za granicę i posiadamy już odpowiednią ilość waluty na koncie, to do pełni szczęścia brakuje nam już tylko walutowej karty debetowej. Dokonując transakcji taką kartą poza granicami naszego kraju możemy naprawdę znacząco zaoszczędzić. W jaki sposób?

Po pierwsze - wydajemy pieniądze, które wcześniej samodzielnie zakupiliśmy. Dzięki temu unikamy bankowych prowizji i kosztów przewalutowania, które nie są korzystne dla klienta. Po drugie - transakcje bezgotówkowe są dużo bezpieczniejsze i wygodniejsze od tradycyjnego noszenia gotówki ze sobą.

Płacenie kartą za granicą przynosi jeszcze jedną korzyść - jeśli zakupiona przez nas usługa za granicą nie spełnia naszych oczekiwań, możemy skorzystać z usługi chargeback (obciążenie zwrotne) i odzyskać nasze pieniądze. Uwaga - w tym przypadku będziemy musieli dokładnie podać powody, dla których dana transakcja ma zostać cofnięta.

A może lokata

Posiadanie konta walutowego pozwala nam także na zakładanie lokat walutowych. Co prawda oprocentowanie takich depozytów nie należy do najatrakcyjniejszych, ale może okazać się ciekawym sposobem dywersyfikacji posiadanych oszczędności. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że kursy poszczególnych walut trudno prognozować. Przekłada się to na sytuację, w której, pomimo dopisanych odsetek, klient realnie może ponieść stratę. Oczywiście, owa strata ujawni się w momencie przewalutowania waluty na złote po niekorzystnym kursie.

Konta walutowe nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem wśród osób fizycznych. Większość z nas po prostu nie chce posiadać jeszcze jednego rachunku. Warto jednak wziąć taką opcję pod uwagę, ponieważ dzięki niej można znacząco ograniczyć koszty wyjazdu zagranicznego, a co za tym idzie - po prostu zaoszczędzić pieniądze.
Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam