Konta oszczędnościowe dla każdego

2013-02-27 08:25:44

Konto oszczędnościowe to świetny sposób na lokowanie nadwyżek finansowych dla osób, które nie mogą lub nie chcą na dłużej zamrażać swoich pieniędzy. Nie zawsze jednak oprocentowanie konta oferowanego nam przez macierzysty bank jest satysfakcjonujące. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Comperia.pl podpowiada.

Większość banków oferuje swoim klientom konto osobiste powiązane z rachunkiem oszczędnościowym. Niestety, nie zawsze konto, które dostajemy w pakiecie ma satysfakcjonujące oprocentowanie. Na szczęście mamy wybór i nie musimy korzystać z przypisanego nam rachunku. Możemy otworzyć konto oszczędnościowe w zupełnie innej instytucji, która zaproponuje nam wyższe zyski i nie będzie wymagała od nas jednoczesnego zakładania ROR-u.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta?

Wiele instytucji oferuje konta oszczędnościowe nie powiązane z rachunkami indywidualnymi. Decydując się na konkretny produkt, powinno się zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najważniejsza to oprocentowanie konta. Oczywiście, im jest ono wyższe, tym większy będzie nasz zysk. Zanim jednak skusimy się na super promocyjną ofertę, należy spojrzeć, jak długo będzie ona obowiązywać i czy obejmie wszystkie środki ulokowane na koncie.

Przy analizie oprocentowanie warto zwrócić również uwagę, czy podane wysokości to wartość nominalna czy rzeczywista, czyli uwzględniająca podatek od zysków kapitałowych. Ta druga bardziej precyzyjnie określi nasz przyszły zysk.

Przy podejmowaniu decyzji powinno się również zwrócić uwagę na częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im częściej są one doliczane do kapitału, tym większa kwota „pracuje” na nasz zysk.

Konta oszczędnościowe, podobnie jak lokaty, podlegają gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że w wypadku niewypłacalności banku, powierzone mu pieniądze zostaną w całości odzyskane (o ile kwota depozytu nie przekroczy równowartości 100 000 EUR).

Konta oszczędnościowe bez ROR

Obecnie najwyżej oprocentowane konto oszczędnościowe dla każdego oferuje bank DnB NORD. Osoby, które zdecydują się na ten produkt mogą liczyć na zysk na poziomie 5,5 proc. w skali roku. Dodatkową zaletą jest brak ograniczeń w kwestii ilości wykonywanych wewnętrznych przelewów internetowych. Opłata za każdy zewnętrzny przelew internetowy wynosi 5 zł.

Zestawienie wszystkich kont oszczędnościowych, które są dostępne bez konieczności założenia ROR-u można zobaczyć tutaj.

Marta Ośko

Comperia.pl

 

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam