Konta młodzieżowe - co proponują banki?

2013-03-08 13:09:00

Banki uwielbiają tworzyć produkty „skrojone na miarę”. Mogą wówczas dotrzeć do klientów niszowych. Wystarczy wspomnieć o usługach typu concierge, pakietach firmowych, czy kontach dla młodszych klientów. Ponieważ ta ostatnia grupa odbiorców wykazuje się na ogół najmniejszą świadomością finansową, Comperia.pl postanowiła wskazać kilka interesujących kont osobistych dedykowanych młodzieży.

Banki umożliwiają, za uprzednią zgodą wyrażoną przez odpowiedniego opiekuna, posiadanie konta oszczędnościowego już nawet 13 letnim osobnikom. Najczęściej są to produkty niemalże darmowe, a dla klientów poniżej 18 roku życia, zupełnie bezpłatne.

Najbardziej bezpłatnym kontem dla młodych, jest prowadzone przez Getin Online – Konto Skarbonkowe. Bank nie wymaga od nas opłat ani za otwarcie i prowadzenie konta, ani za wydanie i użytkowanie karty. Nie winszuje sobie również żadnych prowizji za pobieranie gotówki z maszyn należących do innych banków.

Multibank oferuje równie dobry produkt, z tą jednak różnicą, że jego Multikonto Młodzieżowe, nie pozwala robić darmowych wypłat z bankomatów innych, niż własne oraz Euronetu, BZ WBK, Cash4You i eCard (co i tak stanowi ogrom maszyn, w porównaniu do tego, co oferuje konkurencja).

IzzyKonto” oferowane przez mBank, to również produkt z tego segmentu. Pomimo, że dla posiadaczy w wieku poniżej 18 lat, zarówno konto jak i wydawana do niego karta, są zupełnie darmowe, to wystarczy stać się pełnoletnim, żeby bank inkasował nas 2 zł miesięcznie za użytkowanie plastikowego pieniądza. Możemy w regulaminowy sposób uchylić się od płacenia tej kwoty, jeżeli dokonamy z użyciem karty transakcji bezgotówkowych na kwotę minimum 100 zł w skali miesiąca. Jako posiadacze „IzzyKonta” bezprowizyjnie wypłacimy gotówkę z maszyn Euronetu, BZ WBK oraz Cash4You.

Innym, prawie darmowym rachunkiem osobistym dla młodych, jest „Cool Konto”. Bank BPH nie pobiera za jego prowadzenie żadnych opłat, jeżeli jego posiadacz ma mniej, niż 18 lat. W momencie, kiedy klient osiąga pełnoletność, musi się liczyć z tym, że bank nałoży na niego opłatę za prowadzenie konta w wysokości 7 zł miesięcznie. Wypłaty z bankomatów własnych oraz Euronetu posiadacze” Cool Konta” mają darmowe.

Kolejnym produktem z tego segmentu jest Konto z Lwem Direct. W wariancie dla osób w wieku między 18 a 26 rokiem życia (bo jest jeszcze opcja dla 13 – 18 latków, która nie kosztuje absolutnie nic), jeżeli w ciągu miesiąca nie dokonamy transakcji bezgotówkowych na minimum 200 zł, będziemy musieli uiścić opłatę za użytkowanie karty debetowej. ING Bank Śląski ustalił ją na 7 zł.

Zestawienie kont młodzieżowych można zobaczyć tutaj

Posiadanie konta od najmłodszych lat uczy gospodarowania własnymi zasobami oraz pomaga zrozumieć wartość pieniądza. Ponadto może się okazać nader praktyczne przy wszelkiego rodzaju wyjazdach szkolnych i wakacyjnych. Warto zapoznać się z całym spektrum produktów oferowanych przez banki i wybrać ten najbardziej odpowiedni. Wydaje się, że dla osób nie posiadających stałego źródła dochodu, a takimi najczęściej są ludzie w wieku szkolnym, podstawowym parametrem atrakcyjności konta, jest koszt jego prowadzenia.

Autor: Jakub Tomaszewski
Comperia.pl

Jakub Tomaszewski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam