Koniec podatku PCC już pod koniec sierpnia. Ale nie dla wszystkich

Jeszcze przed końcem tegorocznych wakacji rząd ma zlikwidować podatek PCC od zakupu pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego – wynika z informacji udzielonych podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przez ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę.

"Myślę, że mniej więcej pod koniec sierpnia będzie zlikwidowany podatek od czynności cywilnoprawnych zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym" - poinformował Buda.

To dobra wiadomość dla osób, które planują w najbliższym czasie kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom z drugiej ręki. Przypomnijmy, że PPC to podatek który obciąża konkretną czynność prawno-cywilną, w tym przypadku zakup nieruchomości, dodajmy – tylko z rynku wtórnego.

W Polsce PCC od zakupu mieszkania lub domu wynosi 2% wartości transakcji. Ta jest ustalana na podstawie ceny sprzedaży nieruchomości lub wartości rynkowej, jeśli przewyższa tę pierwszą.

Odpowiedzialność za odprowadzenie PCC od zakupu nieruchomości spoczywa na nabywcy nieruchomości. To oznacza, że osoba, która nabywa nieruchomość, jest zobowiązana do zgłoszenia i opłacenia podatku w odpowiednim urzędzie skarbowym.

Nabywca ma obowiązek złożyć odpowiednie zgłoszenie oraz uiścić należny podatek w terminie określonym przez przepisy podatkowe. Zazwyczaj zgłoszenie i opłata podatku powinny zostać dokonane w ciągu 14 dni od zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.

Osoby, które obecnie szukają mieszkania na rynku wtórnym, powinny zatem rozważyć wstrzymanie się z dobiciem targu. Korzystając ze zwolnienia z PCC i jednocześnie programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.", będą mogły zaoszczędzić na zakupie nawet kilkanaście tysięcy złotych.

"Ustawa jest przeprocedowana przez Sejm, teraz jest w Senacie, później decyzja pana prezydenta (...) ale z końcem sierpnia powinniśmy już mieć tę regulację i zniesienie tego podatku" - zapewnił Buda.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam