Kieszonkowe na wakacjach, czyli jak działa karta pre-paid?

2013-07-24 09:18:05

Wakacje to okres wypoczynku, a co za tym idzie intensywnych wyjazdów na różnego typu obozy i kolonie. Naszym pociechom już nie wystarcza zwykły wyjazd do dziadków, ale chcą one poznawać nowych ludzi i odkrywać tajemnicze miejsca. Niestety podczas takich wypraw trudno jest zadbać o należyte bezpieczeństwo posiadanych przez nie pieniędzy. Ciekawym rozwiązaniem tego problemu może być używanie karty pre-paid do przeprowadzania transakcji. Czym jest i jak korzystać z takiego plastiku? Sprawdźmy.

Karta pre-paid należy do grupy instrumentów płatniczych, czyli takich dzięki którym można dokonywać płatności za różne towary i usługi. Ponadto można ją wykorzystać do wypłaty pieniędzy z bankomatu, jeśli szybko potrzebujemy gotówki. Zasada działania kart tego typu bardzo przypomina telefon na kartę. Aby móc z niego aktywnie korzystać najpierw należy go zasilić odpowiednią kwotą. W przypadku kart przedpłaconych można to zrobić na kilka sposobów. Do najpopularniejszych należy wpłata gotówki w oddziale banku, który wydał nam kartę, lub zwykły przelew bankowy na specjalny rachunek dedykowany do obsługi karty.

Dlaczego warto używać karty pre-paid?

Pierwszą ważną zaletą kart przedpłaconych jest jej wygoda. Chodzi oto, że podczas wakacyjnego wyjazdu nasze dziecko nie musi nosić ze sobą gotówki, tylko nosi przy sobie kawałek plastiku. Dzięki temu istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że powierzone mu pieniądze zostaną zgubione lub skradzione. Karta zajmuje zdecydowanie mniej miejsca i jest stosunkowo odporna na zniszczenia.

Skoro już o kradzieży mowa, to kolejnym argumentem przemawiającym za używaniem kart pre-paid podczas wakacyjnych wyjazdów jest jej bezpieczeństwo. Dzięki zabezpieczeniu transakcji kodem PIN, mamy pewność że z pieniędzy „załadowanych” na karcie będzie korzystała tylko nasza pociecha. Oczywiście przed wyjazdem trzeba mu uzmysłowić, aby nikomu nie zdradzała ciągu tych czterech cyfr, gdyż w ten sposób samodzielnie naraża się na straty.

Kolejnym dość ważnym elementem przemawiającym za korzystaniem z karty przedpłaconej jest możliwość nadzorowania transakcji dokonanych przy jej użyciu. Rodzic, który powierzy taką kartę swojej pociesze w każdej chwili może w ramach kontroli, sprawdzić w jakim miejscu używano karty i na jaką kwotę opiewają płatności. Przeprowadzenie takiej operacji umożliwia analiza wyciągu z karty, który można otrzymać w banku, który wydał taki plastik.

Gdzie po kartę?

Niestety karty pre-paid nie należą do zbyt popularnych produktów finansowych w naszym kraju. Aktualnie są one oferowane co najwyżej przez kilka banków . Produkty tego typu można znaleźć między innymi w Banku Pekao SA, ING Banku Śląskim, BNP Paribas, czy też Banku Zachodnim WBK.

Na zakończenie warto jeszcze dodać, że część kart pre-paid jest wydawana na okaziciela. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą one stanowić nie tylko elektroniczne kieszonkowe dla naszych dzieci, ale także doskonały prezent dla kogoś nam bliskiego lub naszego współpracownika.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam