Karty przedpłacone - co oferują banki?

2014-06-17 10:38:00

Wakacje to okres wzmożonego zainteresowania kartami pre-paid. Nic dziwnego, wielu rodziców wybiera ten produkt, by zapewnić swoim dzieciom finansowe bezpieczeństwo na wyjazdach. Sprawdziliśmy, w których bankach są dostępne karty przedpłacone i ile dokładnie kosztuje ich użytkowanie.

Karty przedpłacone, czyli pre-paid, przypominają nieco telefony na kartę – można z nich korzystać tylko w ramach kwoty, na którą wcześniej zostały zasilone. Wpłat na kartę można dokonywać wielokrotnie, część banków określa jedynie okres ważności plastiku, np. w BZ WBK, Pekao S.A i ING Banku Śląskim wynosi on 2 lata, a w Millennium 4 lata.

Funkcjonalnością są zbliżone do kart debetowych – za ich pomocą można dokonywać transakcji bezgotówkowych, płacić za zakupy w Internecie czy wypłacać pieniądze z bankomatu. Różnica jest taka, że na karcie pre-paid nie widnieje nazwisko posiadacza,  jest wydawana na okaziciela. Jej użytkownikiem może być każdy, kto ukończył 13 lat.

Największą zaletą karty przedpłaconej jest bezpieczeństwo użytkowania – transakcje zabezpieczone są kodem PIN, a sama karta nie jest powiązana z rachunkiem, dlatego w przypadku kradzieży nie są zagrożone środki posiadane na koncie. Z tego właśnie powodu pre-paidy są często wykorzystywane w czasie wakacji , jako wsparcie finansowe nastolatków wyjeżdżających samodzielnie na obozy. Tym bardziej, że rodzice mogą mieć dostęp do historii wydatków i sprawdzić, czy kolejna wpłata na rachunek karty faktycznie jest potrzebna.

Obecnie 5 banków ma w ofercie karty pre-paid – BZ WBK, Millennium, ING Bank Śląski, BNP Paribas i Pekao S.A. Koszt wydania takiego plastiku waha się między 15, a 25 lat. W większości przypadków użytkowanie karty jest darmowe. Prowizję za tę usługę pobiera jedynie Millennium i Pekao S.A, ale łatwo można jej uniknąć. W banku Millennium wystarczy jedna transakcja bezgotówkowa miesięcznie, w Pekao S.A jedna na 6 miesięcy.

W przypadku kart przedpłaconych trzeba uważać na prowizje za wypłaty z bankomatu. BZ WBK i Pekao S.A za taką operację bezwzględnie pobierają 5 zł, Millennium i ING Bank Śląski uzależniają opłatę od rodzaju bankomatu. Przy wypłatach z maszyn banku klient nie zapłaci ani złotówki, w przeciwnym wypadku zostanie obciążony 5 zł prowizją. BNP Paribas z kolei pobiera 3 proc. od kwoty wypłaty, jednak nie mniej niż 5 zł.

Bank
Nazwa karty
Kosz wydania karty
Koszt użytkowania karty
Koszt wypłaty z bankomatu
BZ WBK
Karta Prepaid
20 zł
0 zł
5 zł
Bank Millennium
Millennium MasterCard Prepaid
15 zł
0 zł/ 2 zł miesięcznie opłata nie jest pobierana, jeżeli w poprzednim miesiącu wykonano jedną transakcję bezgotówkową
0 zł w bankomatach własnych, 1 zł BZ WBK i Cash4you, 5 zł w obcych
ING Bank Śląski
Maestro Przedpłacona
15 zł
20 zł karta personalizowana
0 zł
0 zł w bankomatach własnych, 5 zł w obcych
BNP Paribas
MasterCard Standard przedpłacona
25 zł
0 zł
3% (min. 5 zł
Pekao SA
MasterCard PrePaid
20 zł
0 zł / 3 zł opłata jest pobierana w przypadku nie dokonania wpłaty na lub nie wykonania transakcji bezgotówkowej przynajmniej raz na 6 miesięcy
5 zł
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko