Karty prepaid na Euro 2012. Jak bezpiecznie płacić podczas mistrzostw?

2012-06-05 13:30:50

Już za kilka dni rozpoczną się Mistrzostwa Europy. Specjalnie na tę okazję banki przygotowały karty prepaid, które umożliwią płatności na stadionach oraz w strefach kibica.

Karty prepaid- konieczne i bezpieczne?

Karty prepaid dedykowane piłkarskiej imprezie będą wydawane przez bank Pekao SA (we wszystkich miastach gospodarzach) oraz przez BRE Bank pod marką mBanku na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Zakup karty prepaid w jednym z powyższych banków może się okazać koniecznym rozwiązaniem dla niektórych kibiców przebywających na stadionie czy w strefie kibica. W strefach kibica znajdujących się w Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu płatności będzie można dokonać tylko bezgotówkowo kartami z technologią zbliżeniową. Oznacza to, że osoby, które nie mają obecnie w portfelu karty do płatności zbliżeniowych, będą musiały zaopatrzyć się w taką kartę, jeśli chcą dokonać płatności w strefie kibica.

Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie (zakupu karty prepaid) jest bezpieczniejsze. Jej ewentualne zgubienie lub kradzież naraża klienta tylko na straty środków naładowanych na karcie, a nie wszystkich oszczędności zgromadzonych na koncie osobistym.

Więcej o bezpieczeństwie pieniędzy podczas euro można przeczytać tutaj.

Koszty kart prepaid

Konieczność nabycia kart prepaid nasuwa naturalne pytanie, ile to będzie kosztowało.Na warszawskim stadionie będzie można otrzymać kartę prepaid od BRE Banku za 50 zł, jednak ta opłata będzie jednocześnie kwotą naładowaną na kartę (sama karta jest więc darmowa).

W przypadku kart prepaid Pekao SA w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu sama karta również będzie darmowa, jednak przy odbiorze w strefie kibica należy ją doładować przy stoisku kwotą min. 30 zł.

W Gdańsku za kartę prepaid Pekao SA trzeba zapłacić 15 zł. Opłatę tę można odzyskać, jeśli do 15 lipca klient zwróci kartę.

W przypadku banku Pekao SA, karty prepaid można nabyć także w Fan-Campach oraz oddziałach banku. W tych punktach za kartę trzeba zapłacić 20 zł.

W przypadku eksploatacji karty, Pekao SA pobierze opłatę w wysokości 1 zł miesięcznie, jeśli przez ostatnie pół roku klient nie dokonał doładowania lub transakcji bezgotówkowej. Wypłata gotówki z bankomatów w Polsce kosztuje 5 zł, za granicą 10 zł. Sprawdzenie salda rachunku karty w bankomacie to koszt 3 zł. Karta ważna jest przez rok. Klient, który będzie chciał odzyskać środki zgromadzone na karcie, za ich wykup zapłaci 12 zł. Lepiej więc środki wypłacić choćby w bankomacie (koszt 5 zł) lub w sklepie (płacąc kartą, a nie gotówką).

W przypadku eksploatacji karty BRE Banku także trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Wypłata z bankomatów w Polsce to koszt 5 zł. Natomiast wykup środków w oddziale to koszt 3 proc. wypłacanych środków, min. 15 zł. Karta jest ważna 3 lata.

Prepaid pomocne na euro, ale nie tylko

Karty prepaid dedykowane są piłkarskiej imprezie Mistrzostw Europy. Skorzystają z nich nie tylko Polacy udający się na mecz do strefy kibica czy na stadion, ale także obcokrajowcy - kartę będzie można naładować przy stoisku płacąc gotówką w euro, dolarach czy funtach.

Po Euro 2012 klient zostaje z kartą z ładnym wizerunkiem turnieju. W zależności od banku karta będzie ważna 1 lub 3 lata. Przez ten okres można z niej korzystać jak z normalnej karty płatniczej. Wystarczy przelewać środki z własnego konta bankowego na rachunek karty prepaid. Inna możliwością jest dokonanie wpłaty na poczcie czy w oddziale banku. Dzięki temu konto karty prepaid zostanie zasilone, a klient będzie mógł płacić kartą na co dzień.

Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Marcin Zienkiewicz

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam