Karty lojalnościowe – na jakie bonusy możesz liczyć

2009-05-22 00:00:00

Długi okres bezodsetkowy, niskie oprocentowanie i opłata za użytkowanie karty? Dla niektórych osób podstawowe parametry mają największe znaczenie przy wyborze plastyku. Dla innych liczy się wartość dodana, np. programy rabatowe czy dodatkowe ubezpieczenia. I właśnie na tym polu banki głównie szukają przewagi konkurencyjnej. Sprawdź, jakie bonusy oferują karty lojalnościowe.

Podstawowe parametry kart są do siebie zbliżone. Niektóre banki np. nie pobierają opłaty za wydanie i użytkowanie karty, najczęściej w promocji lub opłata jest zwracana, jeżeli posiadacz karty dokona nią określoną liczbę transakcji bezgotówkowych. Okresy bezodsetkowe również są podobne – zwykle powyżej 50 dni. Oprocentowanie, z kilkoma wyjątkami, znajduje się w widełkach 15-20 proc. Wybierając kartę można też kierować się wysokością dostępnego limitu kredytowego czy kwotą minimalnej spłaty. Generalnie jednak można powiedzieć, że gdyby nie pakiety usług dodatkowych, wybór karty nie stanowiłby większego problemu.

Jaką wartość dodaną oferują banki na kartach standardowych, czyli najbardziej ubogich jeśli chodzi o bonusy? Najczęściej w cenie karty znajduje się podstawowe ubezpieczenie od nieuprawnionych transakcji wykonanych kartą. Na rynku jest jednak coraz więcej kart lojalnościowych (karty co-brandowe), a więc wydawanych we współpracy z partnerem banku, np. siecią handlową, siecią stacji benzynowych, operatorem telefonii komórkowej. Wybierając kartę partnerską, otrzymujemy wartość dodaną - programy rabatowe w wybranych punktach handlowych lub programy lojalnościowe (zbieranie punktów, które można zamienić na nagrody). Inną kategorią są karty affinity, wydawane wspólnie np. z organizacjami społecznymi. Płacąc taką kartą wspieramy społeczne inicjatywy. Bank przekazuje część zysku partnerowi.


Przykładowe bonusy na kartach standardowych (karty z limitem kredytowym 2 tys. zł)

Bank

Nazwa karty

Dodatkowe opcje

BOŚ

Visa Classic

W cenie jest ubezpieczenie - ochrona z tytułu nieuprawnionego użycia karty. Dodatkowo tzw. program affinity - z każdej wydanej karty przeznaczana jest złotówka na Biebrzański Park Narodowy

DnB Nord

MasterCard INTEGRACJA

Bank DnB NORD przekazuje połowę otrzymanej od punktów handlowo-usługowych prowizji za transakcje kartą na Fundusz Pierwszy Krok zarządzany przez Stowarzyszenie Przyjaciół INTEGRACJI

Eurobank

VISA Classic Kaufland

Karta Kaufland Eurobanku uprawnia klientów do specjalnych zniżek na zakupy w sieci Kaufland

Eurobank

VISA Classic Premium Club

Udział w programie lojalnościowym Premium Club, umożliwiającym zbieranie punktów: za przystąpienie do programu, za każdą transakcję bezgotówkową oraz gotówkową, za zakupy u partnerów programu a następnie wymianę punktów na nagrody.

Eurobank

VISA Classic Partner AGD RTV

Przy zakupach i płatnością kartą w sieci Partner AGD RTV użytkownik otrzymuje 3% rabatu.

GE Money Bank

VISA ALMA

Karta jest jednocześnie kartą członkowską prestiżowego Klubu Konesera ALMY. Dzięki niej punkty zbiera się znacznie szybciej.

GE Money Bank

Visa Ryanair

Program punktowy - Bonusowe podróże z Kartą Ryanair. Za wszystkie płatności kartą zbiera się punkty, które wymienia się na bonusowe bilety lotnicze Ryanair w dowolnie wybrane miejsce. 1zł =1pkt. Powitalny bilet powrotny za zebrane 700 pkt w ciągu pierwszych 90 dni. Możliwość otrzymania kolejnych 4 biletów powrotnych co roku. W każdym z półrocznych okresów za zebrane 3500 pkt - bonusowy bilet; za 6500 pkt - bonusowy bilet dla posiadacza karty i osoby towarzyszącej.

Rabaty przysługujące wszystkim posiadaczom kart VISA GE Money Banku w sklepach ze znakiem
"Rabat z kartą".

Lukas Bank

MasterCard Onet

Możliwość uzyskania rabatów w ramach Klubu Maxima w ponad 1500 punktów w całym kraju. Tylko dla posiadaczy konta dostęp do konta pocztowego na Onet.pl nie jest obciążone żadnymi ofertami reklamowymi.

mBank

Compensa Visa Classic

Karta Compensa Visa Classic uprawnia jej posiadaczy do 10% rabatów na wybrane produkty Compensa (ubezpieczenia mieszkań, ubezpieczenia komunikacyjne, ubezpieczenia Voyage – ubezpieczenie turystyczne).

mBank

Visa Rossmann

5% stałego rabatu na cały asortyment w polskich sklepach Rossmann, w tym również promocyjny

mBank

Visa Orange mBank

Możliwość gromadzenia punktów w programie Profit skierowanym do abonentów sieci Orange.

mBank

Visa Radość Życia

Karta Visa Radość Życia daje możliwość uzyskania rabatów w wysokości do 30% w ponad 2400 markowych sklepach.

mBank

wpKarta Visa Classic

Partnerska karta kredytowa wp.pl dająca:
- darmową, profesjonalna pocztę o pojemności 6GB.
- darmowy, okresowy dostęp do płatnych serwisów wp.pl: Erotyka, Randki, Gry online - pakiet VIP, Pliki komputery, Pliki gry.
- 25% rabatu na produkty i usługi wp.pl przy płatnościach wpartą

Millennium

Sephora Millenium Visa

Możliwość zbierania punktów w perfumeriach Sephora oraz w każdym punkcie akceptującym karty VISA:
za transakcje w Sephorze: 1 zł = 1 punkt
za transakcje w każdym innym punkcie handlowo-usługowym: 10 zł = 1 punkt.
Po uzbieraniu 650 punktów na "rabatowym koncie", Sephora wysyła do Klienta kupon rabatowy uprawniający do jednorazowej zniżki na 10% przy kolejnych zakupach.

Udział w programie „Inspiracje” dającym możliwość korzystania z rabatów nawet do 70% w ponad 1.400 punktach handlowo-usługowych.

Millennium

Generali Millenium Visa

Możliwość uzyskania zniżki na produkty ubezpieczeniowe Generali TU. Każda transakcja gotówkowa i bezgotówkowa na 10 zł to 1 punkt. Uzbierane 200 punktów uprawnia do 20% rabatu na ubezpieczenia Generali TU.

Udział w programie „Inspiracje” dającym możliwość korzystania z rabatów nawet do 70% w ponad 1.400 punktach handlowo-usługowych.

Millennium

WWF Millenium MasterCard

50% opłaty za wydanie karty w pierwszym roku użytkowania oraz ustalony procent od wartości każdej transakcji bezgotówkowej zostanie przekazany na konto WWF Polska.

Millennium

Piotr i Paweł Millennium MasterCard

Każdego dnia, płacąc za zakupy kartą kredytową Piotr i Paweł Millennium MasterCard, można korzystać z rabatów: w sklepie – 5% zniżki na wszystkie produkty w supermarketach Piotr i Paweł przy jednorazowych zakupach powyżej 50 zł (1 paragon); w Internecie – 5% zniżki na wszystkie zakupy w sklepie internetowym www.e-piotripawel.pl w przypadku płatności kartą on-line

Multibank

Visa Murator

Możliwość umieszczenia na karcie swojego zdjęcia, w celu dodatkowego zabezpieczenia oraz nadania karcie bardziej osobistego charakteru
Program rabatowy: zniżki do 15% na produkty partnerów z branży budowlanej i wnętrzarskiej. Lista partnerów: www.multibank.pl/visamurator

Multibank

MultiZET

Możliwość umieszczenia na karcie swojego zdjęcia, w celu dodatkowego zabezpieczenia oraz nadania karcie bardziej osobistego charakteru.

Nordea Bank

Karta partnerska Bomi

Posiadacz karty może uzyskać rabat nawet do 6% na zakupy w delikatesach BOMI

Pekao

Karta kredytowa Pekao/Shell

Posiadacz karty zbiera dodatkowe punkty w Programie SMART (5 zł wydane na karcie daje 1 pkt.), dostaje oferty zniżkowe w serwisie Shell autoserv, otrzymuje pomoc w podróży samochodem w ramach dołączonego do karty ubezpieczenia.

Pekao

Karta Pekao/Orkiestra

Za każdą operację dokonaną kartą na konto Fundacji wpływa 1 zł od klienta i 1 zł od Banku Pekao SA. Ponadto na konto Fundacji Bank przekaże 50% opłaty rocznej za każdą wydaną kartę.

Pekao

Karta Pekao MasterCard Fundacja Na Ratunek Dzieciom

Za każdą operację dokonaną kartą na konto Fundacji wpływa 1 zł od klienta i 1 zł od Banku Pekao SA. Ponadto na konto Fundacji Bank przekaże 50% opłaty rocznej za każdą wydaną kartę.

Polbank

Karta kredytowa Polbank-Era

Karta dla posiadaczy telefonów komórkowych w sieci ERA. Zwrot 1% wszystkich wydatków posiadacza - nagroda nie może przekroczyć w danym roku kalendarzowym kwoty 750 zł.

Polbank

Polbank dzieciom

Posiadacze karty Polbank Dzieciom mogą wspierać Fundację Spełnionych Marzeń - za każde 150 zł wydane przez Posiadacza karty Polbank ze swoich środków przeleje na konto Fundacji 1 zł.

Toyota Bank

Toyota Black Pearl

Toyota Bank zwraca 1% wszystkich transakcji w 25 000 sklepów i stacji benzynowych.


Karol Wilczko
Maciej Bednarek
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam