Karty kredytowe tylko do płatności bezgotówkowych

2012-11-19 10:37:11

Jedną z podstawowych różnic między kartą do konta osobistego a kartą kredytową jest koszt wypłaty środków w bankomacie. Z kartą kredytową idź do bankomatu tylko wtedy, kiedy naprawdę nie masz innego sposobu na natychmiastowe zdobycie gotówki.

Coraz częściej banki nie pobierają opłat za wypłaty gotówki kartą debetową z dowolnego bankomatu w kraju, a już bez wyjątku wszystkie oferują możliwość darmowego wybrania środków z własnych maszyn. Inaczej jest w przypadku karty kredytowej. Trzeba pamiętać, że wypłata gotówki z bankomatu z jej pomocą przeważnie nie jest darmowa. A dokładniej, związane są z nią dwa koszty.

Prowizja za wypłatę gotówki w bankomacie

Najważniejszym kosztem związanym z wypłatą gotówki w bankomacie z rachunku karty kredytowej jest prowizja za tę operację. Jest ona pobierane zarówno za wypłaty w bankomatach banku, jak i innych instytucji i sieci bankomatów. Nielicznych wyjątków od tej reguły należy szukać przede wszystkich w kartach dla najzamożniejszych klientów (złotych, platynowych, World Signia itp.).

Prowizje za wypłatę z bankomatu są formułowane jako kilka procent wyciąganej kwoty. Jednocześnie jednak bank ustala minimalną wysokość takiej opłaty. Przykładowo więc, za wypłatę gotówki kartą kredytową Credit Agricole z obojętne jakiego bankomatu w Polsce płaci się 3 proc. pobieranej kwoty, lecz nie mniej niż 8 zł w przypadku kart złotych oraz 3,5 proc., min. 10 zł w przypadku pozostałych kart.

Prowizje za tę czynność w kilku innych przykładowych bankach TUTAJ

Odsetki

Wypłata gotówki w bankomacie jest traktowana jako transakcja gotówkowa. Co to oznacza? Otóż to, że już od pierwszego dnia od wypłaty będą naliczane od niej odsetki, bo transakcja ta nie jest ona objęta okresem bezodsetkowym. To inaczej niż m.in. przy płatnościach kartą kredytową w sklepach czy Internecie, gdy, w zależności od momentu wykonania transakcji w okresie rozliczeniowym, posiadacz karty ma od ok. 24 do ok. 54 dni na spłatę zadłużenia bez naliczenia żadnych odsetek.

Jeśli dług na karcie zostanie spłacony po dniu czy dwóch, to oczywiście odsetki będą znikome - ok. 11 gr za każdy dzień (dla wypłaty 200 zł, przy oprocentowaniu karty na poziomie 20 proc. w skali roku). Po dwóch tygodniach długu zbierze się jednak już ponad 1,50 zł odsetek. Grosz do grosza i wyjdzie spory koszt.

Wypłata kartą kredytową gotówki z bankomatu to kosztowna sprawa. Po pierwsze - trzeba pogodzić się z przynajmniej kilkuzłotową prowizję za tę operację. Po wtóre - należy dług jak najszybciej spłacić, bo każdy dzień generuje kolejne odsetki.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam