Karty kredytowe - na co warto zwracać uwagę?

2012-01-19 13:32:11

Karty kredytowe to stosunkowo słabo znany produkt bankowy. Dla większości osób używanie karty sprowadza się do wykonywania sporadycznych płatności bezgotówkowych. Tymczasem oferty banków w tym zakresie stają się coraz bardziej atrakcyjne. Dzięki kartom kredytowym mamy szansę płacić mniej za zakupy, paliwo czy bilety lotnicze.

Autokarta Banku BPH daje możliwość zwrotu 2,5 proc. transakcji na wszystkich stacjach paliw, w tym za granicą. O 3 proc. tańsze paliwo na stacjach uzyskamy dzięki Visa TurboKarcie banku Santander Consumer. Jednocześnie, wszystkie inne zakupy kosztować nas będą 1 proc. mniej.

Z kolei z kartą partnerską BOMI Nordea Banku zapłacimy o 6 proc. mniej za zakupy w sieci delikatesów. Podobną ofertę, tyle że w supermarketach Piotr i Paweł (5 proc. zniżki) oferuje Karta partnerska Piotr i Paweł Millennium Banku. Z kolei, o tyle też spadną nasze wydatki w hipermarketach budowlanych Castorama, Praktiker, Leroy Merlin, Obi, Nomi, jeśli zdecydujemy się na kartę Visa Gold Home Eurobanku.

Bardzo atrakcyjną ofert dla warszawiaków przygotował Citi Bank. Dzięki jednej z kart kredytowych mamy szansę zapłacić o 10 proc. mniej za długookresowe bilety komunikacji miejskiej ZTM. Toyota Bank zwraca do 4% wszystkich transakcji dokonanych kartą kredytową. Niestety, w tym przypadku musimy co miesiąc płacić 3 zł ubezpieczenia. Stosunkowo wysoki (18 tys. zł w 12 miesięcy) jest również próg zwolnienia z opłaty rocznej.

Różne interesujące rabaty łączą się również z kartami kredytowymi wydawanymi przez Polbank, Alior Bank czy Raiffeisen. W tabeli przedstawiamy 10 najatrakcyjniejszych pod względem rabatów kart. Tabelę można zobaczyć tutaj.

A jak rozsądnie wybierać i używać kart kredytowych? Podstawową kwestią w tym przypadku jest niedopuszczenie do opóźnienia w spłacie zadłużenia. Czas spłaty karty kredytowej powinien zostać ograniczony do tzw. okresu bezodsetkowego. Wówczas nie ponosimy praktycznie żadnych kosztów kredytu, który udziela nam bank.

Warto zwracać uwagę na koszt wydania i rocznego użytkowania karty kredytowej. Istnieje szereg ofert, w których opłata początkowa w ogóle nie jest pobierana. Opłaty za użytkowanie można zazwyczaj uniknąć aktywnie korzystając z posiadanej karty. Bezwzględnie należy unikać kart kredytowych do płatności gotówkowych (wypłat z bankomatu), ponieważ są one zazwyczaj bardzo drogie. Dodatkowo, w takim przypadku od razu naliczone zostaną odsetki.

Oprocentowanie kart kredytowych powinno mieć drugorzędne znaczenie przy ich wyborze. Jest ono i tak zazwyczaj bardzo wysokie. Oczywiście, jeśli będziemy na tyle zdyscyplinowani by regularnie spłacać zadłużenie i korzystać tylko z okresu bezodsetkowego. Bardzo często karty z wyższym oprocentowaniem oferują korzystniejsze programy rabatowe. Damian Rosiński
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam