Karty bankowe i klubowe

2009-07-28 00:00:00

Karty można podzielić w zależności od nazw wydawców, którzy są skupieni w dwóch międzynarodowych systemach. Visa International, MasterCard i Japan Credit Bureau należą do zdecentralizowanego systemu bankowego. American Express i Diners Club do zcentralizowanego systemu klubowego.

Visa

Największą na świecie organizacją kartową jest Visa International, której prekursorem był Bank of America. Pierwsze karty w systemie Visa były wydane w 1959 roku. Popularność zyskały ze względu na dostępność dla przeciętnych klientów. Dziś wydawane są przez banki jako karty przedpłacone, debetowe, kredytowe i wirtualne. Wszystkie są również dostępne w Polsce - od kart wypukłych Visa Classic, Visa Business, Visa Gold, Visa Platinum i najbardziej prestiżową Visa Infinite po popularne karty Visa Electron, wydawane z paskiem magnetycznym, a przez niektóre banki również z mikroprocesorem.
Od 2006 roku dostępna jest też w Polsce usługa Verified by Visa, która zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa dla płatności kartami w Internecie.

MasterCard

MasterCard utworzyło kilka banków w Kaliforni, aby stworzyć konkurencję dla Visy International. MasterCard pierwszy wprowadził na rynek karty z hologramem i karty dla firm. W 1992 roku powstał powiązany z MasterCard Europay Int., który wydawał karty MasterCard w Europie. W 2001 roku nastąpiło połączeni obu firm w MasterCard International. W Polsce dostępne są karty debetowe Maestro, przepłacone MasterCard i Maestro oraz kredytowe: MasterCard Standard, MasterCard Gold, MasterCard Platinum i prestiżowa MasterCard World Signia ze specjalnymi programami rabatowo-premiowym.

JBC

Japan Credit Bureau International jest organizacją, której członkami są tylko banki japońskie, a posiadaczami kart JBC niemal wyłącznie Japończycy. JCB stawia na ekskluzywne traktowanie swoich klientów, oferując im szereg umów z liniami lotniczymi, najpopularniejszymi hotelami i sieciami domów towarowych, w których można liczyć na specjalne zniżki związane z programi Shopping Passport i World hotel service. W Europie pierwsza karta JCB pojawiła się w 1990 roku. Dziś jest ich wiele: klasyczna, Ladies, J-1, Negus, Ravel, Grande, Gold i Class Card - Corporate.

Diners Club

Karty, powstałego w 1950 roku Diners Club, uważane są za wyjątkowo prestiżowe. Przeciętna wartość transakcji przeprowadzanych nimi jest znacznie wyższa od transakcji w innych systemach. W Polsce dostępna jest klasyczna karta prywatna Diners Club, zapewniająca w podróżach zagranicznych kompleksowe ubezpieczenie do 1 mln dolarów, wolny wstęp do saloników VIP na wielu lotniskach na świecie i zniżki w wypożyczalniach samochodów Avis i Hertz.

American Express

American Express jest największą i cieszącą się dużym prestiżem organizacją typu klubowego. W 1958 roku wydała własną kartę płatniczą typu T&E, znaną jako "zieloną" kartę AmEx. Dziś emituje karty w kilku podstawowych wersjach: zieloną - klasyczną, złotą - klasyczną o "podwyższonym standardzie", platynową przyznawaną tylko VIP-om, służbową corporate i kredytową optima. W Polsce oferuje też rozliczane w złotych Karty Korporacyjne przeznaczone dla klientów biznesowych - małych, średnich i dużych firm, działających na terenie Polski.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl