Karta przedpłacona - gdy nie masz pomysłu na prezent

2013-12-09 09:38:00

Grudzień to miesiąc prezentów – Mikołajki, Boże Narodzenie, a do tego pojawiające się przez cały rok okazje, jak imieniny czy urodziny. Co jednak zrobić, jeśli pomysł na trafiony prezent zupełnie nie przychodzi do głowy? Dobrym rozwiązaniem mogą być karty przedpłacone.

Karta pre-paid – co to takiego?

Karty przedpłacone, inaczej nazywane kartami pre-paid, działają na zasadzie podobnej do telefonów na kartę – można dokonać nimi transakcji tylko na taką kwotę, jaką wcześniej je zasilono. Jednocześnie karty tego typu nie są jednorazowe – doładowanie środków można wielokrotnie powtarzać.

Otrzymaną kartą, z reguły wydawaną na okaziciela, można następnie dokonywać płatności bezgotówkowych za towary i usługi w punktach handlowych, a niekiedy również za zakupy w sklepach internetowych. Funkcjonalności kart pre-paid są podobne, jak zwykłych kart debetowych, wydawanych do rachunku – często pozwalają na płatności zbliżeniowe, wypłatę środków z bankomatu czy biorą udział w programach rabatowych banków.

Jednocześnie karty przedpłacone zapewniają bezpieczeństwo użytkowania – transakcje, podobnie jak przy użyciu kart debetowych, zabezpieczone są kodem PIN, a sama karta nie jest powiązana z rachunkiem. W przypadku np. kradzieży nie są więc zagrożone środki pieniężne posiadane na koncie.

Dużą zaletą tego typu produktów jest to, że w większości przypadków mogą z nich korzystać osoby już od 13 roku życia. Jest to więc dobry prezent również dla dziecka - formuła pre-paid pozwala na kontrolę wydatków, zapewniając jednocześnie wygodę korzystania z karty płatniczej. Dostępne na rynku karty przedpłacone są dodatkowo atrakcyjne wizualnie lub nawet, jak w przypadku oferty BZ WBK, mają formę naklejki, zegarka, bransoletki czy breloczka.

Który bank ma je w ofercie?

Karty przedpłacone można otrzymać w BNP Paribas, BZ WBK, ING Banku Śląskim, mBanku, Millennium czy Pekao S.A. To, na jakich zasadach są one dostępne, zależy od indywidualnej polityki banku.

Wydanie tego typu karty to zazwyczaj koszt kilkunastu złotych, użytkowanie jest darmowe. Ponadto np. w Pekao S.A. do otrzymania karty nie jest wymagane podpisywanie żadnej umowy z bankiem, w mBanku natomiast kartę można zamówić jedynie posiadacz konta. ING Bank Śląski umożliwia dodatkowo spersonalizowanie swojej karty.

Limity dziennych transakcji różnią się w poszczególnych ofertach. Część banków (np. BNP Paribas czy Millennium) daje jednak możliwość samodzielnego ustalenia maksymalnych kwot wydatków.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam