Karta płatnicza, czyli plastik któremu możesz zaufać

2012-08-20 09:19:57

Rynek finansowy ma tendencję do dematerializacji. Dotyczy to już, nie tylko obracania „wirtualnymi” pieniędzmi na naszych kontach osobistych, ale także płacenia za codzienne zakupy. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z tzw. pieniądzem elektronicznym, a dokładniej z jego plastikową formą, czyli kartą płatniczą. Czym jest i jakie są główne zalety takiego produktu? Sprawdźmy.

Karta płatnicza, jak sama nazwa wskazuje, służy głównie do dokonywania różnych płatności. Za jej pomocą możemy uregulować rachunek w restauracji, kupić bilet na samolot, czy też zapłacić za codzienne zakupy. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kart płatniczych, a mianowicie karty debetowe oraz karty kredytowe. Główna różnica pomiędzy nimi odnosi się do własności pieniędzy, którymi dokonujemy transakcji. W przypadku karty debetowej płacimy środkami własnymi, a w przypadku karty kredytowej korzystamy z pieniędzy banku. Dlaczego warto?
Pierwszą i dość istotną zaletą kart płatniczych jest szybkość i wygoda dokonywania transakcji. Płacąc za zakupy wystarczy tylko, że włożymy naszą kartę do odpowiedniego terminala i zaakceptujemy płatność wpisując swój numer PIN. Warto wiedzieć, że część banków oferuje już swoim klientom karty umożliwiające transakcji zbliżeniowe (niewymagające autoryzacji do kwoty 50 złotych), co w jeszcze większym stopniu upraszcza całą procedurę.

Kolejną zaletą kart płatniczych jest większe bezpieczeństwo w odniesieniu do tradycyjnego obrotu gotówkowego. I nie mowa tutaj tylko o mniejszym ryzyku kradzieży naszych pieniędzy - nie ma potrzeby noszenia przy sobie gotówki, ale także o bogatych pakietach ubezpieczeniowych dołączanych do kart. Dzięki niewielkiej składce ubezpieczenia, klient ma możliwość darmowego skorzystania z usług hydraulika, mechanika czy też skorzystania z bezpłatnej opieki lekarskiej. O ubezpieczeniach w podróży już nie wspominając. Korzystanie z kart płatniczych może także przynieść jej posiadaczowi liczne oszczędności. Aktualnie praktycznie każdy bank posiada w swojej ofercie karty powiązane z różnymi programami partnerskimi, czy to z wybraną siecią sklepów, czy usługami świadczonymi przez różnych specjalistów. Dzięki temu każda osoba dokonująca transakcji przy użyciu takich kart może liczyć na liczne zniżki i rabaty. Poza tym dokonywanie transakcji kartami płatniczymi często łączone jest ze zbieraniem punktów, które później można wymieniać na atrakcyjne nagrody.

Na zakończenie warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie kart płatniczych, a mianowicie o usłudze „chargeback”, czyli obciążeniu zwrotnym. Polega ona na tym, że klient płacąc kartą za jakieś dobro lub usługę ma prawo cofnąć dokonaną transakcję (odzyskać wpłacone pieniądze), gdy dana rzecz nie spełniła jego oczekiwań lub zapłacił za usługę inną od tej jaka widniała w opisie. W tym celu należy złożyć odpowiednie pismo w swoim banku wraz z uzasadnieniem decyzji o cofnięciu transakcji.

Jak widać korzystanie z kart płatniczych niesie ze sobą wiele korzyści. I nie mowa tutaj tylko o wygodzie i bezpieczeństwie przeprowadzania transakcji, ale jeszcze o ochronie ubezpieczeniowej czy też wypracowywaniu oszczędności. Pamiętajmy jednak, że w przypadku kart płatniczych, tak jak i każdego innego produktu bankowego - należy bardzo dobrze poznać zasady jego działania. Tylko wtedy nasze decyzje finansowe będą wykonywane z pełną świadomością i efektywnością. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam