Karta American Express-rzadkość w portfelach Polaków. Sprawdź jednak…

2009-12-04 09:17:46

… co warto na jej temat wiedzieć. Liczba kart płatniczych i kredytowych na naszym rynku rośnie jak na drożdżach. Pieniądz elektroniczny sukcesywnie wypiera z codziennego użycia tradycyjne banknoty i monety. Zdecydowana większość z naszych kart obsługiwana jest przez Visę lub MasterCard – na nich jednak świat się nie kończy. Istnieją jeszcze inne organizacje płatnicze, m.in. American Express. Czym karty American Express różnią się od reszty? Dlaczego traktowane są jako elitarne? Jak można je zdobyć? Sprawdź!

Co to jest American Express?

 
American Express jest organizacją płatniczą wywodzącą się ze Stanów Zjednoczonych jeszcze z XIX wieku. Od początku swego istnienia starała się ułatwiać życie osobom podróżującym. Pierwotnie trudniła się wydawaniem czeków podróżnych, zaś obecnie wydaje i obsługuje karty płatnicze i kredytowe. American Express jest jednym z największych konkurentów Visy i MasterCard – dwóch największych wydawców kart na świecie. Dlaczego Amex (American Express) mimo swej długiej historii nie uzyskał tak dużego udziału w rynku jak lokalni rywale? Problem tkwił w sposobie dystrybucji kart. Amex opierał się na sieci własnych biur tworzonych na całym świecie, podczas gdy Visa i MasterCard rozdawały swoje karty za pośrednictwem banków, które trafiły do znacznie szerszego grona klientów. Obecnie również Amex współpracuje z bankami, jednak biura z bezpośrednią sprzedażą kart nadal funkcjonują. Karty American Express największą popularnością cieszą się wśród mieszkańców USA, w Polsce wciąż należą do rzadkości. Powód? Pod własną marką oferuje je tylko jeden bank - Millennium.
 
Czym karta American Express różni się od innych?
 
Ciężko doszukać się rażącej różnicy pomiędzy kartami Amex a kartami Visy czy MasterCard. Obecnie wszystkie organizacje oferują karty z pakietami dodatkowych kompleksowych usług, które klienci mogą dopasować do swoich indywidualnych preferencji. Panuje jednak powszechna opinia, że karty Amex cechuje szczególnie atrakcyjna oferta ubezpieczeniowa dla podróżników.
Jedyną przeszkodą, na jaką można się natknąć w Polsce używając karty American Express jest jej ograniczona akceptowalność. Mimo, że coraz więcej punktów handlowych obsługuje klientów Amex, to wciąż w wielu miejscach kartą tej organizacji po prostu nie zapłacimy. Sytuacja jednak z pewnością uległaby poprawie, gdyby karty Amex znalazły się w ofercie większej ilości banków i w rezultacie trafiły w ręce szerokiego grona klientów.
 
Jak zdobyć kartę American Express?
 
W Polsce istnieją dwa podstawowe kanały dystrybucji kart Amex. Po pierwsze można je znaleźć w ofercie Millennium Banku. Co ważne, bank emituje je jako własne karty, a ich walutą rozliczeniową jest złoty. Szczegółowe informacje o parametrach znajdziesz w naszej porównywarce.
 
Drugim sposobem na zdobycie karty jest jej zamówienie w biurze Amex bądź za pośrednictwem jednego z banków, które dostarczają jedynie gotowy produkt American Express. W tym wypadku do wyboru mamy 3 rodzaje kart: zieloną, złotą i platynową, które różnią się między sobą wysokością limitu kredytowego czy pakietem dodatkowych usług. Karty złote i platynowe są po prostu dla bardziej zamożnych i wymagających klientów. Należy pamiętać, że karty oferowane bezpośrednio przez American Express mogą być rozliczane wyłącznie w euro lub dolarach amerykańskich. Oznacza to, że płacąc taką kartą za zakupy w Polsce będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty przewalutowania transakcji na walutę rozliczeniową karty.
 
American Express Centurion – legenda wśród kart
 
American Express dla swoich najcenniejszych klientów przygotował specjalną ofertę – czarną kartę Centurion. Karty nie można zamówić, organizacja Amex samodzielnie wybiera i zaprasza członków do programu Centurion. Jest ona na tyle prestiżowa i ekskluzywna, że jest traktowana jak swoista legenda. Posiadanie czarnej karty Centurion wiąże się z rocznymi opłatami sięgającymi nawet kilku tysięcy złotych, jednak jej właściciele mogą korzystać z niezwykle obszernej gamy usług, choćby z darmowego noclegu w najdroższych hotelach świata.
 
 
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam