Jakich kredytów hipotecznych szukają Polacy - raport Hipotrendy

2009-04-28 00:00:00

Co kwartał Comperia publikuje raport Hipotrendy, przedstawiający trendy na rynku kredytów hipotecznych. Dzisiaj pierwsza część raportu analizująca popyt na produkty hipoteczne: cele kredytowania, formy zabezpieczenia, okres kredytowania, poszukiwaną kwotę i walutę kredytu. Jutro część poświęcona kosztom kredytów, a w czwartek analiza wtórnego rynku nieruchomości.

Analiza popytu na produkty hipoteczne powstała w oparciu o pytania zgłaszane przez użytkowników porównywarki finansowej Comperia.pl. Aktualnie jest ich ponad 50 tys. miesięcznie.


Na co bierzemy kredyt hipoteczny
Wśród produktów hipotecznych niezmiennie najczęściej użytkownicy Comperii szukają kredytów na zakup mieszkania (77 proc. pytań o produkt hipotecznych). Spada natomiast zainteresowanie kredytem refinansowym, co znajduje uzasadnienie w braku atrakcyjnych ofert (wyższe marże, ograniczenie finansowania w walutach obcych). O taki kredyt w I kwartale 2009 r. pytało 3 proc., w IV kwartale 2008 r. 4 proc. użytkowników. Z 13 do 15 proc. wzrosła liczba pytań o kredyt na budowę domu, z 1 do 2 proc. o kredyt konsolidacyjny. Pytania o pożyczkę hipoteczną są na takim samym 3-proc. poziomie.

 

Cele kredytowania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W porównaniu z ostatnim kwartałem 2008 r. w I kwartale bieżącego roku o 1 pkt. proc. – do 97 proc. – zwiększyła się liczba użytkowników zainteresowanych wzięciem kredytu na zakup mieszkania lub domu. Kredytem na sfinansowanie zakupu działki budowlanej zainteresowanych było 3 proc. internautów. Jeszcze w II kwartale ubiegłego roku o taki kredyt pytało prawie 8 proc. użytkowników Comperii.
 

Przedmiot kredytowania


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kwota kredytu i okres kredytowania
W I kwartale 2009 r. najwięcej użytkowników – 19,3 proc. – szukało kredytów o wartości w przedziale od 150 do 200 tys. zł (16 proc. w IV kw. 2008 r.). Wzrosła też liczba pytań o kredyt z przedziału 250-300 tys. zł – z 12,7 do 15,7 proc.

Wbrew doniesieniom o spadających cenach nieruchomości i trudniejszym dostępem do kredytów walutowych, w I kwartale Comperia obserwuje wzrost średniej wartości kredytu we frankach szwajcarskich. W przypadku kredytów na zakup nieruchomości wzrosła ona z 268 do 276 tys. zł. Średnia wartość kredytów złotowych spadła natomiast z 266 do 249 tys. zł.

 

Średnia wartość kredytu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najbardziej preferowanym okresem, na jaki użytkownicy Comperii chcieliby rozłożyć spłatę kredytu hipotecznego, jest przedział 25-30 lat. O taki kredyt zapytało w I kwartale 65 proc. osób. Z 9 do 6 proc. spadła natomiast liczba pytań o kredyt z okresem kredytowania od 30 do 50 lat. W dużym stopniu wynika to ze skracania przez banki maksymalnego okresu spłaty. W ubiegłym roku obserwowaliśmy odwrotny trend. Kredytu na 50 lat gotowych było udzielić kilka instytucji. Dzisiaj taki kredyt promuje tylko bank BOŚ.

 

Okres kredytowania

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Wartość zabezpieczenia i waluta kredytu
Coraz więcej użytkowników Comperii – 67 proc. – pyta o kredyt z LTV (ang. loan to value – kwota kredytu w stosunku do wartości zabezpieczenia) w przedziale 80-100 proc. Jeszcze w IV kwartale 2007 r. na taki kredyt popyt zgłaszała tylko połowa internautów. Nieznacznie wzrosła (z 8,7 do 9,7 proc.) liczba pytań o kredyt z dużym wkładem własnym – do 30 proc.

 

Udział pytań o kredyt w poszczególnych przedziałach LTV

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Trudniejszy dostęp do kredytów walutowych oraz większa świadomość ryzyka kursowego wśród kredytobiorców spowodowały drastyczny spadek pytań o kredyt w szwajcarskiej walucie. W IV kwartale zaciągnięcie takiego kredytu rozważało 48 proc. użytkowników Comperii, w I kwartale już tylko niecałe 30 proc.  Z 46 do 61 proc. wzrosła natomiast liczba pytań o znacznie łatwiej dostępny kredyt złotowy. Coraz częściej Polacy myślą też o wzięciu kredytu w europejskiej walucie, co można wyjaśnić coraz bliższą perspektywą wejścia naszego kraju do strefy euro. O taki kredyt pytało w I kwartale 8 proc. użytkowników, o ponad 4 pkt. proc. więcej niż w poprzednim kwartale.

 

Waluta kredytu

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Podsumowanie
W I kwartale 2009 roku Comperia obserwuje radykalny spadek popularności kredytów we frankach szwajcarskich na korzyść kredytów w polskiej walucie. Z kwartału na kwartał systematycznie spada też popularność kredytów refinansowych. Oferowane dzisiaj marże takich kredytów skutecznie zniechęcają do zmiany banku.

Wzrosła średnia wartość poszukiwanych kredytów we frankach szwajcarskich, mimo medialnych doniesień o spadających cenach na rynku nieruchomości.

Rynek kredytów hipotecznych w ostatnich miesiącach kształtowany jest przez konsekwencje kryzysu finansowego. Chodzi tu przede wszystkim o zmianę polityki banków na bardziej restrykcyjną. W drugiej kolejności mniej klarowna najbliższa przyszłość finansowa wielu Polaków nie nastraja pozytywnie do inwestowania w nieruchomości.

Wpływ pierwszego z czynników na poszukiwane rozwiązania kredytowe widać gołym okiem: istotny wzrost popularności kredytów w złotych. Z kolei analiza preferencji kredytowych nie może dać odpowiedzi na efekt drugiego ze wspomnianych zjawisk. Będziemy go szukać w raportach sprzedażowych banków, które pozwolą potwierdzić faktyczne zainteresowanie ofertą kredytową.


 

Czy wiesz, że w ciągu kilku miesięcy różnica pomiędzy ratą kredytu złotowego i frankach szwajcarskich stopniała z ponad 500 zł do zaledwie 150 zł? Możesz przeczytać o tym jutro w drugiej część raportu Hipotrendy: Analiza kosztów obsługi kredytów.

W czwartek: czy ceny nieruchomości na rynku wtórnym rzeczywiście spadły?

Comperia.pl 

Ekspert Comperia.pl