Jakich kredytów gotówkowych szukali Polacy w I półroczu 2011?

2011-08-08 10:36:24

Od stycznia do czerwca 2011 za pośrednictwem porównywarki finansowej Comperia.pl złożono prawie 650 tys. zapytań o kredyty gotówkowe. Jakie kwoty i na jak długo pragną pożyczyć od banków Polacy? Tego m.in. dowiesz się z niniejszego raportu, który przedstawia najbardziej poszukiwane kredyty gotówkowe w I półroczu tego roku.

Najważniejsze parametry kredytów gotówkowych

Kredyty gotówkowe zazwyczaj opiewają na względnie niewielkie kwoty – mało jest zresztą takich banków, które bez zabezpieczenia w postaci np. hipoteki zgodzą się pożyczyć klientom więcej niż 100 tys. zł. Małe kwoty kredytu wiążą się także ze stosunkowo krótkim okresem, na jaki kredyt jest zaciągany. Wyjątkiem są oferty umożliwiające spłatę przez 8-10 lat.
 
Teoretycznie, istnieje jeszcze kwestia wyboru waluty, w jakiej kredyt jest zaciągany, ale taką możliwość oferują jedynie dwa banki - Deutsche Bank i Bank Ochrony Środowiska. Ponieważ 99 proc. zapytań, jakie użytkownicy Comperii złożyli w pierwszych 6 miesiącach tego roku, dotyczyło rodzimej waluty, parametr ten pominięto w analizach.
 
Jak spłacać, to przez 2-3 lata
 
W drugim kwartale użytkownicy porównywarki finansowej Comperia.pl najczęściej poszukiwali kredytu na 5-10 tys. zł, ze spłatą rozłożoną na 2-3 lata. O ile taka wysokość kredytu jest najczęściej poszukiwaną od początku roku, to wyraźną zmianę można zauważyć w okresie, na jaki zaciągany jest kredyt. Jeszcze w pierwszym kwartale 2011 r. zdecydowanie przeważały zapytania dotyczące kredytów spłacanych w ciągu roku od ich zaciągnięcia.
 
najbardziej poszukiwane kredyty gotówkowe 2011
 
W styczniu i lutym zostało złożonych ponad 100 tys. zapytań o kredyty na okres 1-12 miesięcy. Na drugim miejscu, z ok. 50 tys. zapytań uplasował się kredyt na 24-36 miesięcy. Jednak od marca nastąpiła wyraźna zmiana tej tendencji. Doprowadziło to do sytuacji, w której w maju i czerwcu zapytań o 2-3 letnie kredyty było ponad 100 tys., przy dwa razy mniejszej liczbie zapytań o kredyty zaciągane na okres do jednego roku.

Jak pożyczać, to od 5 do 10 tys. zł

Jeśli chodzi o wysokość kwoty pożyczanej od banku, to użytkownicy porównywarki finansowej Comperia.pl najchętniej składali zapytania o kredyty do 10 tys. zł. W tym przypadku można wyszczególnić dwa główne przedziały: od 2 do 5 tys. zł oraz od 5 do 10 tys. zł. Najciekawszą obserwacją dotyczącą omawianego okresu jest wyraźny spadek udziału procentowego zapytań o kredyty na kwoty 2-5 tys. zł na rzecz kredytów 5-10 tys. zł.
 
 
najbardziej poszukiwane kredyty gotówkowe 2011
 
W pierwszym kwartale 2011 liczba zapytań o kredyty na 2-5 tys. zł stanowiła ponad połowę liczby zapytań o kredyty na 5-10 tys. zł. Stanowiło to odpowiednio około 20 i 35 proc. wszystkich złożonych zapytań. W drugim kwartale proporcje te zaczęły się zmieniać. W czerwcu b.r. doszło do sytuacji, w której osób zainteresowanych niższymi kredytami (do 5 tys. zł) było niewiele ponad 10 proc., zaś odsetek tych, którzy chcieliby pożyczyć więcej niż 5 tys. zł, sięgnął 50 proc.

Zwiększone potrzeby pożyczkowe Polaków wiosną (tak mniej więcej od kwietnia do połowy czerwca) wynikają najprawdopodobniej z chęci wykonania drobnych remontów oraz z konieczności ponoszenia wydatków świątecznych (Wielkanoc, komunie). Z kolei druga połowa czerwca to czas planowania wakacyjnych wyjazdów oraz przygotowywania się do uroczystości ślubnych. A mało który Polak przepuści okazje do biesiadowania (także przy grillu) w gronie rodziny i przyjaciół.

Gdzie po kredyt?

Wiedząc już, jakie kredyty są najbardziej poszukiwane, warto zastanowić się, który bank oferuje je na najbardziej atrakcyjnych warunkach. Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl przygotowali zestawienie pięciu aktualnie najlepszych ofert kredytowych. Przyjęte przez nas założenia (10 tys. zł pożyczane na 36 miesięcy) korespondują z oczekiwaniami kredytowymi naszych odbiorców. Zapytania dotyczące takich kredytów stanowiły prawie połowę wszystkich złożonych za pośrednictwem Comperia.pl w czerwcu 2011.
 

5 najlepszych ofert kredytów gotówkowych na 10 tys. zł na 36 miesięcy
 
 
Rata (w PLN)
RRSO
Prowizja
BNP Paribas
Kredyt gotówkowy - oferta promocyjna
327,06
11.50 %
3.00 %
BNP Paribas
Kredyt gotówkowy
336,72
13.75 %
3.00 %
Citi Handlowy
Pożyczka gotówkowa
338,76
14.23 %
5.00 %
Getin Bank
Wygodny kredyt gotówkowy
338,87
14.25 %
0.00 %
Eurobank
kredyt w 15 minut
339,65
14.44 %
3.00 %
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Na rynku znajdują się obecnie 45 kredyty odpowiadające wybranym założeniom. Pięć najlepszych ofert banków z proponowanych jest przez cztery instytucje, spośród których aż dwie najkorzystniejsze propozycje pochodzą z BNP Paribas.

Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa najlepszych obecnie kredytów gotówkowych nie przekracza 15 proc., a w przypadku lidera tego segmentu produktów bankowych mamy do czynienia z promocją obejmującą tych klientów, którzy wykupią ubezpieczenie kredytobiorcy lub zadeklarują przelewanie wynagrodzenia na konto osobiste w BNP Paribas bądź też przystąpią do kredytu ze współmałżonkiem.

Dzięki tak niewielkiemu oprocentowaniu miesięczne raty spłacane przez takich kredytobiorców nie przekroczą 330 zł. Dla tych, którzy nie zdecydują się na w/w posunięcia, BNP Paribas proponuje pożyczkę na nieco gorszych, choć wciąż atrakcyjnych warunkach.  
 
Trzy kolejne oferty, które uplasowały się na podium, są oprocentowane powyżej 14 proc. w skali roku, a raty płacone Citi Handlowemu, Getin Bankowi czy też Eurobankowi byłyby o około 12 zł wyższe. Na pierwszy rzut oka różnica jest niewielka, ale biorąc pod uwagę cały okres spłacania kredytu, kredytobiorcy, którzy zaciągną pożyczkę w tych trzech bankach, będą zobowiązani oddać 420-450 zł więcej. To znacznie więcej niż cała jedna rata – ba to nawet więcej niż trzeba zapłacić za 100 euro!
 
Maciej Łukowski
Paweł Puchalski
Comperia.pl

 

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam