Jak zmieniło się oprocentowanie lokat i kart kredytowych po podwyżce stóp procentowych?

2011-02-09 10:12:14

Ponad pół miesiąca temu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Takie działanie modelowo powinno doprowadzić do wzrostu oprocentowania depozytów i kart kredytowych. A jak jest w rzeczywistości?

Sprawdź teraz lokaty bankowe, na których zarobisz najwięcej!

Rada Polityki Pieniężnej dba o to by inflacja nie wymknęła się spod kontroli. A ta zaczęła przyspieszać. Pamiętajmy, że od dłuższego czasu stopy procentowe w Polsce były na rekordowo niskich poziomach. Teraz po wyjściu z kryzysu nadchodzi moment zacieśniania polityki pieniężnej. Po drugie, wzrost podatku VAT przyczynił się do wzrostu cen wielu towarów i usług. A to jeszcze bardziej napędza inflację. Między innymi dlatego RPP postanowiła podnieść podstawowe stopy procentowe, a więc koszt pieniądza.

Droższy pieniądz- droższe pożyczki
Całą sytuację można wytłumaczyć dość prosto. Większy koszt pozyskania pieniądza wpływa na wzrost oprocentowania depozytów (to my pożyczamy bankowi pieniądze na procent ) oraz kart kredytowych (kiedy to bank pożycza nam). Takie działanie powinno być zauważalne już w krótkim terminie. W dłuższej perspektywie można się spodziewać wzrostu oprocentowania kredytów hipotecznych w polskich złotych ze względu na wzrost stopy pożyczek międzybankowych- WIBOR.

Czy teoria jest zgodna z praktyką?

Sprawdźmy więc jak jest w rzeczywistości na rynku produktów finansowych 19 stycznia RPP postanowiła podnieść stopy procentowe. Zanim jednak do tego doszło mieliśmy do czynienia z podwyżką oprocentowania w FM Banku oraz Meritum Banku w tygodniu poprzedzającym decyzję Rady. Rynek spodziewał się takiej decyzji organu Narodowego Banku Polskiego i banki zaczęły podnosić oprocentowanie depozytów już wcześniej- w przypadku wspomnianych wyżej banków odnotowaliśmy wzrost od 0,1 pkt. proc. do 0,3 pkt. proc. w zależności od okresu trwania lokaty.

Kolejnym zagraniem była promocyjna lokata w Meritum Banku. Ta instytucja zaoferowała klientom trzymiesięczną lokatę z oprocentowaniem 5,30 (5,25 dla osób, które nie posiadają konta w banku) i z kapitalizacją dzienną. Co ciekawe, lokatę można było zakładać zaledwie przez kilka dni.

Po decyzji bez większych zawirowań
W okresie po podwyżce podstawowych stawek NBP również miały miejsce zmiany oprocentowania depozytów. Gruntownej przemiany lokat dokonał Bank Gospodarstwa Krajowego. I choć zmieniło się dużo ( oprocentowanie lokat wzrosło nawet o 0,25 pkt. proc.), to oferta tego banku nadal blado wygląda na tle konkurencji.

A tę tworzy między innymi FM Bank, który tydzień po decyzji RPP po raz drugi zdecydował się na ulepszenie oferty depozytowej i do dziś pozostaje w ścisłej czołówce jeżeli chodzi o atrakcyjność lokat bankowych.

Choć od podwyżki stóp procentowych minęło ponad pół miesiąca, w ostatnich dniach mogliśmy spostrzec kolejne ruchy banków. Na podwyżkę oprocentowania lokat zdecydował się Raiffeisen Bank. Ponadto Getin zdecydował się na obniżkę oprocentowania depozytów. Zmienny nastrój zapanował natomiast w Idea Bank- oprocentowanie na lokatach z krótszym okresem uległo spadkom, z drugiej strony wzrósł procent na lokatach z dłuższym okresem trwania.

Czy decyzja RPP zatrzęsła rynkiem depozytów?

Powyższe zmiany są nieco rozczarowujące. Tylko nieliczne banki zdecydowały się na zmianę oferty depozytowej. Wzrost lokat o 0,3 pkt. proc. jest dla oszczędzających dobrą informacją. Przykładowo dla półrocznej lokaty z kapitalizacją dzienną na kwotę 10 tys. zł spowoduje to wzrost zysku z lokaty na poziomie 15 zł. Może wystarczy to na skromny Walentynkowy upominek dla ukochanej osoby…

Co stało się w przypadku kart kredytowych?
O ile klienci z nadzieją patrzą na wyższe oprocentowania depozytów, o tyle wzrost oprocentowania kart kredytowych nie jest tak oczekiwaną informacją. Na szczęście i w tym przypadku mieliśmy do czynienia ze zmianami zaledwie w kilku bankach. Na zmianę oprocentowania zdecydowały się bank BPH, mBank, MultiBank oraz Pekao SA. W większości przypadków oprocentowanie wzrosło o 1 pkt proc. Jest to wynikiem zapisu ustawy antylichwiarskiej, która ogranicza oprocentowanie pożyczek do czterokrotności stopy lombardowej. Tak więc wzrost tej stopy o 25 punktów bazowych może się przełożyć na jednoprocentowy wzrost oprocentowania kart kredytowych. Aktualnie stawka ta wynosi 5,25 proc., tak więc maksymalne oprocentowanie plastyków może wynosi teraz 21 proc.!

Co dalej?
Delikatna podwyżka stóp procentowych skłoniła nieliczne banki do zmian w tabelach oprocentowania. Ciekawe będą jednak kolejne miesiące. Jeśli w lutym lub marcu usłyszymy o kolejnej podwyżce stawek przez RPP, a wiele na to wskazuje, możemy mieć już do czynienia z większymi zmianami.

Osobom oszczędzającym na lokatach bankowych pozostaje więc liczyć na kolejne podwyżki stóp i rosnące oprocentowanie lokat. Natomiast osoby posiadające karty kredytowe powinny pamiętać o spłacie zadłużenia w okresie bezodsetkowym, jeśli nie chcą zapłacić więcej.

Marcin Zienkiewicz
Analityk Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam