Jak zarządzać domowym budżetem?

2011-12-05 14:39:23

Zrównoważenie wpływów i wydatków występujących w gospodarstwach domowych od zawsze stanowiło nie lada wyzwanie. Znaczna część osób ma problemy z właściwym zarządzaniem posiadanymi pieniędzmi, a to powoduje, że często wpadają oni w kłopoty finansowe. Jak zatem poradzić sobie z organizacją domowego budżetu? Comperia podpowiada.

Przede wszystkim podziel wynagrodzenie. Wiadomo, że budżet domowy składa się z wpływów i wydatków. Do tych pierwszych zaliczamy przede wszystkim świadczenia otrzymywane za naszą pracę, emerytury lub renty, czy też różnego typu zasiłki. Z reguły wysokość uzyskiwanych dochodów jest nam dobrze znana, a co za tym idzie, możemy w efektywny sposób je podzielić.

Pierwsza część powinna zostać przeznaczona na wydatki konieczne tzn. takie, z których nie można zrezygnować, np. rachunki, raty kredytowe, żywność. Po dokonaniu tych płatności zostanie nam druga część, którą można rozdysponować w dowolny sposób.

Kwotę tą jednak powinniśmy podzielić na kolejne mniejsze. Jedna część to oszczędności długoterminowe, takie jak emerytura, studia dla dzieci itd. Druga to oszczędności celowe, np. zakup samochodu, remont mieszkania czy też wyjazd na wakacje. Wreszcie trzecia, którą możemy przeznaczyć na dowolny cel.

Ustalenie odpowiednich kwot, jakie powinniśmy odprowadzać do poszczególnych części w dużej mierze zależy od ilości pieniędzy, jakimi dysponujemy. Najprostsza wydaje się tu być metoda 10/30/60, czyli 10 proc. wolnych środków na oszczędzanie długoterminowe, 30 proc. na sfinansowanie konkretnego celu i 60 proc. na zaspokajanie swoich bieżących potrzeb.
Skoro już wiadomo, że właściwy podział dochodu i oszczędności jest bardzo istotny z punktu widzenia wpływów do naszego budżetu domowego, spróbujmy przyjrzeć się drugiej stronie medalu, a mianowicie wydatkom.

Istotną rzeczą dotyczącą wydatków jest ich planowanie. Operacja taka pozwala zapobiegać sytuacjom, w których nie będziemy wstanie dokonać konkretnej płatności. Przewidywanie przyszłych wydatków powoduje, że jesteśmy po prostu na nie przygotowani. Jest to w znacznej mierze powiązane z oszczędnościami, o których mowa była powyżej.

Innym rodzajem planowania wydatków jest dobrze wszystkim znana lista zakupów. Sporządzenie takiej listy sprawia, że będąc w sklepie kupujemy dokładnie to, czego potrzebujemy. Tym samym oszczędzamy nie tylko nasze pieniądze, ale także wydatnie wspieramy nasz budżet domowy.
Do planowania wydatków można zaliczyć również dokonywanie zakupów w miejscach, w których są oferowane tańsze produkty. Doskonałym tego przykładem są chociażby strony internetowe oferujące różnego typu towary w znaczenie niższej cenie, aniżeli tradycyjne sklepy stacjonarne.

Przedstawione powyżej przykłady oszczędzania, podziału wynagrodzenia, czy też planowania wydatków są jedynie częścią czynności, jakie możemy wykonać w celu zrównoważenia naszych budżetów domowych. Dużo zależy, oczywiście, od sytuacji, w jakiej się aktualnie znajdujemy i naszego indywidualnego podejścia. Warto jednak wiedzieć, że z pieniędzmi nie ma żartów i wszyscy powinniśmy obchodzić się z nimi z szacunkiem.


Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl