Jak wziąć kredyt na mieszkanie kupione za gotówkę? Sprawdź z Comperią!

2010-01-25 16:25:16

Postawione w tytule pytanie tylko z pozoru wydaje się absurdalne. Jeśli kupiłeś nieruchomość za gotówkę, a teraz tego żałujesz to nic straconego! Banki mogą udzielić Ci kredytu na tzw. refinansowanie wydatków mieszkaniowych poniesionych wstecz. A to oznacza, że możesz wziąć kredyt i odzyskać gotówkę, którą zamroziłeś przy zakupie nieruchomości. Ile to kosztuje i czy zawsze jest to możliwe?

Co to za „dziwny” kredyt?
 
Refinansowanie wydatków wstecz to nic innego jak uzyskanie kredytu na cel mieszkaniowy, o który starasz się już po fakcie zakupu nieruchomości. W ten sposób możesz odzyskać również zadatek albo zaliczkę, którą wpłaciłeś na poczet zakupu nieruchomości.
 
Pod względem parametrów jest to ten sam, tradycyjny kredyt na zakup mieszkania czy budowę domu:
te same wymagania, podobny zestaw dokumentów i ten sam koszt. Pamiętaj - to nie jest pożyczka hipoteczna, która jest droższa niż tradycyjny kredyt hipoteczny. Ale pieniądze z kredytu na refinansowanie wydatków mieszkaniowych możesz wydać, podobnie jak w przypadku pożyczki hipotecznej, na dowolny cel.
 
Nie każdy bank pozwala jednak na uzyskanie takiego kredytu. Innym ograniczeniem jest okres, w czasie którego możesz starać się o refinansowanie wydatków mieszkaniowych. Załączona poniżej tabela pokazuje, jak maksymalnie wstecz możesz refinansować poniesione wydatki mieszkaniowe i w którym banku jest to w ogóle możliwe. Z reguły zakup nieruchomości lub budowa domu, na które wydałeś swoją gotówkę, nie mogła mieć miejsca wcześniej niż 12 lub 24 miesiące liczone wstecz od momentu wnioskowania o kredyt. Choć są wyjątki, ponieważ w banku BGŻ możesz odzyskać gotówkę zamrożoną w nieruchomość kupioną nawet 5 lat temu.
 
Bank udzielając takiego kredytu będzie prosił Cię o dokumenty potwierdzające wydanie określonej kwoty na cel mieszkaniowy (może to być akt notarialny lub faktury w przypadku budowy domu). Poza tym, dokona wyceny aktualnej wartości nieruchomości. Jeśli wycena ta będzie niższa niż cena, którą zapłaciłeś w momencie zakupu, to całej kwoty zamrożonej w nieruchomości nie odzyskasz.
 
Droższy niż tradycyjny?
 
Pomimo tego, że pieniądze z kredytu refinansującego Twoje wydatki mieszkaniowe możesz przeznaczyć na dowolny cel, jego koszt jest taki sam jak tradycyjnego kredytu mieszkaniowego. Jeśli więc teraz potrzebujesz gotówki na różne wydatki (np. samochód, wakacje itp.), to zanim weźmiesz drogi kredyt gotówkowy sprawdź czy nie możesz „wyciągnąć” pieniędzy ze swojej nieruchomości!
 
Kredyt na mieszkanie kupione za gotówkę - zestawienie banków

Bank
Czy jest możliwość refinansowania wydatków mieszkaniowych wstecz?
Ile miesięcy wstecz można refinansować wydatki na cele mieszkaniowe?
Allianz Bank
TAK
12 miesięcy
Bank BGŻ
TAK
60 miesięcy
BPH
TAK
12 miesięcy
Deutsche Bank
NIE
X
DnB Nord
TAK
24 miesiące
DomBank
TAK
6 miesięcy
GE Money Bank
TAK
24 miesiące
TAK
12 miesięcy
Kredyt Bank
TAK
12 miesięcy
Lukas Bank
NIE
X
mBank
NIE
X
Millennium Bank
TAK
12 miesięcy
Multibank
TAK
12 miesięcy w przypadku zakupu nieruchomości
 
18 miesięcy w przypadku wydatków na budowę, remont, wykończenie
Nordea Bank
TAK
24 miesiące
Pekao SA
NIE
X
TAK
12 miesięcy
PNB Paribas Fortis
TAK
24 miesiące
Polbank
NIE
X
Raiffeisen Bank
TAK
24 miesiące w przypadku zakupu nieruchomości
 
30 miesięcy w przypadku budowy/rozbudowy

  

 
 
Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!   

 

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam