Jak wybrać OFE?

2012-01-13 13:55:19

Decyzję o wyborze konkretnego Funduszu Emerytalnego należy dobrze przeanalizować. Dobrze jest uwzględnić historyczne stopy zwrotu osiągane przez interesujące nas instytucję. Pod uwagę należy brać długookresowe wyniki, a nie np. z jednego roku. Warto jednak pamiętać, że takie odczyty mogą być tylko przydatnym wskaźnikiem, nie dają jednak nigdy stuprocentowej gwarancji ponadprzeciętnych zysków w przyszłości.

Kluczową sprawą jest także dowiedzieć się, jakie koszty będzie się ponosiło w związku z członkostwem w danym OFE. Chodzi o opłatę za zarządzanie środkami. Dobrze jest dobrać OFE do swoich preferencji, m.in. dotyczących kanałów obsługi (oddziały, Internet) czy ilości placówek i konsultantów oraz poziomu obsługi. W tym celu warto opierać się nie tylko na swoich subiektywnych ocenach, ale także na opiniach innych osób oraz wiedzy niezależnych ekspertów. Trzeba także tak dobrać Fundusz, aby jego polityka inwestycyjna i poziom podejmowanego ryzyka był przez w pełni akceptowalny.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że analizy i poszukiwania najlepszego Otwartego Funduszu Emerytalnego nie powinny trwać zbyt długo. Teoretycznie powinno się wybrać fundusz emerytalny do 7 dni od rozpoczęcia pracy - potem może się zdarzyć, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przydzieli OFE w drodze losowania. W praktyce na decyzję ma się nieco więcej czasu, ponadto ZUS powinien przypomnieć listownie o zbliżającym się losowaniu. Odbywa się ono 2 razy do roku (pod koniec stycznia i lipca) i, aby nie znaleźć się w puli losowania, należy przystąpić do wybranego OFE najczęściej do 3 tygodni przed datą losowania. Losowanie nie dotyczy m.in. uczniów i studentów do 26 lat pracujących na umowę o dzieło lub umowę zlecenie.

Oczywiście wylosowane OFE bynajmniej nie musi oznaczać tragedii, bo można trafić naprawdę korzystnie. Lepiej jednak samemu mieć los w swoich rękach, a nie ufać swojemu szczęściu. Należy też pamiętać, że wybranie OFE nie jest decyzją na całe życie - można ją zmienić, choć po pierwsze fundusze przez pierwsze 2 lata mogą pobierać opłatę za rezygnację z ich usług, a po drugie - wypłaty transferowe między OFE odbywają się tylko kilka razy do roku.

Aktualne zestawienie OFE znajdziesz tutaj.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński