Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

2013-08-06 09:06:05

Konto oszczędnościowe jest doskonałym sposobem na gromadzenie pieniędzy w sytuacji, w której trudno zaplanować przyszłe wydatki. Daje nam ogromną swobodę – w każdej chwili możemy na nie wpłacać wolne środki, w dowolnym momencie możemy je wypłacić. Jak wybrać konto, które będzie nam najlepiej służyło?

Najważniejszym kryterium przy wyborze konta oszczędnościowego jest jego oprocentowanie. To ten parametr decyduje, ile zarobimy na naszym kapitale. Jednak w przypadku kont oszczędnościowych warto zachować czujność, bo najwięcej nie zawsze oznacza najlepiej. Wiele rachunków kusi wysokim, promocyjnym oprocentowaniem, które obowiązywać będzie tylko krótki czas, by potem osiągnąć wyjątkowo niski poziom. I tak Konto WIĘCEJ oszczędnościowe w banku BNP Paribas obecnie oferuje klientom promocyjne oprocentowanie 3,50 proc, ale tylko przez okres jednego miesiąca. Po tym czasie oprocentowanie Konta wyniesie równowartość określoną w Umowie Rachunku.

Bywa też, że korzystne oprocentowanie dotyczy tylko części środków zgromadzonych na koncie. Przykładem jest db Konto Oszczędnościowe w Deutsche Banku. Kusi ono 4-procentowym oprocentowaniem brutto, które jest zarezerwowane jedynie dla kwot do 10 tys. zł. Wszystkie środki powyżej tej sumy przyniosą zysk na poziomie 2 proc.

Należy pamiętać, że oprocentowanie rachunku oszczędnościowego nie jest stałe - bank może je zmieniać, tylko musi o tym wcześniej poinformować klientów. Jeśli więc po zalogowaniu do systemu bankowości internetowej pojawia się ikona : masz wiadomość, warto ją przeczytać, a nie pomijać. Informacje tam zawarte mogą mieć wpływ na zysk z oszczędności.

Poza oprocentowaniem rachunku oszczędnościowego, należy również zwrócić uwagę na koszty przelewów. Z reguły tylko jeden transfer w miesiącu jest darmowy, a za kolejne trzeba płacić nawet do 20 zł. Wyjątkami są banki, jak np. BGŻOptima, ING Bank Śląski czy BNP Paribas, które pozwalają swoim klientom wypłacać z środki z kont oszczędnościowych do woli i nie pobierają za to opłat.

Użytkowanie kont oszczędnościowych w większości banków w Polsce jest darmowe. Ale np. posiadacze Konta SuperOszczędnościowego w banku Citi Handlowy nie płacą za prowadzenie konta, jeśli w danym miesiącu z ich konta osobistego wykonane zostaną transakcje bezgotówkowe za min. 500 PLN lub przelane na nie zostanie wynagrodzenie w wys. min. 1500 zł.

Większe zyski przynoszą konta, na których odsetki kapitalizowane są codziennie (np. wspomniane wcześniej db Konto Oszczędnościowe). Taki system kapitalizacji powoduje, że odsetki codziennie naliczane są od wyższej kwoty, dzięki czemu szybciej rosną zyski.

Jeszcze niedawno normą było, że konto oszczędnościowe w danym banku mógł odtworzyć tylko posiadacz rachunku osobistego w tej instytucji. Na szczęście to się zmieniło i inwestorzy mogą szukać korzystnych ofert w „obcych” bankach. Konta dla wszystkich proponują między innymi Citi Handlowy, ING Bank Śląski, GetinOnline czy bank BPH.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam