Jak wybrać najlepsze konto osobiste?

2013-05-07 14:54:07

Na to pytanie każdy odpowie inaczej, bo ilu ludzi, tyle potrzeb i tyle sposobów na ich zaspokojenie. Banki doskonale o tym wiedzą, dlatego w ich ofercie znajdują się setki rodzajów rachunków bankowych – tak, by każdy mógł wybrać najlepsze dla siebie. Comperia.pl podpowiada, jakie parametry wziąć pod uwagę, by takie konto znaleźć.

Każdy z nas jest inny

Patrząc schematycznie - młodzież fascynują nowe technologie i najważniejsze dla nich jest konto z bankowością mobilną. Emeryt lubi o finansach porozmawiać z żywym człowiekiem, dlatego podstawowym kryterium jego wyboru będzie możliwość obsługi rachunku w placówce. Natomiast 30 – latkowie wiecznie się spieszą i czas mają jedynie w nocy, więc priorytetem jest dostęp do pieniędzy 24 godziny na dobę.

Tylko na podstawie tych przykładów widać, że każdy szuka w koncie czegoś innego. Jak więc znaleźć optymalny rachunek dla siebie?

Jedno jest pewne – ma być tanio!

Comiesięczna opłata za prowadzenie konta w wielu bankach uzależniona jest od stałych wpływów na rachunek. W Kredyt Banku standardowo prowadzenie rachunku Ekstrakonto Plus kosztuje 7 zł, ale opłata nie zostanie pobrana, jeżeli w poprzednim wpływy zewnętrzne na konto wynosiły min. 1 000 zł. Podobne warunki musi spełnić klient eurobanku posiadający Konto Online, a właściciele Dobrego Konta w Banku Millennium muszą dodatkowo wykonać jedną transakcję kartą płatniczą.

Generalnie aktywne korzystanie z kart płatniczych jest promowane przez banki. W większości instytucji opłata za kartę nie zostanie pobrana pod warunkiem częstego jej używania. Bank BPH posiadaczy konta Sezam Direct nie obciąży tą opłatą w przypadku wykonania 4 transakcji bezgotówkowych w miesiącu. W przeciwnym wypadku zapłacą oni 6 zł. Z kolei Credit Agricole opłatę za kartę uzależnia od wartości transakcji – klient zostanie z niej zwolniony, jeśli miesięcznie dokona transakcji bezgotówkowych na 300 zł, jeśli to się nie uda, zapłaci 5 zł.

Warto również zdefiniować kanały, których będzie się używało najczęściej przy obsłudze konta. Od tego w dużej mierze zależeć będzie całkowity koszt użytkowania rachunku. Większość banków oferuje klientom darmowe przelewy przez Internet, a już za tę samą usługę wykonaną w oddziale trzeba będzie płacić.

Funkcjonalność i usługi dodatkowe

Obecnie konta osobiste nie służą jedynie do wykonywania przelewów, oferują mnóstwo dodatkowych funkcjonalności. Z poziomu rachunku bankowego można teraz zarządzać domowym budżetem, planować wydatki, zakładać lokaty, inwestować na giełdzie… Banki jednak idą dalej – proponują aktywnym klientom zwrot części poniesionych wydatków, dostęp do pieniędzy bez żadnej przerwy dzięki wirtualnym oddziałom, programy lojalnościowe, pakiety ubezpieczeń… Lista jest naprawdę długa - nic tylko wybierać to, co akurat potrzebujemy.

To jak wybrać?

Dobrym sposobem na znalezienie najlepszego dla siebie rachunku osobistego jest spisanie sobie na kartce, czego tak naprawdę szukamy – na jakich funkcjonalnościach konta nam zależy, ile co miesiąc będziemy płacić kartą, ile wykonywać przelewów, jakimi kanałami itd. A potem wertować oferty banków lub skorzystać z usług porównywarki finansowej i znaleźć konto dla siebie.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam