Jak wybrać konto oszczędnościowe?

2014-01-30 09:56:00

Nie chcesz trzymać oszczędności „w skarpecie”, a jednocześnie nie możesz pozwolić sobie na długotrwałe zamrożenie środków np. na lokacie? Najlepszą opcją może okazać się założenie konta oszczędnościowego.

Konto oszczędnościowe pozwala łączyć oprocentowanie środków z elastycznym dostępem do nich, dzięki czemu jest najlepszym rozwiązaniem dla wielu oszczędzających osób. Wybór odpowiedniego produktu może jednak nie być łatwy – na rynku występuje wiele rachunków różniących się nie tylko wysokością oprocentowania, ale też dostępnymi rozwiązaniami i kosztami użytkowania.

Podstawowe parametry…

Z reguły konta oszczędnościowe są otwierane i prowadzone bezpłatnie (np. w Banku Millennium). Warto jednak przed podjęciem decyzji upewnić się co do tego kosztu, ponieważ zdarzają się wyjątki – przykładowo Citi Handlowy pobiera od klientów aż  30 zł, jeśli nie zostaną spełnione postawione przez bank warunki, a w PKO BP prowadzenie konta kosztuje 1 zł.

Istotną kwestią jest także wymóg posiadania konta osobistego – dla klientów prowadzących rachunek osobisty w wybranym banku otwarcie konta oszczędnościowego nie jest problemem. Są jednak instytucje, które umożliwiają założenie konta oszczędnościowego osobom, które nie posiadają u nich ROR-u. Taka opcja jest dostępna np. w ING Banku Śląskim i w BGŻOptima. Bywa też tak, że posiadanie konta osobistego nie jest warunkiem koniecznym założenia rachunku oszczędnościowego, jest jednak przez bank premiowane – rozwiązanie takie stosuje np. BPH.

Kluczowym dla wielu osób parametrem przy wyborze produktu oszczędnościowego jest jego oprocentowanie. Kierowanie się zasadą „im wyższe oprocentowanie, tym lepiej” nie jest jednak wystarczające. Wiele banków stara się przyciągnąć klientów oferując wysokie stawki, które po bliższej analizie okazują się ofertą tylko dla nowych klientów lub czasowo obowiązującą promocją. Korzystanie z nich niesie pewne korzyści (np. BGŻOptima proponuje promocyjne oprocentowanie nawet 3,2 proc.), jednak tylko przez pewien okres.

Dlatego dobrze jest sprawdzić, jaka jest wysokość standardowego oprocentowania oraz czy zależy ona od zdeponowanej na rachunku kwoty. Polityka banków zakłada bowiem oprocentowanie tym wyższe, im więcej oszczędności zostanie zgromadzonych (np. w Banku Pocztowym) lub przeciwnie – wyższe dla niższych kwot (np. Konto Więcej za Mniej w BOŚ).

Znaczenie może mieć również, szczególnie przy wyższych kwotach, częstotliwość kapitalizacji odsetek – każdego dnia (np. Konto Oszczędnościowe Codziennie Więcej w Banku Millennium), co miesiąc (np. w Deutsche Banku) lub kwartalnie (np. w Credit Agricole).

…i dodatkowe zalety

Jeśli rachunek ma być aktywnie używany koniecznie trzeba sprawdzić, jakie konsekwencje będzie niosła ze sobą wypłata środków. Regułą jest zatrzymywanie po wypłaci naliczonych już odsetek lub ich utrata za miesiąc, w którym dokonana została wypłata.

Warto zwrócić również uwagę na koszty tych wypłat – często przeważające narosłe odsetki. Jeśli np. zdecydujemy się na Konto oszczędnościowe a la lokata w Banku Zachodnim WBK, pierwsza wypłata będzie darmowa, jednak każda kolejna będzie kosztować 20 zł. Na rynku można znaleźć również produkty zapewniające limit kilku bezpłatnych transakcji w miesiącu lub zupełnie darmowe przelewy (np. wszystkie zwykłe przelewy internetowe i poprzez automatyczny system telefoniczny w mBanku). Aktywne korzystanie z rachunku ułatwi również karta debetowa – taką możliwość daje swoim klientom Alior Bank.

Pomoc w gromadzeniu środków zapewniają natomiast różnego typu programy, przekazujące na rachunek drobną kwotę naliczaną przy każdej transakcji kartą do konta osobistego (np. Oszczędzam na Okrągło w Credit Agricole lub Zachowaj Resztę w Getin Banku) czy specjalne rachunki celowe (np. Konto Oszczędnościowe Twój Cel w Banku Millennium).

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska