Jak wybrać konto osobiste?

2013-09-02 11:45:37

Konta osobiste stanowią zazwyczaj pierwszy produkt finansowy, który powoduje powstanie relacji między bankiem a klientem. Dzięki nim możliwe jest nie tylko dokonywanie podstawowych operacji finansowych, ale także aktywne zarządzanie całym budżetem domowym. Ponieważ instrumenty te pełnią tak ważną rolę istotne jest, aby były one najlepiej dopasowane do potrzeb klienta. Na co zwrócić uwagę otwierając taki rachunek? Sprawdźmy.

Rachunki bankowe, czyli popularne ROR’y, wykorzystywane są do dokonywania codziennych operacji finansowych. To właśnie na nie wpływa wynagrodzenie klienta, to z niego robione są przelewy, spłacane kredyty, a nawet przy jego użyciu pomnażanie są pieniądze (zakładane lokaty, kupowane jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, czy gra na giełdzie). Trzeba jednak wiedzieć, że zanim zdecydujemy się założyć konto koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

Opłaty

Podstawowymi kosztami bezpośrednio związanymi z rachunkiem bankowym są opłaty za prowadzenie konta i opłaty naliczane za wybrane operacje finansowe. Te pierwsze odnoszą się do prowadzenia ROR, a drugie są pobierane w zamian za to, że wybrany przez nas bank będzie wykonywał, rozliczał, księgował zlecone przez klienta dyspozycje.

Istotnym kosztem związanym z obsługą kont bankowych jest opłata za wydanie i użytkowanie kart debetowych dołączanych do rachunków. Niektóre banki pobierają odpowiednią kwotę nie tylko za wydanie i obsługę karty, ale także za transakcje wykonywane przy ich użyciu - jak na przykład wypłata pieniędzy w bankomatu obcej sieci.

Użyteczność

Ważną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę otwierając rachunek osobisty jest jego użyteczność. Pod tym pojęciem skrywa się łatwość dostępu do naszego ROR’u. Tu znaczącą rolę odgrywa liczba placówek bankowych, dostęp do konta przy wykorzystaniu kanałów zdalnych (bankowość elektroniczna) oraz zdobywająca coraz większą popularność bankowość mobilna (przeprowadzanie operacji finansowych przy użyciu tabletów i smartfonów).

Pod pojęciem użyteczności można jeszcze ująć czytelność serwisów internetowych, dzięki którym klient ma dostęp do swojego konta. Ogólnie rzecz biorąc, ich obsługa musi być prosta i szybka, a wszelkie czynności powinny być wykonywane niemalże intuicyjnie.

Usługi dodatkowe

Innym parametrem, który może odegrać ważną rolę podczas wybierania konta bankowego są tzw. usługi dodatkowe dołączane do rachunku. Do tych podstawowych zaliczamy między innymi bogate pakiety ubezpieczeniowe, opiekę osobistego doradcy, usługi assistance i consierge, czy też chociażby dostęp do nowoczesnych rozwiązań wspomagających zarządzanie domowymi finansami. Do tych ostatnich należą na przykład różnego typu planery finansowe, które automatycznie analizują dokonane przez klienta operacje pokazując na co i gdzie wydał on najwięcej pieniędzy. Wszystko w celu z optymalizowania i jak najlepszego zarządzania jego domowym budżetem.

Wymienione powyżej parametry to tylko wybrane czynniki, które powinno się wziąć pod uwagę poszukując konta osobistego. Należy jednak zaznaczyć, że każdy z nas jest inny i inne aspekty będą dla niego istotne. Ważne jest , aby wybrane przez nas konto było łatwe w obsłudze i w maksymalny sposób zaspokajało nasze potrzeby.
Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam