Jak tanio wpłacić pieniądze na konto bankowe?

2010-10-04 12:18:14

Gotówka na co dzień jest potrzebna, ale zwykle w małych ilościach do pokrycia drobnych wydatków. Co ma zrobić osoba dysponująca nadmiarem papierowych pieniędzy? Pomijając już kwestię opłacalności, trzymanie ich w skarpecie jest po prostu niebezpieczne. Najprościej zdeponować je w banku, dokonując wpłaty gotówkowej na rachunek. Tutaj należy jednak uważać, by nie natknąć się na wysokie opłaty…

Nawet w dobie Internetu obrót gotówkowy w bankach wciąż ma miejsce i jak się okazuje jest bardzo potrzebny. Mogą przekonać się o tym na przykład osoby, które wygrały na loterii czy też sprzedały swój samochód za gotówkę. To samo tyczy się osób, które wciąż otrzymują wynagrodzenie do ręki. Wpłacanie pieniędzy na konto bankowe jest sposobem „pozbycia się” gotówki, jednak czasami może słono kosztować – wszystko zależy od tego, kto dokonuje wpłaty oraz na jaki rachunek.

Do siebie za darmo
Z reguły wpłaty gotówkowe na własne konto, podobnie jak wpłaty na dowolny rachunek prowadzony w tym samym banku są wolne od opłat. Od reguł bywają wyjątki, nie inaczej jest i tym razem. Niemiła niespodzianka czeka na wybranych klientów ING Banku Śląskiego oraz MultiBanku. W tym pierwszym wprawdzie wpłata jest darmowa, ale nie dla posiadaczy internetowego Konta Direct, którzy muszą dodatkowo dołożyć aż 9 zł. Z kolei MultiBank pobiera prowizję w wysokości 0,2% kwoty transakcji min. 3 zł, jeżeli jednorazowa wpłata nie przekracza 10 tys. zł. Opłata nie obowiązuje w placówkach niewyposażonych we wpłatomat lub w przypadku awarii takiej maszyny.

Na opłaty mogą się natknąć również klienci Kredyt Banku i Raiffeisen Banku. Tutaj darmowe są odpowiednio dwie pierwsze wpłaty i wyłącznie pierwsza wypłata w danym miesiącu kalendarzowym. Każda następna operacja będzie wiązać się z uszczupleniem kieszeni wpłacającego o min. 0,2% deponowanej kwoty.

Jeszcze inne zasady obowiązują w przypadku, gdy na wewnętrzne konto w banku wpłaty chce dokonać osoba z zewnątrz, to znaczy nie posiadająca rachunku w danej instytucji. Oprócz wspomnianych wcześniej banków prowizję pobiorą także Alior Bank, BOŚ i Invest-Bank. Stosunkowo najtańszy pod tym względem (nie licząc banków, w których owa czynność jest darmowa) jest Bank Ochrony Środowiska, który żąda 3 zł niezależnie od sumy transakcji. Pozostali już nie są tak łaskawi, choć Invest-Bank nie nałoży opłaty wyższej niż 100 zł. W tym miejscu na szczególną uwagę zasługuje konstrukcja prowizji pobieranej od osób trzecich przez ING Bank Śląski. Otóż bank z lwem w odróżnieniu od pozostałych nie dość, że zabierze 0,5% transakcji, to do tej opłaty doliczy jeszcze kolejne 10 zł.

Internetowi w kropce
Toyota Bank, mBank i Volkswagen Bank – co je łączy? Cała trójka opiera swoją działalność na bankowości elektronicznej i nie prowadzi regularnej obsługi kasowej. Ich klienci chcący wpłacić na swoje konto gotówkę mają nie lada problem. Wprawdzie Volkswagen Bank posiada w Warszawie jeden punkt prowadzący obsługę kasową, ale dla osób spoza stolicy to zdecydowanie za mało. Z kolei klienci mBanku mają do dyspozycji darmowe wpłatomaty, ale maszyny zlokalizowane są tylko w większych miastach. Co w takim wypadku mają oni zrobić z posiadaną gotówką?

mBank wybrnął z patowej sytuacji nawiązując współpracę z siecią sklepów Żabka i Freshmarket. Jego klienci mogą w wymienionych punktach handlowych wpłacić na swoje konto pieniądze płacąc przy tym niewielką prowizję w wysokości 1,50 zł, o ile kwota wpłaty nie przekracza 2 tys. zł. W przeciwnym wypadku prowizja wynosi 0,25% sumy transakcji. Trzeba pamiętać o dodatkowym ograniczeniu tej usługi - maksymalna kwota wpłat w jednym sklepie w ciągu jednego dnia ustalona jest na poziomie 10 tys. zł oraz ilość bilonu nie może przekroczyć 100 sztuk.

Wpłata na obce konto
Klienci mBanku mogą z wpłatą udać się do sklepu, a co z posiadaczami kont internetowych w Toyocie i Volkswagenie? Dla nich najprostszym rozwiązaniem jest po prostu wizyta w dowolnie wybranej placówce innego banku i dokonanie wpłaty na obcy (z punktu widzenia banku przyjmującego wpłatę) rachunek. Dowolność ta jest ograniczona do listy banków udostępniających taką usługę, na której nie znajdziemy: Allianz Banku, Citibanku Handlowego, Deutsche Banku, ING Banku Śląskiego, Lukas Banku, MultiBanku, Polbanku oraz Raiffeisen Banku. W pozostałych usługa jest możliwa, ale oczywiście za niemałą opłatą zwykle w wysokości kilku złotych, która rośnie wraz z kwotą transakcji. Najdrożej jest w Kredyt Banku, gdzie prowizja wynosi aż 1% min. 20 zł. Kilka innych banków również zabierze 1%, ale dolny próg prowizji jest niższy. Link do tabeli z pełnym zestawieniem omawianych opłat znajduje się na samym dole artykułu.

Kombinowanie popłaca
Wysokość prowizji za wpłatę gotówkową na konto w innym banku odnosi się również do klientów, którzy posiadają konto w banku, który przyjmuje wpłatę. Zamiast godzić się na wysokie opłaty, mogą oni ruszyć głową i wpłatę na obce konto zastąpić przelewem na obce konto poprzedzonym wpłatą gotówkową na własny rachunek. Paradoksalnie ta druga opcja jest tańsza, choć wymaga wykonania większej liczby czynności przez pracownika banku. Wpłata własna jest przeważnie darmowa, natomiast zlecenie przelewu w placówce to koszt maksymalnie 10 złotych (w zależności od rodzaju posiadanego rachunku).

Filantropia zwalnia z prowizji
Niektóre banki w wybranych przypadkach nie pobierają opłat za wpłaty gotówkowe. Odnosi się to w szczególności do spłaty zobowiązań wobec danego banku bądź wpłat, których celem jest wsparcie organizacji charytatywnych. Wpłata na rzecz instytucji porządku publicznego jest wolna od prowizji choćby w Banku BNP Paribas Fortis czy ING Banku Śląski. Z kolei BOŚ zapomina o opłacie w okresie od początku stycznia do końca kwietnia każdego roku, kiedy to można przekazać określonym podmiotom 1% swojego podatku.

Zainteresowany kontem w Toyota Bank? Kliknij i załóż je online!

Uważać natomiast muszą osoby, które planują dokonać wpłaty gotówkowej na konto firmowe. Mimo, że takie konto będzie prowadzone w banku przyjmującym wpłatę, to w większości przypadków trzeba będzie zapłacić prowizję jak przy wpłacie na obcy rachunek bądź nawet wyższą.

Wpłatomaty górą
Zamiast tracić czas na stanie w kolejkach do okienek kasowych można skorzystać z nowoczesnego sposobu wpłacania pieniędzy na konto, czyli z wspomnianych już wcześniej wpłatomatów. Niestety maszyny te to jeszcze „melodia przyszłości” – dopiero kilkanaście banków z polskiego rynku pozwala swoim klientom korzystać z wpłatomatów. Plus jest taki, że w każdym przypadku usługa ta jest całkowicie bezpłatna. W zaszczytnym gronie instytucji, które pozwalają korzystać z wpłatomatów znajdują się: Alior Bank, Allianz Bank, BPS (tylko jedna maszyna w Warszawie), BZ WBK, Citi Handlowy, Eurobank, ING Bank Śląski, Kredyt Bank, Lukas Bank, MultiBank, mBank oraz Nordea Bank. W kilku bankach istnieje jeszcze możliwość wpłaty za pośrednictwem tzw. wrzutni, w których umieszcza się koperty z pieniędzmi. Usługa ta jest jednak stosunkowo droga, zaś pieniądze na konto trafiają do dość długim czasie.

Wpłata gotówkowa w bilonie rządzi się swoimi prawami – pisaliśmy o tym już wcześniej. Stosowny artykuł znajdziesz tutaj.

TABELA PROWIZJI PRZY WPŁATACH GOTÓWKOWYCH NA KONTO


Sylwester Góreczny
Analityk Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam