Jak szukać optymalnego konta bankowego?

2011-12-06 08:45:52

Konto bankowe to podstawowy produkt bankowe. Od niego właściwie wszystko się zaczyna. Z kontem bankowym jest niejako jak z garniturem – spomiędzy dziesiątek czy setek trzeba wybrać to, które najlepiej pasuje do klienta. Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl podpowiadają, jak go szukać.

Z kontem bankowym jest niejako jak z garniturem – spomiędzy dziesiątek czy setek trzeba wybrać to, które najlepiej pasuje do klienta. Do jego potrzeb i możliwości finansowych. Każdy szuka w koncie czegoś innego – jeden potrzebuje wszystkich darmowych bankomatów w Polsce albo i na świecie, inny oddziałów swojego banku niemal na każdym rogu, a jeszcze ktoś najnowocześniejszych rozwiązań bankowości mobilnej.

Oczywiście uwagę należy zwrócić na opłatę za użytkowanie konta czy karty debetowej do niego. Z drugiej strony, nieraz za wyższą opłatą idą dodatkowe korzyści, np. pakiety assistance albo programy lojalnościowe.

Należy zdefiniować kanały, których będzie się używało najczęściej przy obsłudze konta. Zaprezentowane w tabeli rachunki są z zamiaru rachunkami uniwersalnymi, ale jeśli ktoś nastawia się jedynie na oddział albo Internet jako m.in. kanały wykonywania przelewów, znajdzie w szerszej ofercie wielu banków tanie konto dla siebie.

W wielu bankach wysokość niektórych opłat, np. za prowadzenie konta albo za posiadanie karty debetowej, uzależniona jest od wpływów na konto, albo od ilości albo kwoty dokonanych transakcji bezgotówkowych. Zakładając zatem konto dobrze jest sprawdzić, czy uda się zrealizować dane warunki.

Dobrym sposobem na znalezienie najlepszego dla siebie rachunku osobistego jest spisanie sobie na kartce, czego tak naprawdę szukamy – na jakich funkcjonalnościach konta nam zależy, ile będziemy płacić kartą, ile wykonywać przelewów, ile zleceń stałych itd. A potem wertować oferty banków lub skorzystać z usług porównywarki finansowej i znaleźć konto dla siebie.

Spróbujmy to uczynić: sprawdźmy, jakie konta wyróżniają się na tle pozostałych. Przy okazji zobaczymy, na jakie parametry mogą zwracać uwagę poszczególni posiadacze takich kont. Założenia, jakie legły u podstaw niniejszego zestawienia są następujące:

• dostęp do konta: oddział, telefon, internet.
• średnie saldo na rachunku: 3 tys. zł
• liczba wykonywanych przelewów: wewnętrznych: 1, zewnętrznych: 3
• liczba stałych zleceń: wewnętrznych: 1, zewnętrznych: 3
• liczba wypłat z bankomatów: 1 z własnego i 1 z obcego
• Jedna karta płatnicza

A samo zestawienie prezentuje się tak:

 

Najbardziej niezwykłe konta osobiste - 6 grudnia 2011
Bank
Nazwa rachunku
Opłata za:
Oprocen-
towanie środków
Cecha szczególna
Prowa-
dzenie
Użytko-
wanie
karty
wypłatę z obcego banko-
matu
Meritum Bank
Meritum KontoZarabiające
0,00 PLN
0,00 PLN*
0,00 PLN
0,00%
Przy wpływach na konto w wysokości 1500 zł bank zwraca 4 proc. wydatków na paliwo.
Open Finance
Konto Optymalne
0,00 PLN
0,00 PLN
0,00 PLN
0,00%
Zgoda na przelew wynagrodzenia na konto skutkuje nagrodą dla klienta (do wyboru: GPS, drukarka, aparat, dysk zewnętrzny USB)
Kredyt Bank
Ekstrakonto Plus
0,00 PLN
5,00 PLN***
0,00 PLN
7,00%*
Maks. kwota debetu to 100 000 PLN.
Citi Handlowy
Citigold 
100,00 PLN
0,00 PLN
0,00 PLN
0,00%
np. usługa "Płać Komórką" – płatności telefonem komórkowym za bilety ZTM, parking, a także w sklepach oraz Internecie i wiele innych…
Raiffeisen Bank
Konto Osobiste Standard
0,00 PLN
4,99 PLN
3,99 PLN****
0,00%
Maks. kwota debetu to 60 000 PLN.
*Jeśli suma operacji bezgotówkowych dokonanych daną kartą i rozliczonych przez Bank w ciągu danego miesiąca kalendarzowego wyniesie mniej niż 200 PLN, pobierana jest opłata w wys. 2 zł; **Oprocentowane są środki do 3 tys. zł, jeśli w tym samym miesiącu na konto wpłynie min. 1 tys. zł; ***Bank nie pobierze miesięcznej opłaty za użytkowanie karty pod warunkiem dokonania min. 5 transakcji bezgotówkowych miesięcznie; ****0 PLN za pierwsze 3 wypłaty w dowolnym bankomacie w kraju, każda następna wypłata kosztuje 3,99 PLN.
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 

Jak łatwo można wywnioskować przedstawione powyżej konta charakteryzują się skrajnościami, z których niektóre jak np. te z brakiem opłat za elementarne możliwości są warte polecenia dla każdego pełnoletniego klienta. Dla osób bardzo zamożnych jest konto z gatunku „full wypas” czyli nadzwyczaj drogie w utrzymaniu (ale za to niezwykle funkcjonalne) Citigold. Ów złoty rachunek jest nieoprocentowany w przeciwieństwie do Ekstrakonta Plus, które to przy określonych wpłatach będzie generowało odsetki rzędu aż 7 proc. w skali roku.

Wyróżniającymi się pozycjami w tym segmencie rynku produktów bankowych są prawie całkowicie darmowe konta z Meritum Banku i Open Finance (obsługa w placówkach Getin Banku), zaś co do podstawowego rachunku Raiffeisen Banku, to jego użytkownikom warto zadać pytanie: dlaczego go jeszcze nie zamknęli? Przy tak dużych (na tle konkurencji) kosztach użytkowania chyba tylko spory debet jest jego jedyną zaletą.

Autor: Mikołaj Fidziński
Paweł Puchalski
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam