Jak szukać konta oszczędnościowego? Jakie konta oferują banki?

2012-02-02 11:23:59

Oszczędzanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym daje nam dużą swobodę. Pieniądze możemy wpłacać w dowolnej chwili, możemy również w każdym momencie je wypłacić bez utraty odsetek. Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Oczywiście, najważniejszym parametrem konta oszczędnościowego jest jego oprocentowanie. Tutaj zaleca się jednak uwagę. Po pierwsze, niektóre rachunki mają promocyjne oprocentowanie, które będzie obowiązywać jedynie przez kilka miesięcy. Dobry przykład to db Konto Oszczędnościowe w Deutsche Banku. Kusi ono 10-procentowym oprocentowaniem brutto, ale obowiązuje ono tylko do 28 lutego br. i jest zarezerwowane jedynie dla osób, które założyły w banku konto osobiste dbNET po 1 grudnia 2011. I najważniejsze - tak wysokie oprocentowanie jest tylko dla kwot do 10 tys. zł. Są jeszcze na rynku konta oszczędnościowe, na których odsetki kapitalizowane są codziennie. Wówczas udaje się ominąć podatek od zysków kapitałowych. Jednak już za 2 miesiące także od takich depozytów zacznie być pobierany 19-procentowy podatek, zatem posiadacz takiego konta oszczędnościowego już niedługo będzie się cieszył nieuiszczaniem podatku Belki.

Warto także pamiętać, że oprocentowanie rachunku oszczędnościowego nie jest stałe - bank może je dowolnie modyfikować, musi o tym tylko poinformować odpowiednio wcześniej jego posiadaczy. Warto zatem być na bieżąco z komunikatami swojego banku.

Poza oprocentowaniem rachunku oszczędnościowego, warto zwrócić uwagę także na opłaty za przelewy z niego. Najczęściej tylko jeden transfer w miesiącu jest darmowy, a za kolejne trzeba płacić nawet do 20 zł. Użytkowanie kont oszczędnościowych we wszystkich bankach w Polsce jest darmowe.

Przeważnie konto oszczędnościowe w danym banku mogą otworzyć tylko posiadacze rachunku osobistego w tej instytucji. Nie jest to jednak regułą, bo kilka banków (choćby PKO BP) umożliwia otwarcie rachunku oszczędnościowego każdemu.

Jakie konta oszczędnościowe oferują banki? Sprawdź to – pełne zestawienie TUTAJ!

Mikołaj Fidziński
Marta Ośko
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam