Jak strzec się przed wyłudzeniem kredytu?

2013-11-18 14:19:27

Stracenie dokumentu tożsamości może mieć opłakane skutki. Ktoś może starać się wyłudzić kredyt posługując się naszymi danymi osobistymi. Co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko tego dramatu?

Zastrzeż utracony dokument!

Jeśli stracisz dowód osobisty czy inny dokument tożsamości, jak najszybciej powinieneś go zastrzec. Instytucjami, do których w tym celu należy się zgłosić, są banki. One wprowadzą zagubiony dokument do ogólnopolskiego Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Z tej bazy korzysta wiele firm i instytucji, właśnie między innymi banki, w celu zweryfikowania tożsamości klienta przed podpisaniem z nim umowy. Zatem osoba posługująca się zastrzeżonym dokumentem tożsamości nie powinna dokonać wyłudzenia kredytu.

Niektóre banki przyjmują zastrzeżenia tylko od swoich klientów, tj. posiadających tam rachunek osobisty. Jest jednak grupa banków, do których może zwrócić się każdy - także osoba, która nigdy wcześniej nie korzystała z usług bankowych. Ba, ci ludzie są nawet bardziej narażeni na ryzyko wyłudzenia, gdyż banki nie posiadają o nich żadnych informacji.

Niestety, czasem banki nawet na zastrzeganiu dowodów tożsamości postanawiają robić biznes. Bywa, że pobierają opłaty za wspomnianą operację, i to w wysokości 20-30 zł. Na szczęście sporo banków przyjmuje zastrzeżenia za darmo.

Te banki przyjmują zastrzeżenia także od osób niebędących ich klientami
banki spółdzielcze w całej Polsce
Bank Gospodarki Żywnościowej
Bank Gospodarstwa Krajowego
Bank Pocztowy
Bank Polskiej Spółdzielczości
Bank Zachodni WBK
Deutsche Bank
Eurobank
Getin Noble Bank
INVEST-Bank
Krakowski Bank Spółdzielczy
Meritum Bank
Nordea Bank
Santander Consumer Bank
SGB-Bank
Societe Generale
Źródło: www.dokumentyzastrzezone.pl; porównywarka finansowa Comperia.pl

Sprawdź w Biurze Informacji Kredytowej

Nie lada pomocą może się okazać także Alert Strażnik Kredytu, oferowany przez Biuro Informacji Kredytowej w Pakietach: Ochrona oraz Monitoring. Usługa polega na tym, że za każdym razem, gdy do BIK wpłynie zapytanie dotyczące Twojej historii kredytowej, otrzymasz e-maila oraz SMS-a. Taka wiadomość w sytuacji, gdy nie starasz się o kredyt ani nikomu go nie poręczasz, może oznaczać próbę wyłudzenia kredytu na Twoje nazwisko!

Usługa niestety nie jest darmowa. Pakiety, w skład których wchodzi Alert Strażnik Kredytu, kosztują kolejno 49 zł za rok (Pakiet Ochrona) lub 99 zł za rok (Pakiet Monitoring).

Bądź ostrożny!

Stwierdzenie, że ostrożność jest kluczem do zapobieżenia wyłudzenia kredytu, brzmi jak zupełny banał. Rozwaga z pewnością pozwoli jednak nieco zmniejszyć zagrożenie oszustwa.

Jeśli przekazujesz komuś swój dowód osobisty, zwróć dokładnie uwagę, co się z nim dzieje. Czasem do wyłudzenia może posłużyć samo ksero dokumentu tożsamości, albo po prostu kilka najważniejszych informacji spisanych z niego (imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego).

Ponadto, postaraj się trzymać dokumenty w takim miejscu, żebyś szybko zauważył ich utracenie. O ile kradzież całego portfela zostanie przez Ciebie zapewne zoczona błyskawicznie, o tyle samo zniknięcie zeń dowodu osobistego raczej nie zostanie spostrzeżone równie szybko. Właściwie - kiedy ostatni raz sprawdzałeś, czy paszport albo dowód osobisty masz na swoim miejscu?

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński