Jak skutecznie zamknąć konto w banku?

2009-01-14 00:00:00

Zlikwidowałem konto w banku. Po pół roku, przypadkiem, starając się o kredyt gotówkowy dowiedziałem się, że figuruję w BIK jako osoba, która nie spłaciła kilkunastu złotych odsetek naliczonych już po zamknięciu konta. Czy bank ma prawo zgłaszać tego typu informacje do BIK? Co trzeba wiedzieć, żeby uniknąć takich problemów, czyli jak definitywnie zamknąć konto w banku? Odpowiada Jolanta Waszczyńska, adwokat w Kancelarii Grabiński i Wspólnicy.

Na pytania Czytelników odpowiada Jolanta Waszczyńska, adwokat w Kancelarii Prawnej Grabiński i Wspólnicy.


Przekazywanie wskazanych informacji do Biura Informacji Kredytowej następuje na podstawie art. 105 Prawa bankowego. Banki zgłaszają do BIK wszelkie zaległości automatycznie, a więc nikt nie weryfikuje przyczyn powstania zadłużenia przed poinformowaniem BIK.

Dla uniknięcia wskazanych problemów należy ustalić, kiedy upływa termin wypowiedzenia umowy rachunku bankowego i po upływie tego terminu zwrócić się do banku o wydanie zaświadczenia o zamknięciu rachunku. Pozwoli to zweryfikować czy doszło do rzeczywistego zamknięcia rachunku. Zdarzyć się bowiem może, że mimo tego, iż umowa przestała obowiązywać, to rachunek nie został zamknięty w systemie bankowym i naliczane są w związku z tym opłaty.

 

Jolanta Waszczyńska

 

Masz pytanie do prawnika, pisz na adres: prawnik@comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam