Jak się zabrać za kredyt budowlany? 3 proste porady Comperii.

2009-10-21 14:02:53

Marzenie o własnym domu nie daje Ci spokoju? No ale jak je zrealizować, kiedy kasa pusta? Nie zdradzimy wielkiej tajemnicy, że banki chętnie pomogą. Jak się zabrać za kredyt budowlany? Przeczytaj 3 proste porady Comperia.pl.

Bez działki budować się nie da

 
Bank nie udzieli kredytu na budowę domu jeżeli nie posiadasz działki budowlanej, na której ma stanąć nieruchomość. Dzisiaj nie jest możliwe sfinansowanie jednym kredytem zakupu działki i budowy domu.
Wprawdzie możesz podejść do sprawy etapami, tzn. najpierw skredytować kupno ziemi i później, po spełnieniu szeregu formalności kredytować budowę. Nie obędzie się to jednak bez włożenia zaangażowania znacznych środków własnych. Klasyczna sytuacja to ta, kiedy kredyt służy jedynie sfinansowaniu budowy, nie działki.
 
Krok drugi – dokumenty
 
Kredytodawca musi mieć pewność, że budowa się rozpocznie. Hipoteka będzie docelowo wpisana na działce, ale również na przyszłym domu. Dlatego Twoje zadanie to udokumentowanie prawnej możliwości jego postawienia, bo na tym właśnie zależy bankowi. Pozwolenie na budowę, dziennik budowy, harmonogram budowy, projekt techniczny, wycena to podstawowy zestaw dokumentów składających się na wniosek.
Dodatkowy pakiet dotyczy zdolności kredytowej. To jednak standardowe wymaganie, niezależne od celu kredytu. Musisz po prostu wykazać, że stać Cię na kredyt.
 
Sprawdź jakich dokumentów może żądać bank-Dokumenty do kredytu hipotecznego
 

 
Wybór banku
 
Zadanie nie łatwe. Poruszanie się w gąszczu ofert, nawet z pomocą doradcy finansowego nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Tym bardziej, że o ostatecznym wyborze danego banku nie powinny decydować jedynie elementy cenowe. Istotne są również procedury stosowane przez kredytodawcę w trakcie wypłaty transz służących finansowaniu kolejnych etapów budowy. Czy każdorazowo odwiedzi Cię inspektor bankowy weryfikujący postępy, czy bankowi wystarczy przesłanie zdjęć potwierdzających wykonane prace? Czy będziesz zmuszony dostarczyć bankowi faktury związane z budową, czy nie będzie to konieczne? Warto przyjrzeć się szczegółom.
Spełnienie marzenia o własnym domu jest chyba jednak warte tej trudnej ścieżki.
 
Chcesz podyskutować o kredytach na budowę domu? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kredytach hipotecznych!

Comperia.pl

 
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam