Jak płacić smartfonem w sklepie? Transakcje NFC

2014-05-21 13:54:00

Płatności kartami, nawet zbliżeniowymi, są już passé? Absolutnie nie. Ale świat mknie do przodu, więc i metody płatności ewoluują. Coraz częściej możemy realizować transakcje w punktach usługowych posługując się smartfonami. Dziś Comperia.pl pisze o płatnościach NFC.

Najczęściej udostępnianymi przez banki możliwościami płatności przy pomocy smartfonu są te oparte na technologii Near Field Communication (NFC). Oferuje je, we współpracy z operatorem komórkowym T-Mobile, 6 instytucji - T-Mobile Usługi Bankowe, Alior Bank, Eurobank, Getin Noble Bank, Raiffeisen Polbank oraz mBank. Ten ostatni jest także obsługiwany w Orange.

Jak zacząć przygodę z płatności zbliżeniowymi telefonem? Na początku należy upewnić się, czy smartfon wyposażony jest w antenę NFC oraz kartę SIM NFC. Jeśli tak jest, kartę debetową czy kredytową należy „wgrać” do aplikacji MyWallet (w przypadku Orange – NFC Pass), zintegrować z nią. Sama płatność jest bajecznie prosta - należy po prostu zbliżyć smartfon do terminala opatrzonego logiem MasterCard PayPass (jest ich już ponad 140 tys.), i już. Operację na kwotę ponad 50 zł należy potwierdzić kodem PIN. Transakcje smartfonami, przy zastosowaniu technologii NFC, działają dokładnie tak, jak płatności kartami zbliżeniowymi.

Gdzie otrzymasz karty umożliwiające transakcje NFC?
Bank
Produkt
Wydanie i obsługa karty
Alior Bank
Karta debetowa Debit MasterCard NFC
3 zł miesięcznie
T-Mobile Usługi Bankowe
Karta kredytowa MasterCard NFC
0 zł
T-Mobile Usługi Bankowe
Karta debetowa MasterCard NFC
0 zł
Getin Noble Bank
Karta kredytowa MasterCard World NFC
0 zł
Getin Noble Bank
Karta debetowa MasterCard NFC
0 zł
Raiffeisen Polbank
Karta kredytowa World MasterCard Class&Club
0 zł
Raiffeisen Polbank
Karta kredytowa Srebrny MasterCard
0 zł
Eurobank
Karta debetowa MasterCard Debit NFC
5,95 zł miesięcznie
mBank
Karty debetowe MasterCard PaySIM T-Mobile oraz MasterCard PaySIM Orange
0 zł
mBank
Karta przedpłacona mBank MasterCard Orange Cash
0 zł
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Z możliwości dokonywania transakcji technologią NFC można zwykle korzystać za darmo. Zwykle taka wirtualna „karta” do płatności mobilnych wydawana i prowadzona jest autonomicznie, tzn. nie trzeba mieć również standardowej plastikowej karty (wyjątek - karta kredytowa w T-Mobile Usługi Bankowe). Z drugiej strony, nie wszędzie można płacić zbliżeniowo, bankomatów zbliżeniowych też właściwie (na razie) nie ma, w Internecie zbliżeniowo się nie zapłaci - więc siłą rzeczy zwykła, plastikowa karta także by się przydała. A jej utrzymanie już może kosztować.

Banki również zachęcają do transakcji NFC promocjami. Przykładowo, w Getin Noble Banku użytkownik karty debetowej NFC może zarobić nawet 390 zł - 50 zł za pierwszą transakcję zbliżeniową telefonem, 100 zł za miesięczne transakcje smartfonem na kwotę min. 300 zł przez jeden kwartał, oraz nawet do 240 zł w ramach zwrotu aż 15 proc. wydatków dokonanych kartą NFC (przez 6 miesięcy). Z kolei T-Mobile Usługi Bankowe płaci 5 proc. wartości transakcji NFC, maksymalnie 50 zł miesięcznie i 500 zł rocznie.

O innych formach płatności telefonem można przeczytać TUTAJ.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam