Jak najlepiej sfinansować remont mieszkania? Wziąć kredyt gotówkowy czy pod hipotekę?

2012-09-19 11:30:11

Jak lepiej zdobyć potrzebne środki na remont mieszkania? W przypadku niewielkiej renowacji lepiej posłużyć się kredytem gotówkowym, ale planując poważny i duży remont warto rozważyć kredyt hipoteczny.

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i hipoteczny mają swoje zalety oraz wady, trzeba więc wybrać produkt optymalnie dopasowany do swoich potrzeb.

Kredyt gotówkowy można stosunkowo łatwo i szybko dostać. Bank nie pyta, na co potrzebne są środki, nie żąda żadnego zabezpieczenia zobowiązania, ogranicza formalności do minimum. Jeśli wszystko pójdzie bezproblemowo, już po kilku dniach pieniądze powinny znaleźć się na rachunku kredytobiorcy.

Niestety, konsekwencją braku zabezpieczenia kredytu gotówkowego jest jego wysokie oprocentowanie. Wynosi ono w najlepszym przypadku kilkanaście, a nierzadko i ponad 20 proc.

Przynajmniej dwukrotnie niżej oprocentowane są kredyty hipoteczne. Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka na nieruchomości w księdze wieczystej (nie może być ona już obciążona) oraz ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank. Formalności związane z badaniem wiarygodności kredytowej oraz ustanawianiem zabezpieczenia powodują, że na środki czeka się kilka tygodni, a przy okazji spore są koszty dodatkowe. Wycena nieruchomości, inspekcja banku, ustanowienie hipoteki przez bank, wpis hipoteki, ubezpieczenie pomostowe (podwyższenie marży aż do momentu zawiadomienia banku o uprawomocnieniu się wpisu hipoteki do księgi wieczystej) - to wszystko pochłonie kilkaset złotych.

Dodatkowo, kredytodawca sprawdzi po remoncie zgodność z harmonogramem prac przedstawionym przy zaciąganiu kredytu, lub będzie wymagał m.in. przedstawienia faktur.

Można też zaciągnąć pożyczkę hipoteczną, czyli kredyt zabezpieczony hipoteką, ale na dowolny cel. Wtedy bank nie będzie się interesował fakturami czy postępem prac remontowych, ani w ogóle na co zostały przeznaczone środki - równie dobrze można za pożyczone środki udać się na wycieczkę dookoła świata. Warto pamiętać, że kredytem hipotecznym na remont można pokryć prace związane stricte z budynkiem, natomiast np. kupno mebli już nie. W przypadku pożyczki hipotecznej takiego problemu nie będzie.

Wybór „kredyt gotówkowy vs. kredyt hipoteczny” na remont zależy więc między innymi od kwoty, którą chce się pożyczyć. Jeśli potrzebnych jest kilka czy kilkanaście tysięcy złotych - wysiłek i koszty związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego są niewspółmierne do rezultatów. Ba, wiele banków nawet nie udzieli go na tak niską kwotę.

W przypadku większych kwot, rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, kredyt hipoteczny jest już zdecydowanie bardziej godny polecenia. Porównanie jest bezlitosne - rata przykładowego kredytu hipotecznego na 50 tys. zł na 5 lat wynosi ok. 970 do 1 030 zł, zaś kredytu gotówkowego od ok. 1 100 zł aż do nawet ponad 1 500 zł.

Co więcej, kredyty gotówkowe udzielane są zazwyczaj na okres ok. 8-10 lat, tymczasem spłatę remontowego kredytu hipotecznego rozłożyć można nawet na kilkanaście czy, jeśli ktoś potrzebuje, i ponad 20 lat. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam