Jak dbać o płynność finansową? Cz.1.

2012-10-29 10:55:19

Budżet domowy właściwie niewiele różni się od finansów firmy. Ma on swoje wpływy i wydatki, a celem jest, aby bilans wyszedł na zero, albo i powstawały pewne nadwyżki finansowe . Dodatkowo, do dyspozycji ma się produkty kredytowe, oraz depozytowo - inwestycyjne. Należy racjonalnie zarządzać swoim budżetem domowym oraz podejmować odpowiedzialne decyzje finansowe, aby nie stracić swojej płynności finansowej

Planowanie wydatków

Oczywiście świadomość tego jakimi wpływami się rozporządza, na co trzeba je rozdysponować i w jakich proporcjach, jest absolutnie kluczową kwestią dla osób, które na poważnie chcą dbać o swoją płynność finansową. Im bardziej skrupulatne planowanie, im ściślejsze trzymanie się limitów wyznaczonych przez siebie (np. 200 zł miesięcznie na ubrania albo na rozrywkę), tym większe bezpieczeństwo domowego budżetu.

Poduszka finansowa

W każdej sytuacji dobrze jest dysponować swoistą „poduszką finansową” - pewną kwotą środków, która pozwoli na przetrwanie przez jakiś czas w razie problemów finansowych. Powinna być w miarę szybko dostępna, oraz ulokowana bezpiecznie, aby nieudane ryzykowne inwestycje jej nie roztrwoniły.
Pewna odłożona suma to także lek przy konieczności nagłych wydatków. W końcu gdy pralka czy lodówka ostatecznie odmówi posłuszeństwa, taniej będzie kupić ją za własne pieniądze niż na kredyt.

Aby nie stracić finansowego gruntu pod nogami, nigdy nie warto więc angażować wszystkich swoich wolnych środków w ryzykowne inwestycje, czy np. we wkład własny do kredytu hipotecznego. Zawsze pewna kwota powinna być bezpieczna, dostępna, „pod ręką”.

Dywersyfikacja ryzyka

Nieangażowanie wszystkich swych oszczędności w inwestycje o wysokim stopniu ryzyka nie oznacza, że w ogóle nie powinno się z nich korzystać. Jak wiadomo, nie ma ponadprzeciętnych zysków bez jednoczesnej rezygnacji z całkowitego bezpieczeństwa odzyskania wszystkich ulokowanych środków.

Wszystko zależy więc od indywidualnej tolerancji każdego na ryzyko. Niemniej najodpowiedzialniej jest podzielić swoje nadwyżki na kilka produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych, różnych pod względem ryzyka. Najbezpieczniejsze są m.in. lokaty czy konta bankowe oraz Obligacje Skarbowe, a już inwestowanie na giełdzie czy powierzanie swoich oszczędności firmom oferującym wysokooprocentowane produkty „lokatopodobne” obciążone jest większym ryzykiem. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński