Indeks zadłużenia wrzesień 09-kurs walutowy znów dał znać o sobie

2009-10-01 11:15:30

Wpływ kursu walutowego i oprocentowania jest różny w zależności od tego przy jakim kursie kredyt był zaciągany i jaka marża obowiązuje danego kredytobiorcę. Comperia co miesiąc śledzi te zmiany i przenosi je na wartość aktualnego zadłużenia Twojego kredytu. We wrześniu kurs walutowy znów dał znać o sobie-tym razem negatywnie.

Badamy zmiany poziomu całkowitego zadłużenia pozostającego do spłaty dla przykładowego kredytu hipotecznego na 300 tys. zł. Czy warto teraz sprzedać mieszkanie z kredytem we frankach? A może nadpłacić kredyt lub go przewalutować czy refinansować? By podjąć optymalną decyzję w tych kwestiach powinieneś wiedzieć na bieżąco ile jesteś winny bankowi w danym momencie. Comperia codziennie publikując te dane pozwala zorientować Ci się w sytuacji.

 
Z uwagi na to, ze ostatni bardzo dużo działo się na rynku kredytów hipotecznych -złoty najpierw bardzo się umacniał, później wyraźnie stracił na wartości, banki oferowały niskie marże – później coraz wyższe Comperia.pl śledzi na bieżąco wpływ kursów walutowych oraz zmiany stóp procentowych na kredyty hipoteczne (300 tys. zł) zaciągnięte w:
 
·         Styczniu 2006 roku
·         Styczniu 2007 roku
·         Styczniu 2008 roku
·         Styczniu 2009 roku
 
Jeśli macie sugestie, pytania do naszego indeksu lub chcecie dowiedzieć się jak wygląda dokładnie Twoje indywidualne saldo zadłużenia i jak je regularnie mierzyć to piszcie na adres: uwagi@comperia.pl
 

 

Aktualne wartość kredytu do spłaty (stan na koniec września 2009 roku):
 
Historia zmiany wartości zadłużenia w zależności od zmiany stóp procentowych i kursów walutowych dla kredytu w CHF i PLN:
 
Kredyt zaciągnięty w styczniu 2006
 

Kredyt zaciągnięty w styczniu 2007

Kredyt zaciągnięty w styczniu 2008

Kredyt zaciągnięty w styczniu 2009

 

Tyma razem nasz indeks zadłużenia równolegle z aurą pogodowa przyniósł jesienne pogorszenie nastrojów. Szczególnie dotyczy to kredytów walutowych, których wartość do spłaty tym razem wzrosła. Przyczyną był kurs walutowy-złoty stracił do wszystkich walut na przestrzeni ostatniego miesiąca i raty kredytów oraz suma zadłużenia pozostała do spłaty wzrosła. Średni kurs po jakim spłacane były kredyty we frankach szwajcarskich wzrosł z poziomi 2,80 zł do 2,84 zł.


Jeśli chodzi o kredyty w złotych to tutaj oczywiście kwota kredytu pozostała do spłaty systematyczne spada aczkolwiek oprocentowanie kredytu we wrześniu wzrosło o 0,02 punkta procentowego-o tyle wzrosła średnio stawka WIBOR3M, na podstawie której obliczamy oprocentowanie kredytu (i na podstawie której większość kredytów złotowych ma wyznaczane oprocentowanie). Z tegu punktu widzenia kwota pozostała do spłaty nie spadła tak jak mogło to się stać przy niższej stawce oprocentowania.

Zapraszamy do dyskusji na forum kredytów hipotecznych! Przewalutować czy nie? Zmienić bank czy nie? Kredyt hipoteczny z wkładem własnym czy bez? O tym warto dyskutować z innymi. Sprawdź na forum!


Comperia.pl


 

 

Ekspert Comperia.pl