Indeks zadłużenia-październik 2009. Kurs walutowy nie odpuszcza

2009-11-03 13:29:52

Comperia jak co miesiąc prezentuje wpływ kursu walutowego na zaciągnięte przez Was kredyty hipoteczne. Wpływ kursu walutowego i oprocentowania jest różny w zależności od tego przy jakim kursie kredyt był zaciągany i jaka marża obowiązuje każdego z Was. W październiku kurs walutowy ciągle nie sprzyjał kredytobiorcom. Za to kredyty złotowe pozostawały stabilne.

Badamy zmiany poziomu całkowitego zadłużenia pozostającego do spłaty dla przykładowego kredytu hipotecznego na 300 tys. zł. Czy warto teraz sprzedać mieszkanie z kredytem we frankach? A może nadpłacić kredyt lub go przewalutować czy refinansować? By podjąć optymalną decyzję w tych kwestiach powinieneś wiedzieć na bieżąco ile jesteś winny bankowi w danym momencie. Comperia codziennie publikując te dane pozwala zorientować Ci się w sytuacji.
 
Z uwagi na to, ze ostatni bardzo dużo działo się na rynku kredytów hipotecznych -złoty najpierw bardzo się umacniał, później wyraźnie stracił na wartości, banki oferowały niskie marże – później coraz wyższe Comperia.pl śledzi na bieżąco wpływ kursów walutowych oraz zmiany stóp procentowych na kredyty hipoteczne (300 tys. zł) zaciągnięte w:
 
·         Styczniu 2006 roku
·         Styczniu 2007 roku
·         Styczniu 2008 roku
·         Styczniu 2009 roku
 
Jeśli macie sugestie, pytania do naszego indeksu lub chcecie dowiedzieć się jak wygląda dokładnie Twoje indywidualne saldo zadłużenia i jak je regularnie mierzyć to piszcie na adres: uwagi@comperia.pl

Aktualne wartość kredytu do spłaty (stan na koniec września 2009 roku):

kwota kredytu do spłaty

 

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Historia zmiany wartości zadłużenia w zależności od zmiany stóp procentowych i kursów walutowych dla kredytu w CHF i PLN:
 
Kredyt zaciągnięty w styczniu 2006

kurs walutowy

 

Kredyt zaciągnięty w styczniu 2007
 
kurs walutowy
Kredyt zaciągnięty w styczniu 2008
 
kurs walutowy
 
Kredyt zaciągnięty w styczniu 2009
 
kurs walutowy
 
W październiku kontynuowany był niekorzystny trend dla posiadaczy kredytów walutowych. Jeśli ktoś z Was spłaca kredyt mieszkaniowy w euro albo we frankach szwajcarskich to kolejny miesiąc z rzędu urosła kwota kredytu do spłaty. Najbardziej oczywiście dla tych, którzy zaciągali kredyt przy wzlględnie mocnym złotym (a więc w 2007 czy w 2008 roku).
 
Jeśli chodzi o kredyty złotowe to październik nie przyniósł zadnych zmian w oprocentowaniu a kwota pozostała do spłaty spadła zgodnie z harmonogramem.
 
Pamiętaj! Indeks zadłużenia pokazuje jak zmienia się kwota pozostała do spłaty modelowego kredytu zaciągniętego w w styczniu 2006r., 2007r., 2008r., 2009r. Jeśli chcesz sprawdzić swój stan zadłużenia napisz do nas na uwagi@comperia.pl
 
Chcesz podyskutować o produktach strukturyzowanych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl