Indeks zadłużenia-listopad 2009. Mocniejszy złoty pomaga

2009-12-03 14:50:20

Comperia jak co miesiąc prezentuje wpływ kursu walutowego na zaciągnięte przez Was kredyty hipoteczne. Wpływ kursu walutowego i oprocentowania jest różny w zależności od tego przy jakim kursie kredyt był zaciągany i jaka marża obowiązuje każdego z Was. W listopadzie kurs walutowy tym razem okazał się łaskawy dla kredytobiorców. Kredyty złotowe w przededniu wzrostu stóp procentowych?

Comperia jak co miesiąc prezentuje wpływ kursu walutowego na zaciągnięte przez Was kredyty hipoteczne. Wpływ kursu walutowego i oprocentowania jest różny w zależności od tego przy jakim kursie kredyt był zaciągany i jaka marża obowiązuje każdego z Was. W październiku kurs walutowy ciągle nie sprzyjał kredytobiorcom. Za to kredyty złotowe pozostawały stabilne.
 
Badamy zmiany poziomu całkowitego zadłużenia pozostającego do spłaty dla przykładowego kredytu hipotecznego na 300 tys. zł. Czy warto teraz sprzedać mieszkanie z kredytem we frankach? A może nadpłacić kredyt lub go przewalutować czy refinansować? By podjąć optymalną decyzję w tych kwestiach powinieneś wiedzieć na bieżąco ile jesteś winny bankowi w danym momencie. Comperia codziennie publikując te dane pozwala zorientować Ci się w sytuacji.
 
Z uwagi na to, ze ostatni bardzo dużo działo się na rynku kredytów hipotecznych -złoty najpierw bardzo się umacniał, później wyraźnie stracił na wartości, banki oferowały niskie marże – później coraz wyższe Comperia.pl śledzi na bieżąco wpływ kursów walutowych oraz zmiany stóp procentowych na kredyty hipoteczne (300 tys. zł) zaciągnięte w:
 
·         Styczniu 2006 roku
·         Styczniu 2007 roku
·         Styczniu 2008 roku
·         Styczniu 2009 roku
 
Jeśli macie sugestie, pytania do naszego indeksu lub chcecie dowiedzieć się jak wygląda dokładnie Twoje indywidualne saldo zadłużenia i jak je regularnie mierzyć to piszcie na adres: uwagi@comperia.pl

Aktualne wartość kredytu do spłaty (stan na koniec listopada 2009 roku):

kurs walutowy a kredyt

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Historia zmiany wartości zadłużenia w zależności od zmiany stóp procentowych i kursów walutowych dla kredytu w CHF i PLN:
 
Kredyt zaciągnięty w styczniu 2006r.:
 
kredyt zaciągnięty w 2006
 

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl finansowa

Kredyt zaciągnięty w styczniu 2007r.:

Kredyt zaciągnięty w styczniu 2007

 

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl finansowa

Kredyt zaciągnięty w styczniu 2008r.:

Kredyt zaciągnięty w styczniu 2008

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl finansowa

Kredyt zaciągnięty w styczniu 2009r.:

Kredyt zaciągnięty w styczniu 2009

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl finansowa

 

W listopadzie na szczęście złoty się umocnił i raty kredytów oraz wysokość zadłużenia pozostałego do spłaty spadła. To dobra wiadomość dla osób posiadajacych kredyty walutowe. A kolejne miesiące mogą być równie korzystne. Coraz więcej analityków prognozuje dalsze umocnienie złotego zarówno do euro, jak i franka szwajcarskiego. To może oznaczać, że rzeczywiście raty kredytów walutowych i wysokość kredytu, która  pozostała do spłaty będą dalej spadać.
 
Jeśli chodzi o kredyty w PLN to ich oprocentowanie delikatnie wzrosło w ubiegłym miesiącu. Niestety w przypadku tych kredytów kolejne miesiące mogą przynieść wzrost rynkowych stóp procentowych a co za tym idzie również wzrost oprocentowania kredytów. Oznacza to wyższe raty oraz powolniejszy spadek kwoty kredytu pozostałej do spłaty.
 
Pamiętaj! Indeks zadłużenia pokazuje jak zmienia się kwota pozostała do spłaty modelowego kredytu zaciągniętego w w styczniu 2006r., 2007r., 2008r., 2009r. Jeśli chcesz sprawdzić swój stan zadłużenia napisz do nas na uwagi@comperia.pl

 

 

Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam