Indeks zadłużenia - grudzień 2009. Złoty się umacniał, stopy rosły.

2010-01-06 14:21:03

Comperia jak co miesiąc prezentuje wpływ kursu walutowego oraz zmiany stóp procentowych na zaciągnięte przez Was kredyty mieszkaniowe. Wpływ kursu walutowego i oprocentowania jest różny w zależności od tego przy jakim kursie kredyt był zaciągany i jaka marża obowiązuje każdego z Was. W ostatnim miesiącu 2009r. kurs walutowy ponownie sprzyjał spłacającym kredyty. Jeśli chodzi o kredyty złotowe ich oprocentowanie zaczyna delikatnie rosnąć-efekt rosnących rynkowych stóp procentowych.

Badamy zmiany poziomu całkowitego zadłużenia pozostającego do spłaty dla przykładowego kredytu hipotecznego na 300 tys. zł. Czy warto teraz sprzedać mieszkanie z kredytem we frankach? A może nadpłacić kredyt lub go przewalutować czy refinansować? By podjąć optymalną decyzję w tych kwestiach powinieneś na bieżąco wiedzieć, ile jesteś winny bankowi w danym momencie. Comperia publikując codziennie te dane pozwala zorientować Ci się w sytuacji.
 
Z uwagi na to, że ostatnio bardzo dużo działo się na rynku kredytów hipotecznych - złoty najpierw bardzo się umacniał, później wyraźnie stracił na wartości, banki oferowały niskie marże – później coraz wyższe Comperia.pl śledzi na bieżąco wpływ kursów walutowych oraz zmiany stóp procentowych na kredyty hipoteczne (300 tys. zł) zaciągnięte w:
 
·         Styczniu 2006 roku
·         Styczniu 2007 roku
·         Styczniu 2008 roku
·         Styczniu 2009 roku
 
Jeśli macie sugestie, pytania do naszego indeksu lub chcecie dowiedzieć się jak wygląda dokładnie Twoje indywidualne saldo zadłużenia i jak je regularnie mierzyć to piszcie na adres: uwagi@comperia.pl
 
Aktualne wartość kredytu do spłaty (stan na koniec grudnia 2009 roku)
 
kurs walutowy a kredyt mieszkaniowy
 

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Historia zmiany wartości zadłużenia w zależności od zmiany stóp procentowych i kursów walutowych dla kredytu w CHF i PLN:
 
Kredyt zaciągnięty w styczniu 2006r.:
 
kurs walutowy a kredyt mieszkaniowy

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Kredyt zaciągnięty w styczniu 2007r.:

kurs walutowy a kredyt mieszkaniowy

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Kredyt zaciągnięty w styczniu 2008r.:

kurs walutowy a kredyt mieszkaniowy

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Kredyt zaciągnięty w styczniu 2009r.:

kurs walutowy a kredyt mieszkaniowy

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

W grudniu złoty kontynuował wzrost swojej wartości (w stosunku do franka szwajcarskiego oraz euro), a tracił na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego. To oczywiście sprawiło, że raty dla kredytów w euro i frankach szwajcarskich spadły. Dodatkowo, spłacie kredytów walutowych pomagają niskie rynkowe stopy procentowe, które we wszystkich 3 walutach (EUR, CHF, USD) znajdują się na minimalnych poziomach. Stopy procentowe dla walut wynosiły w grudniu:
 
  • LIBOR 3M dla CHF= 0,25%
  • EURIBOR 3M dla EUR= 0,68%
  • LIBOR 3M dla USD= 0,25%
Co innego jeśli chodzi o kredyty w złotych - w tym przypadku rynkowe stopy procentowe delikatnie rosną, co jest wynikiem dobrych danych płynących z naszej gospodarki. Jest to reakcja na prognozy dotyczące możliwych podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej jeszcze w tym roku. Niestety rosnące rynkowe stopy procentowe w złotych, będą powodować wzrost rat Twojego kredytu mieszkaniowego, a kapitał kredytu pozostały do spłaty nie będzie tak szybko spadał.
 
Pamiętaj! Indeks zadłużenia pokazuje jak zmienia się kwota pozostała do spłaty modelowego kredytu zaciągniętego w w styczniu 2006r., 2007r., 2008r., 2009r. Jeśli chcesz sprawdzić swój stan zadłużenia napisz do nas na uwagi@comperia.pl

 

 

Chcesz podyskutować o bankach i ich ofercie? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

 

Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam