Ile kosztuje rachunek bankowy?

2014-11-27 08:30:00

Choć rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy należy do podstawowych produktów bankowych, to w zdecydowanej większości przypadków klienci muszą za niego płacić. Co więcej, koszty związane z prowadzeniem takiego konta są najwyższe od blisko dwóch lat. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, jak duże jest to obciążenie i czy popularne ROR-y pozwalają uzyskać choćby minimalne odsetki.

Konta osobiste stały się obecnie nie tylko „miejscem”, na które wpływa comiesięczne wynagrodzenie klienta, ale także swoistym centrum zarządzania całym domowym budżetem. To z tego typu rachunku wykonywane są przelewy za energię elektryczną, wodę, telefon. To z tego konta klient może zaciągnąć i spłacić kredyt gotówkowy, zastrzec kartę, czy wykupić ubezpieczenie. Wreszcie to popularny ROR może służyć jako narzędzie analityczne poniesionych przez klienta wydatków. Coraz więcej banków bowiem dołącza do swoich kont tzw. planery finansowe, które na bieżąco śledzą i przypisują do odpowiednich kategorii wszystkie wydatki klienta.

Niestety, pomimo tego, że konta osobiste to pierwszy produkt, od którego większość osób rozpoczyna swoją przygodę z bankowością, to w zdecydowanej większości przypadków banki każą sobie płacić za ich prowadzenie.

Poddaliśmy analizie rachunki osobiste, na których średnie saldo wynosi 2 tys. złotych i wydano do nich 1 kartę debetową. Założyliśmy, że klient wykonuje 10 zewnętrznych przelewów internetowych oraz 5 wypłat z bankomatów własnych i 2 z urządzeń obcych.

Opłata za prowadzenieŚrednia opłata pobierana za prowadzenie rachunku osobistego wynosi obecnie 10,38 złotego, co oznacza, że jest ona najwyższa od 6 miesięcy. Co więcej, w ciągu prawie dwóch lat tylko raz (maj 2014 roku) parametr ten przyjmował wartość wyższą (10,41 zł). Od tego czasu zmienna ta porusza się wąskim przedziale od 9,88 zł do 10,41 zł, co jest wartością najwyższą w analizowanym okresie.

Pozostałe koszty związane z obsługą RORZupełnie inaczej niż poziom opłat związanych z prowadzeniem rachunku osobistego zachowują się natomiast pozostałe koszty dotyczące użytkowania ROR (opłata za kartę, prowizje za wypłaty z bankomatów, przelewy). Aktualna wysokość tego obciążenia wynosi 8,65 złotego, co oznacza że znajduje się niemal na historycznych minimach. Co ciekawe, jeszcze w marcu bieżącego roku zmienna ta przyjmowała wartość 9,42 zł.

A co z odsetkami?

Osoby zainteresowane pomnażaniem swoich pieniędzy przy wykorzystaniu rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych muszą pogodzić się z tym, że konta te nie służą do oszczędzania. Średnie odsetki uzyskiwane aktualnie na ROR-ach wynoszą 19 groszy, podczas gdy jeszcze na początku 2013 roku ich wysokość przekraczała poziom 60 groszy.

Podsumowanie

Konta osobiste służą do kompleksowego zarządzania budżetem domowym klienta. Niestety w ciągu ostatnich 2 lat banki mocno podniosły opłaty związane z prowadzeniem takich rachunków. Na szczęście operacja ta zbiegła się w czasie z obniżką wysokości pozostałych obciążeń związanych z obsługą ROR.

Ponadto, na skutek obniżek stóp procentowych dokonanych przez Narodowy Bank Polski spadła także wysokość odsetek uzyskiwanych na tzw. rachunkach osobistych. Teraz osoby zainteresowane pomnażaniem swoich oszczędności powinny przetransferować swoje pieniądze w kierunku bardziej efektywnych metod np. lokat, czy kont oszczędnościowych. Tylko w ten sposób uda im się utrzymać realną wartość swoich pieniędzy.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

 

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam