Ile kosztuje kredyt na zakup skutera

2009-05-11 00:00:00

Na zatłoczonych ulicach dużych miast jedynym sposobem na szybkie przemieszczanie są pojazdy jednośladowe. Nie każdy jednak od razu zdecyduje się na motocykl. Ekonomiczniej jest zacząć od skutera, których z roku na rok przybywa. Ile kosztuje dobry i efektywny skuter? Ile kosztuje kredyt na zakup skutera? W jakim banku najlepiej sfinansować taką inwestycję? Sprawdź.

Zanim wybierzemy najlepszy wariant finansowania przyjrzyjmy się cenom skuterów.
- Z reguły Polacy kupują używany sprzęt sprawdzonych firm takich jak Yamaha, Piaggio czy Aprilia, bądź nowe pojazdy Kingway, Zipp, Motobi. Za cenę używanego markowego skutera możemy dostać nowy, ale często gorszy jakościowo model – tłumaczy Łukasz Suchan, specjalista z portalu skutery-info.pl

 

Pierwszy skuter
Jeśli wychodzimy z założenia, że liczy się cena i wydajność pojazdu, używany skuter do 5 tys. zł powinien absolutnie zaspokoić nasze potrzeby. Na czterosuwowy pojazd o pojemności 50 centymetrów sześciennych (ccm) swobodnie możemy sfinansować kredytem gotówkowym.

 

Najtańsze kredyty gotówkowe
Kwota kredytu 5 tys. zł, okres kredytowania 12 miesięcy

Bank

Rata

Prowizja

RRSO*

Polbank EFG

444,01 zł

0 proc.

12,57 proc.

Volkswagen Bank direct

451,39 zł

1 proc.

16,12 proc.

ING Bank Śląski

457,57 zł

3 proc.

19,15 proc.

Bank Gospodarstwa Krajowego

461,19 zł

3 proc.

20,95 proc.

Bank BPS

462,78 zł

5 proc.

21,74 proc.

Zobacz pełny ranking

* RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania

 

Jeżeli jesteśmy w stanie spłacić 5-tysięczny kredyt w ciągu miesiąca, albo mamy oszczędności, za całość, albo część wartości skutera możemy zapłacić kartą kredytową. Jeżeli zadłużenie na karcie spłacimy w całości w określonym terminie, w ogóle nie zapłacimy odsetek od karcianego kredytu.

 

Stawiamy na markę
Decydując sie na skuter popularnych i sprawdzonych firm, musimy się już liczyć z większym wydatkiem. Wśród popularnych modeli takich jak Aprilia SR50, Peugeot Speedfight czy Yamaha Aerox ceny będą zbliżone do 10 tys. zł. W przypadku najlepszych modeli możemy zapłacić nawet 15 tys. zł, co w zasadzie jest równe cenie używanego auta średniej klasy.

Do porównania ofert kredytowych przyjęliśmy, że skuter będzie nas kosztował 12 tys. zł. Tym razem sprawdzamy jednak koszt kredytów samochodowych. Kilka banków pozwala bowiem finansować zakup motocykli i skuterów właśnie celowym kredytem samochodowym.  Zabezpieczeniem takiego kredytu będzie wówczas kredytowany pojazd, dzięki czemu autokredyty są z reguły tańsze od pożyczek gotówkowych.

Oferta kredytowa na zakup skuterów może się jednak różnić od oferty na zakup czterech kółek. Na przykład Invest-Bank udziela kredytów tylko na zakup nowych skuterów, a maksymalny okres kredytowania wynosi 3 lata, kredyt na zakup samochodu można spłacać w tym banku do 8 lat. Warto więc wcześniej sprawdzić czy w danym banku sfinansujemy zakup skutera i na jakich warunkach.

 

Kredyty samochodowe - na zakup skuterów
Kwota: 12 tys. zł Okres kredytowania: 24 miesiące

Bank

Rata

Prowizja

RRSO*

Lukas Bank

556,48 zł

1 proc.

11,01 proc.

Bank BPH

558,12 zł

1,5 proc.

11,34 proc.

Dominet Bank

558,14 zł

2 proc.

11,34 proc.

Invest-Bank

558,72 zł

1 proc.

11,46 proc.

Getin Bank

559,22 zł

1 proc.

11,56 proc.

Zobacz pełny ranking

* RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania

 

Skuter droższy niż samochód
Jak w każdej kategorii produktów i wśród skuterów znajdziemy ofert wręcz luksusowych. Ceny niektórych marek mogą przekraczać nasze wyobrażenia. Są to tzw. maxiskutery, których pojemność osiąga 600 ccm, a komfort jazdy jest nieporównywalnie większy niż w standardowych modelach. Charakterystycznymi modelami z luksusowej półki są np. Suzuki Burgman, Yamaha Majesty czy też Aprilia Atlantic. Ceny takich pojazdów przewyższają nie tylko koszt kupna motocykla, ale czasem nawet nowego auta. Na przykład cena nowego Suzuki Burgman dochodzi do 30 tys. zł.

Tomasz Jaroszek
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam