21.09.2009, 13:34

Ile faktycznie kosztuje kupno mieszkania? Poznaj wszystkie koszty!

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 6.9     / 10 (oddano 14 głosów)

Kupując nieruchomość często nie zdajemy sobie sprawy z kosztów jakie musimy ponieść, aby cała transakcja zakończyła się sukcesem. Jeśli dodatkowo posiłkujemy się kredytem na zakup mieszkania to dochodzą nam koszty kredytowe. Dziś Comperia podpowiada ile faktycznie kosztuje transakcja pod tytułem „kupno mieszkania” i jak można te koszty obniżyć.

Aby w pełni zdać sobie sprawę z wartości kosztów, jakie musimy ponieść przy zakupie mieszkania warto je podzielić na te, które są związane tylko z samą transakcją kupna - sprzedaży oraz te związane z kredytem. Nie każdy zakup nieruchomości musi przecież być finansowany kredytem bankowym.

Zacznijmy więc od kosztów transakcyjnych.

 • agencja nieruchomości - każdy narzeka na agencje nieruchomości, a i tak znaczna większość klientów korzysta z ich usług. Tak jest po prostu skonstruowany nasz rynek nieruchomości. Warto jednak zaznaczyć, że ostatni kryzys finansowy, który dotknął poważnie rynek nieruchomości umożliwił większe pole manewru w negacjacjach prowizji za pomoc w zakupie nieruchomości. Standardowo prowizja agencji wynosi 2,5 proc. plus VAT (3,05 proc. brutto). Dziś wynegocjowanie prowizji poniżej 2% proc. nie stanowi problemu. Ważne tylko by rzeczowo i skutecznie stosować argumenty w rozmowie z agencją, która zawsze będzie broniła swojej prowizji.

Pamiętaj! Agencja powinna wspierać Cię na każdym etapie transakcji, włącznie z protokołem końcowym przekazania nieruchomości.

 • podatek od czynności cywilno prawnych (PCC) - stawka tego podatku wynosi 2 proc. wartości z aktu notarialnego i jest nienegocjowalna. Pobiera ją od razu notariusz, który później przekazuje ją do urzędu skarbowego.
   
 • taksa notarialna - wynagrodzenie notariusza za sporządzenie umowy kupna - sprzedaży nieruchomości. Maksymalne stawki notarialne określa rozporządzenie Ministerstwa Sprawiedliwości. Oczywiście kancelarie notarialne w pierwszej kolejności podają te górne stawki, ale nie bój się ich negocjować. Notariusze również konkurują ze sobą, więc upusty rzędu 20 - 30 proc. są możliwe do uzyskania
   
 • odpisy aktu notarialnego - bardzo często pomijany koszt, a może być bardzo znaczący - nawet do kilkuset złotych w przypadku kilku odpisów. Z reguły potrzebny jest nam 1lub 2 odpisy (do własnego użytku oraz do banku lub sądu). Nie jesteś zobowiązany płacić za odpis, którego potrzebuje sprzedający.
   
 • opłata za założenie księgi wieczystej - opłata w sądzie wieczysto-księgowym, którą musimy ponieść, jeśli nieruchomość, którą kupujemy nie posiada księgi wieczystej (np. dla nieruchomości kupowanej od dewelopera)
   
 • opłata za wpis właściciela do księgi wieczystej - niezależnie od tego czy księga dla danej nieruchomości istnieje czy nie, to wpis właściciela do II działu księgi wieczystej jest dla nas dodatkowym kosztem

Koszty związane z zaciąganym kredytem mieszkaniowym:

 • prowizja za udzielenie kredytu - ten koszt ponosimy przed samą wypłatą kredytu. Wysokość prowizji może wynosić od 0 do nawet 3 proc. Można oczywiście negocjować z bankiem, ale z reguły za cenę jej obniżenia musimy kupić w banku dodatkowy produkt (konto bankowe, ubezpieczenie czy np. program regularnego inwestowania w fundusze inwestycyjne). Przy większych kwotach kredytu taka transakcja wiązana z bankiem jest jak najbardziej opłacalna. Prowizję należy wpłacić z własnej gotówki.

Nie wiesz jaką masz zdolność kredytową? Sprawdź w nasz ja wygląda Twoja zdolność kredytowa

 • ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - jest to koszt, który poniesiemy jeśli nie wniesiemy do transakcji zakupu wymaganego przez bank poziomu gotówki z własnej kieszeni. Z reguły banki wymagają pokrycia 20 - 30 proc. wartości kupowanej nieruchomości. Są banki, które  bezwzględnie wymagają spełnienia tego warunku i nie oferują kredytów na 100 proc. wartości nieruchomości. Możliwości negocjacji na tej płaszczyźnie absolutnie brak.
   
 • ubezpieczenie nieruchomości - dostarczenie do banku polisy potwierdzającej ubezpieczenie nieruchomości jest podstawowym warunkiem wypłaty kredytu przy zakupie mieszkania/domu na rynku wtórnym. Często banki oferują specjalne ubezpieczenia grupowe w pakiecie z kredytem i zaprzyjaźnionym towarzystwem ubezpieczeniowym. Oferty te warto porównać ze stawkami panującymi na rynku, ale ubezpieczenie grupowe zwykle jest najtańszą opcją dostępną na rynku.
   
 • koszty ustanowienia hipoteki - hipoteka jako podstawowe zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego musi zostać wpisana do IV działu księgi wieczystej. Tutaj również absolutny brak możliwości negocjacji.

Oto wszystkie koszty związane z zakupem nieruchomości (wartość transakcji 100 i 300 tys. zł, kredyt o wartości również na 100 i 300 tys. zł):

Koszty związane z zakupem mieszkania na rynku wtórnym

Kwota transakcji

100 000 zł

300 000 zł

agencja nieruchomości  (3,05 proc.)

3 050 zł

9 150 zł

podatek od czynności cywilno prawnych  - PCC
(2 proc.)

2 000 zł

6 000 zł

taksa notarialna (stawka maksymalna)

719 zł

1 211 zł

odpisy aktu notarialnego (2 sztuki - 10 zł za stronę)

120 zł

120 zł

opłata za założenie księgi wieczystej

60 zł

60 zł

opłata za wpis właściciela do księgi wieczystej

200 zł

200 zł

Suma

6 857 zł

17 933 zł

Koszty związane z zaciągnięciem kredytu

Kwota transakcji

100 000 zł

300 000 zł

prowizja za udzielenie kredytu (1,5 proc.)

1 500 zł

4 500 zł

ubezpieczenie niskiego wkładu własnego
(3,5 proc. od brakującego wkładu własnego w wysokości 20 proc.)

700 zł

2 100 zł

ubezpieczenie nieruchomości

100 zł

300 zł

koszty ustanowienia hipoteki

200 zł

200 zł

podatek od ustanowienia hipoteki zwykłej
(0,1 proc. kwoty hipoteki)

100 zł

300 zł

podatek od ustanowienia hipoteki kaucyjnej

19 zł

19 zł

Suma

2 619 zł

7 419 zł

Suma kosztów całkowitych

9 476 zł

25 352 zł

Sprawdź teraz najlepsze kredyty hipoteczne w naszej porównywarce!

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (21.09.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marta Ośko
, ekspert Comperia.pl
295 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Pożyczka podobna do VIVUS 3.6.2014 0:02 przez:
AdriannA

forum o kredytach