Idziesz do doradcy finansowego? Przygotujemy Cię na to spotkanie!

2009-09-28 21:05:52

Już kilkanaście procent kredytów hipotecznych udzielanych jest przy pomocy doradców finansowych. Ale nie tylko one - doradcy sprzedają lokaty strukturyzowane i coraz częściej kredyty gotówkowe, karty kredytowe (szczególnie małe firmy doradztwa, które nie są tak obecne w mediach jak największa czwórka) a więc powoli pośredniczą w coraz większej liczbie transakcji. Wcześniej czy później trafimy do doradcy finansowego. Przygotujemy Cię na to spotkanie!

Nieważne czy idziesz do doradcy po kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, na samochodów czy zainwestować swoje oszczędności powinieneś poznać kilka zasad. Po zapoznaniu się z nimi, będziesz rozmawiał z doradcą jak z partnerem, a nie z profesjonalistą górującym nad Tobą swoją wiedzą. Oto podstawowe zasady, które warto poznać przed spotkaniem z doradcą finansowym.

Oto podstawowe zasady, które pomogą Ci w kontaktach z doradcą finansowym!

Zasada nr 1: nie możesz iść bez wiedzy o produkcie, który chcesz kupić
Twoja niewiedza na temat produktu finansowego, który chcesz kupić to woda na młyn doradcy - w takiej sytuacji bardzo łatwo jest sprzedać ideę drogiego produktu lub takiego, który w ogóle nie będzie ci potrzebny. Najgorsze to kupić produkt, którego się w ogóle nie rozumie…
A nie trzeba wiele by posiąść elementarną wiedzę o kredycie, lokacie czy funduszach inwestycyjnych. I to bez wychodzenia z domu. Z pomocą przychodzi Internet, który oferuje mnóstwo podanej w przystępny sposób wiedzy i produktach finansowych. Dosłownie jeden wieczór spędzony przed ekranem komputera pomoże nam w spotkaniu z doradcą. Nie mówiąc już o skorzystaniu z porównywarki finansowej, która podaje jak na dłoni aktualne rankingi produktów bankowych oraz niezbędną wiedzę przy korzystaniu  z nich.
Uzbrojony w taką podstawową wiedzę, będziesz mógł zadawać doradcy bardziej trafne i sensowne pytania. A doradca nabierz do ciebie szacunku i będzie starał się podwójnie przy konstruowaniu najlepszego rozwiązania.



Zasada nr 2: Proś o wyliczenie wszystkich kosztów
Sprawny doradca finansowy potrafi tak wszystko przedstawić, że przez całe spotkanie nie przyjdzie nam do głowy pytanie: „ile za to ostatecznie zapłacę”. I nie chodzi tu o płatność za usługę doradztwa, ale za koszty danego rozwiązania finansowego. Warto bez końca powtarzać pytanie „…a ile za to zapłacę?”.  

Zasada nr 3: Pytaj wprost doradcę o kwestię jego motywacji
Warto na początku spotkania wyjaśnić z doradcą kwestię jego motywacji przy wyborze najlepszego produktu dla ciebie. Zapytaj dlaczego masz uwierzyć, że rozwiązanie, które zaproponuje będzie może nie najtańsze, ale najlepsze? Zwróć uwagę czy doradca powtarza, „że zależy mu na długoterminowej współpracy i poleceniach”. Jeśli tak powie to zapytaj co jeśli zmieni Pan pracę - dobrze jeśli powie prawdę: „zabiorę Pana do innej firmy albo moja obecna firma zadba dalej o Pana obsługę - inny doradca na pewno postara się tak samo jak ja w doborze najlepszych rozwiązań”. To pokazuje również pewność siebie doradcy i brak jakichkolwiek postaw krętactwa.

Zasada nr 4: Pytaj wprost doradcę, czy ma lepszą prowizję od produktu, który przedstawia jako najtańszy
To również ważne tzw. pytanie „oczyszczające” atmosferę. Choć doradcy na pewno trudno będzie się przyznać, że tak jest to jednak ważna będzie również reakcja na to pytanie.

Zasada nr 5: Otwarcie mów o ofertach jakie otrzymałeś bezpośrednio w banku lub u innego doradcy

Postawienie jasno sprawy, że już byłeś w banku albo u innego doradcy i otrzymałeś ofertę znów polepszy „relacje” z doradcą. Po pierwsze, jeśli jest naprawdę dobry to będzie starał się podwójnie, by jego doradztwo i ofertę jaką przedstawi była najwyższej jakości. A po drugie pomoże zweryfikować ofertę, którą otrzymałeś w innym miejscu. To jak zachowa się doradca w tej sytuacji również będzie świadczyć o jego profesjonalizmie - jeśli od razu wyśmieje konkurencję lub bank to powinno wzbudzić nasze podejrzenia. Dobry doradca jest pewny siebie, ale przy tym bardzo dyplomatyczny i kulturalny.

Zasada nr 6: Dokładnie sprawdź swoje dochody oraz wydatki
Dobry doradca finansowy (nieważne czy pomaga ci wybrać najlepszy kredyt czy lokatę) powinien sprawdzić stan twoich finansów. Pomoże mu to zaproponować doskonałe rozwiązanie, a ty w oczach doradcy znów będziesz wyglądał jako ktoś dobrze przygotowany do spotkania. W takiej sytuacji doradca będzie się starał jeszcze bardziej i nie odważy się wyprowadzić cię na manowce.

Zasada nr 7: Zwróć uwagę czy doradca proponuje ci produkty, których nie ma w ofercie
Trochę jest to naiwne myślenie, ale jeśli doradca finansowy przedstawi ci w planie finansowym np. dobre rozwiązanie ubezpieczeniowe, którego nie ma jednak w swojej ofercie to będzie najwyższy dowód jego profesjonalizmu. Doradca wie, że nie musi wszystkiego sprzedać by zadowolić klienta i swojego szefa.

Zasada nr 8: Przy produktach oszczędnościowych dokładnie pytaj o okres inwestycji i ewentualne opłaty za wyjście
Najpopularniejsze produkty oszczędnościowe oferowane przez doradców to tak tzw. fundusze parasolowe opakowane w ubezpieczenia. Czyli po prostu polisy ubezpieczeniowe. Są to jednak z reguły długoterminowe plany, z których wcześniejsza rezygnacja może drogo kosztować.


A oto inne zasady, o których warto pamiętać przed spotkanie z doradcą finansowym:

Zasada nr 9: Proś o pokazanie zalet i wad sprzedawanej polisy ubezpieczeniowej

Zasada nr 10: Dokładnie przypomnij sobie swoją historię kredytową – czy miałeś opóźnienia w spłacie jakikolwiek kredytów

Zasada nr 11: Jeśli kupujesz produkt inwestycyjny to żądaj symulacji jego wyników nie tylko w ostatnim roku czy dwóch latach ale możliwe w jak najdłuższym okresie wstecz - tak by objąć zarówno lata hossy jak i bessy na danym rynku.



Na koniec zweryfikuj uzyskane informacje od doradcy
Po spotkaniu – nie musisz odwiedzać banków, które zaproponował ci doradca - wystarczy Internet, w którym coraz więcej pożądanych informacji na temat produktów finansowych. Ostatecznie możesz udać się do innego doradcy finansowego i zadać mu te same pytania. Tylko co jeśli będą to dwie róże odpowiedzi? Wtedy wypada liczyć na siebie i na porównywarki finansowe…

Jeśli macie swoje doświadczenia we współpracy z doradcami finansowymi to prosimy o opinię na naszym forum.

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam