Historia kredytowa - jak ją sprawdzić?

2012-11-30 12:15:39

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i przetwarza dane na temat historii kredytowej klientów banków oraz SKOK-ów. Dostęp do tych informacji mają jednak nie tylko te instytucje.

Każdy klient banku i SKOK-u może pobrać raport na temat własnej historii kredytowej. Do wyboru jest kilka możliwości: Raport PLUS i Raport PLUS pogłębiony o Ocenę Punktową. Raporty PLUS są udostępniane na każde życzenie klienta, a dodatkowo, zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych każdemu przysługuje tzw. Informacja Ustawowa, udostępniana raz na 6 miesięcy bezpłatnie. Osoby korzystające z serwisów bankowości elektronicznej iPKO, Inteligo oraz Meritum Bank ICB mogą pobierać raporty drogą on-line poprzez internetowe konto bankowe.

Biuro Informacji Kredytowej jest integratorem informacji na temat rzetelności kredytobiorców. BIK gromadzi i udostępnia dane o tym, jak każdy klient banku i SKOK-u radzi sobie ze swoimi zobowiązaniami (nie tylko z kredytami gotówkowymi, ratalnymi, hipotecznymi czy samochodowymi, ale też kartami kredytowymi czy limitami w koncie).

Dlaczego warto sprawdzać historię kredytową?

Po pierwsze, warto „trzymać rękę na pulsie”, szczególnie jeśli planuje się zaciągnięcie kolejnego kredytu. Nie chodzi tylko o zalegające spłaty na karcie kredytowej albo podżyrowane kredyty itp., ale także o to, aby sprawdzić, czy banki i SKOK-i wszystkie informacje przekazały prawidłowo. Pozwoli to na posiadanie pełnej kontroli nad naszą historia kredytową, co zaprocentuje w przyszłości.

Ponad 90 proc. danych w BIK to informacje pozytywne, które wystawiają kredytobiorcy dobre świadectwo, gdy stara się on o kolejny kredyt. Dzięki temu może skrócić procedurę udzielania kredytu, wynegocjować atrakcyjniejsze warunki finansowania – otrzymać od banku swoistą premię za swoja rzetelność kredytową. Należy podkreślić, że aby tak się stało, konieczne jest wyrażenie zgody na przetwarzanie informacji o swoich spłaconych już zobowiązaniach. Informacje te będą wówczas w BIK tak długo, na jaki okres zostanie wyrażona zgoda. W ten właśnie sposób kształtujemy własną historię kredytową, która będzie świadczyć o naszej rzetelności finansowej.

Ile to kosztuje?

Udostępnienie Raportu PLUS kosztuje 30 zł, zaś Raportu PLUS z Informacją o Ocenie Punktowej - 35 zł. W wersji angielskojęzycznej opłaty są o 10 zł wyższe.

Aby otrzymać Raport z BIK, należy wypełnić odpowiedni wniosek (dostępny na www.bik.pl lub w Biurze Obsługi Klienta BIK) i wysłać go listem poleconym lub złożyć osobiście w Biurze Obsługi Klienta. Raporty zostaną przygotowane bezpośrednio po złożeniu wniosku. Możliwe jest też otrzymanie tych dokumentów listem poleconym. Ponadto, w Internecie śledzić można stan realizacji wniosku.

Jak można jeszcze wykorzystać raporty BIK

Raporty Biura Informacji Kredytowej służą do potwierdzania wiarygodności finansowej. Można je wykorzystywać, np. przy zaciąganiu kredytów za granicą czy zawieraniu umowy o pracę, najmu czy kupna nieruchomości. Pobierając raport i monitorując stan swoich zobowiązań można ochronić się przed nadmiernym zadłużeniem. To m.in. dlatego bieżąca wiedza na temat własnych zobowiązań jest trudna do przecenienia.

 

Marcin Zienkiewicz
Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Marcin Zienkiewicz

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam