Gotówkometr Comperii- oferty świąteczne obniżyły koszty kredytów gotówkowych

2012-01-02 08:52:12

Okres świąteczny to nie tylko czas wzmożonych wydatków, ale także specjalnych akcji promujących kredyty gotówkowe w polskich bankach. Dzięki specyfice tych produktów, osoby zainteresowane mogły liczyć na atrakcyjniejsze warunki udzielenia takich zobowiązań, a co za tym idzie ponieść z tytułu ich zaciągnięcia niższe koszty.

Raz w miesiącu analitycy Comperii opracowują zestawienie, w którym prezentowany jest średni koszt kredytu gotówkowego. Parametrem, który, zdaniem Comperii, najlepiej oddaje omawiany koszt, jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) takich zobowiązań.

Nasi analitycy pod uwagę biorą dwa czynniki: wysokość przyznawanej pożyczki – 5 tysięcy zł oraz czas jej spłacania – 36 miesięcy. Analiza obejmuje zarówno oferty standardowe, jak i promocyjne. Punktem odniesienia dla naszych porównań są kwartalne wyliczenia RRSO z ostatnich trzech lat.Obserwując zachowanie średniego kosztu kredytu gotówkowego w IV kwartale br. można stwierdzić, że ostatni odczyt tego parametru jest nieznacznie niższy od wartości jaką odnotowano w poprzednim kwartale. Różnica w wysokości wyniosła 0,2 p.p. i tym samym spowodowała, że zmienna ta przyjęła wartość równą 23 proc. Sytuacja taka wynika przede wszystkim z przypadającego na trzy ostatnie miesiące w roku okresu świątecznego, który powoduje, że na rynku pojawiają się coraz bardziej atrakcyjne oferty kredytów gotówkowych. W analizowanym okresie na specjalne warunki cenowe klienci mogli liczyć m.in. w Alior Banku, Kredyt Banku czy w Getin Banku (konsolidacja+dodatkowa gotówka).

Świąteczne oferty kredytów gotówkowych spowodowały nie tylko, że średnia rzeczywista roczna stopa oprocentowania takich zobowiązań uległa obniżeniu, ale także pozytywnie wpłynęły na wysokość prowizji pobieranej z tytułu udzielenia takiego kredytu. Średni odczyt tej zmiennej w IV kwartale br. wyniósł 3,19 proc., co w odniesieniu do wartości odnotowanej w III kwartale 3,26 proc., daje nam zmianę w wysokości -0,07 p.p.

Przyglądając się jednocześnie obydwu opisywanym wyżej parametrom, można dojść do wniosku, że w tym roku świąteczne oferty kredytów gotówkowych posiadały naprawdę lepsze warunki od zobowiązań, jakie były oferowane w III kwartale br. Na uwagę jeszcze zasługuje fakt bardzo stabilnego zachowania oprocentowania kredytów gotówkowych w ostatnim czasie. Praktycznie od 1,5 roku wartości jakie przyjmuje RRSO takich zobowiązań zawiera się w przedziale od 21,90 proc. do 23,20 proc. Jest to pozytywna informacja świadcząca o tym, że osoby aktualnie posiadające kredyty gotówkowe mogą liczyć na względnie stałą wysokość płaconych przez siebie rat kredytowych.


Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam