Gotówkometr Comperii-kredyty drożeją, ale nieznacznie

2011-05-20 10:51:47

Majowe wskazania Gotówkometra Comperii oznaczają, że na rynku bankowych kredytów gotówkowych sytuacja stabilizuje się. Ceny udzielanych przez banki pożyczek nadal rosną, ale w wolnym tempie. Nieco szerszy dostęp do tańszych pożyczek otwiera się przed osobami o stałych dochodach.

Raz w miesiącu analitycy Comperii opracowują zestawienie, w którym prezentujemy średnie koszty kredytu gotówkowego. Wcześniej nie było ono publikowane w naszym serwisie, zatem dziś odbędzie się debiut artykułu z serii pod hasłem „Gotówkometr Comperii”. Mamy nadzieję, że idea tego raportu przypadnie do gustu czytelnikom naszej witryny. W imieniu całej redakcji, serdecznie proszę o uwagi i komentarze dotyczące tego tekstu.

Parametrem, który zdaniem Comperii, najlepiej oddaje omawiane koszty jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). Nasi analitycy pod uwagę biorą dwa czynniki: wysokość przyznawanej pożyczki – 5 tysięcy zł oraz czas jej spłacania – 36 miesięcy. Punktem odniesienia dla naszych porównań są kwartalne wyliczenia RRSO z ostatnich 2 lat. W oparciu o te dane powstaje wykres, który można obejrzeć poniżej. Wcześniej jednak komentarz analityka Comperii.

Średnia wartość RRSO na koniec pierwszego kwartału tego roku nie przekraczała poziomu 22 proc. (dokładnie 21,90 proc.) Obecnie, w maju 2011 r. wynosi ona 22,68 proc. co dowodzi, że kredyty gotówkowe wciąż nieznacznie drożeją. W ostatnich kilku tygodniach nie odnotowaliśmy większych zmian, nadal utrzymują się jeszcze wprowadzone w marcu promocje. Z mniejszych modyfikacji można wspomnieć o kilku korzystniejszych propozycjach dla wybranych grup zawodowych (np. pracowników sfery budżetowej) lub społecznych (emeryci i renciści). Są to osoby, których uposażenie nie ulegnie zmianie - i takim właśnie ludziom, ze względu na niskie ryzyko kredytowe, banki najchętniej pożyczałyby pieniądze.

MAJ 2011: Średnie RRSO dla rynku kredytów gotówkowych – kwota kredytu 5 tys. zł, okres kredytowania – 36 miesięcy.

gotówkometr Comperii maj 2011

źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Warto przypomnieć, że aktualnie już po majowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej banki komercyjne mogą wyznaczać maksymalne oprocentowanie udzielanych przez siebie kredytów gotówkowych rzędu 23 proc. (4-krotność stopy lombardowej). Widać zatem, że za pomocą dodatkowych opłat (prowizje, ubezpieczenia itp.) banki starają się średnio zarobić nieco więcej. Kolejna, ewentualna podwyżka głównych stóp procentowych przez NBP sprawi, że kredyty gotówkowe będą jeszcze droższe.
 
Paweł Puchalski
Comperia.pl

 

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam