Gotówkometr Comperia.pl - Promocji ciąg dalszy, czyli koszty kredytów spadają.

2012-01-24 15:16:48

Początek roku zapowiada się obiecująco dla osób zainteresowanych kredytem gotówkowym. Styczniowy odczyt oprocentowania takich zobowiązań okazał się niższy od wartości, jaką przyjął on w IV kwartale ubiegłego roku i obecnie kształtuje się on na poziomie 22,28 proc.

Co miesiąc analitycy portalu Comperia.pl opracowują zestawienie, w którym prezentowany jest średni koszt kredytu gotówkowego. Parametrem, który, zdaniem Comperii, najlepiej oddaje omawiany koszt, jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) takich zobowiązań.
Nasi analitycy pod uwagę biorą dwa czynniki: wysokość przyznawanej pożyczki – 5 tysięcy zł oraz czas jej spłacania – 36 miesięcy. Analiza obejmuje zarówno oferty standardowe, jak i promocyjne. Punktem odniesienia dla naszych porównań są kwartalne wyliczenia RRSO z ostatnich trzech lat.Analizując średnią rzeczywistą roczną stopę oprocentowania kredytów gotówkowych w styczniu widać doskonale, że ostatni odczyt tej zmiennej znalazł się poniżej poziomu z IV kwartału 2011 roku. Aktualnie parametr ten przyjmuje wartość 22,28 proc., co, w odniesieniu do końca ub. Roku, daje nam zmianę w wysokości 0,72 p.p. Sytuację taką można tłumaczyć pozostałymi po okresie świątecznym promocjami kredytów gotówkowych w polskich bankach. Aktualnie na specjalne warunki cenowe takich produktów mogą liczyć klienci chociażby Getin Banku, czy też Credit Agricole.

Obowiązujące promocje kredytów gotówkowych spowodowały, że nie tylko średnie oprocentowanie takich zobowiązań uległo obniżeniu, ale także pozytywnie wpłynęły na wysokość prowizji pobieranej z tytułu jego udzielenia. Styczniowy odczyt tego parametru okazał się o 0,53 p.p. niższy od wartości, jaką przyjął on w IV kwartale ub. roku, co pozwoliło mu na ukształtowanie się na poziomie 2,66 proc.

Obserwując rynek kredytów gotówkowych w styczniu 2012 można stwierdzić, że obecna sytuacja wygląda bardzo optymistycznie. W miesiącu tym odnotowano bowiem spadek obydwu analizowanych wyżej parametrów. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na to, że na ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła ustalane przez siebie stopy procentowe bez zmian. Aspekt ten powinien pozytywnie wpłynąć na stabilność oprocentowania kredytów gotówkowych w najbliższym czasie. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam